Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Czy to jest odmiana' Aureospicata'?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Azarat
100p
100p
Posty: 182
Od: 17 sty 2009, o 15:31
Lokalizacja: Marki pod Warszawą

Post »

Do kogo to pytanie? Bo chyba nie do mnie xD
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Tak Azarat -do Ciebie :D . Chodzi mi o odmianę tuji na której pojawiła się ta żółta gałązka.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Azarat
100p
100p
Posty: 182
Od: 17 sty 2009, o 15:31
Lokalizacja: Marki pod Warszawą

Post »

A nie mam pojęcia, pisałem przecież że to żywopłot sąsiada ;P
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

To jest odrost zdrowy jak byk :D
xipe ma rację.
Natura potrafi zaskakiwać :)
jarek9ch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 mar 2009, o 11:08

Moje tuje szmaragd (thuja occidentalis) żółkną

Post »

Witam,
w zeszłym roku na przełomie maja/czerwca posadziłem na działce 30 tui szmaragdowych. Niestety zmieniły one barwę na żółtobrązowe (zwłaszcza koncówki gałązek). Dodam jeszcze, że w miare regularnie je podlewałem jak było sucho. W necie przeczytałem, że ta odmiana tui nie żółknie na zimę. Co może być przyczyną tego i czy jest możliwość aby je jeszcze odratować?

Z góry dziękuję za porady.
Awatar użytkownika
playmusicpl
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 15 mar 2009, o 11:13

Post »

Thuje jak wiadmo należą do roślin iglastych jednak w przeciwieństwie do większości z nich nie lubią kwaśnego odczynu ziemi, wręcz przeciwnie dobrze rosną na glebach wapiennych. Totalnym błędem jest podsypywanie wokół rośliny trocin z drzew iglastych ponieważ takie działanie przyczynia się do obniżenia pH podłoża. Za to dobry efekt daje podsypywanie popiołem drzewnym, ewentualnie można ożyć wapna węglanowego. Zbyt niskie pH może być przyczyną żółknięcia thuji. Proponuję dodatkowo wzmocnić rośliny preparatem aktywnym biologicznie EM postac aktywna 6 zł za litr w rozcieńczeniu 1:20, zabieg powtórzyć można po 2-3 tygodniach.
Kosmiczne prawo karmy w ogrodzie i w życiu.
jarek9ch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 mar 2009, o 11:08

Post »

Ile ludzi tyle opinii. Ja właśnie słyszałem, że tuje lubią glebe lekko zakwaszoną (stąd też m.in. podsypywanie korą drzew, która również przyczynia się do zakwaszania). A jak nazywa się ten preparat aktywny biologicznie? Czy EM to jego nazwa?
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

playmusicpl pisze:tuje jak wiadmo należą do roślin iglastych jednak w przeciwieństwie do większości z nich nie lubią kwaśnego odczynu ziemi, wręcz przeciwnie dobrze rosną na glebach wapiennych. Totalnym błędem jest podsypywanie wokół rośliny trocin z drzew iglastych ponieważ takie działanie przyczynia się do obniżenia pH podłoża. Za to dobry efekt daje podsypywanie popiołem drzewnym, ewentualnie można ożyć wapna węglanowego. Zbyt niskie pH może być przyczyną żółknięcia tui. Proponuję dodatkowo wzmocnić rośliny preparatem aktywnym biologicznie EM postac aktywna 6 zł za litr w rozcieńczeniu 1:20, zabieg powtórzyć można po 2-3 tygodniach.



pierwsze słyszę że tuje nie lubią kwaśnej ziemi :shock: :shock: :shock:
Awatar użytkownika
playmusicpl
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 15 mar 2009, o 11:13

Post »

Tak właśnie jest podobnie jak z Jodłą kalifornijską jak i z Sekwoją (Mamutowiec olbrzymi to najpotężniejsze drzewo iglaste na świecie) także świerk kłujący nie wybrzydza rośnie niemal w każdej glebie miedzy innymi z tego powodu cieszy się nie kończącą popularnością w Polsce i wielu innych krajach.



Dokładna nazwa aktywnej postaci EM (efektywne mikroorganizmy) brzmi EM-a inaczej mówiąc jest to forma uaktywniona gotowa do użycia, należy jedynie rozcieńczy preparat z wodą, stosunek wody do EM-a uzależniony jest oczywiście od tego gdzie ma być użyty.

Wracając Do thuji Szmaragd, która jest odmianą ogrodową żywotnika zachodniego bo o niej mowa zacytuję słowa Profesora dr. hab. który jest związany z arboretum Kórnickim
"Thuja occidentalis - Żywotnik zachodni rozwija słaby system korzeniowy dlatego starsze drzewa są często wywracane przez wiatry. Jest drzewem mało wymagającym w stosunku do gleby i klimatu jednak najlepiej rośnie na glebach wapiennych" dlatego podsypywanie kory sosnowej mija się z celem

Bardzo często przyczyną żółknięcia pędów są choroby grzybowe (fotoftoroza, opieńkowa zgnilizna korzeni). W tym przypadku należałoby zastosować jeden z fungicydów dostępnych w sklepie lub EM-5 który jest naturalnym środkiem grzybobójczym.
Kosmiczne prawo karmy w ogrodzie i w życiu.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Może być, że tuje nie ukorzeniły się dostatecznie i ucierpiały wskutek transpiracji zimą , jeżeli jeszcze w dodatku rosną w nie osłoniętym miejscu. Często, szczególnie większe egzemplarze długo trzymane w donicach zanim rozwiną system korzeniowy należycie trwa nawet dwa sezony :? Poczekaj spokojnie , podlewaj, ale nie stosuj nawozów , bo w takiej sytuacji gdy rośliny nie są należycie ukorzenione mogą zaszkodzić.
x-T-s
---
Posty: 5698
Od: 15 cze 2008, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

U mnie był ostatnio ogrodnik i zdecydowanie jest przyczyną takiego stanu - zime stanowisko wiatr.
najlepiej zrób fotkę...
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”