Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post »

czy moge jutro przyciac roze? Region poludniowej wielkopolski. jeśli poczekac poczekam ale do kiedy? :))

Pozdrawiam Mariola
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Koleżanka powiedziała, ze na AR-ze uczyli ich rozpoznawania momentu cięcia róż, w czasie gdy brzozom pękają pąki.
Inni ogrodnicy mówią, że czas cięcia przychodzi, gdy kwitną forsycje :-)
Mariolu, wybierz więc sama termin, byle był bezmroźny ! :D
Franciszek Gburek.
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 maja 2008, o 12:36

Róża pnąca

Post »

Mam na działce róże pnącą i do tej pory nie ma liśći, zauważyłem że przy obcięciu nie jest w środku sucha! Jest do usunięcia??? :?:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A ile czasu ją masz u siebie? Kwitła już? Była kiedyś chora? Pryskałeś ją czymś? A nawoziłeś? Napisz nieco więcej.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Post »

MIałam tak samo. Puściła liście dopiero niedawno, a już myślałam, że nic z niej nie będzie.
Trzeba dobrze podlać.
jaczie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 sie 2008, o 13:42

Post »

Witam. A ja mam takie pytanie, mianowicie jak doprowadzić do "stanu używalności" bardzo mocno zdziczałą różę pnącą
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

No dobrze, już dobrze, przytnę wiosną swoje nowe róże, tylko skąd ja wezmę tutaj forsycję? Aaa, jasne, niedaleko rosną brzozy, po prostu przyjrzę się pąkom, czy już pękają :D

Dzięki za przypomnienie :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
cilla77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 3 lis 2006, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Czy przycinać Rose de Resht?
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

A ja zapytam czy takie mikrusy, z trzema 20 cm łodyzkami jak zapałki też się tnie? Jakoś serca nie mam :oops:
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

[b]cilla77[/b] pisze:Czy przycinać Rose de Resht?
Ja bym cięła , tak, jak historyczne i angielki, czyli oszczędnie.
Strona pierwsza tego wątku. :)

Andrzeju, króciutko !
W dziurawym ząbku też się robi większą dziurę, by założyć plombę.
Róża kwitnie na szczytach - doły zopstają łyse i bez kwiatów !!!
Swoje tną na 2 - 4 oczka. :lol:
http://www.lodr.pl/dom-i-ogrod/moj-ogro ... 40405.html
Bogusia2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1222
Od: 26 maja 2008, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Mam trochę róż posadzonych wiosną i jesienią ub. roku. Chciałam zapytać o ich cięcie. Kiedy ciąć wiem z wczesniejszych postów - jak zakwitnie forsycja. O.K. Ale które ciąć a których nie ciąć. Wszystkie moje róże są młode i będą cięte po raz pierwszy. Mam róże wielko i wielokwiatowe, angielskie, historyczne, oraz pnące. Z wielo i wielkokwiatowymi dam sobie chyba radę. Największe moje emocje budzą angielki:T.Graham, który wypuścił ze trzy długie pedy o pokroju wyraźnie płożącym. M.Rose, która jest maleńka i w ogóle nie urosła no i moje wieczne strapienie Mme Perier, która choc nie jest angielką, też wypusciła kilka wątłych a długich pędów. Powiem szczerze, że mam ochote wszystkie je skrócić do wysokosci ok 40 cm. Mam jeszcze róze chyba parkowe takie jak np Astrid Lingren, która ma wielkośc sporego krzewu. W jej przypadku myslałm o cięciu sanitarnym. A jak przyciąc Bonitę, żeby ją zmusić do wypuszczenia wiekszej ilosci pędów, bo ma jeden,długi co prawda,ale jeden. Dla G. Feligonde myslałam tez o cięciu sanitarnym. Co róza to decyzja :? .
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu.
Bogusia
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Bogusiu, większość ogrodników radzi, by w pierwszym roku ciąć wszystko krótko.
Żeby pobudzić do rozkrzewiania.
Ba, niektórzy radzą nawet, wyłamywac pąki, żeby kwitnienie nie ossłabiło tworzenia wielopędów.
ja , staram się wypośrodkować - jak słabizna, golę na 2-4 oczka.
Jak mocny pęd - przyginam - puszcza boczne, kwitnące pędy, jeśli skrócisz stożek wzrostu.
Angielki tnie się ( w/ g zaleceń Austina) tylko w pierwszym roku, krótko, na krzewienie.


Tu, +/- tłumaczenie kalekie i nie dokończone ale może Ci troszkę pomoże :lol:

"Przycinanie angielek

Przycinanie jest proste. Celem jest utrzymanie atrakcyjnego kształtu róż
oraz zachęcenie ich do dobrego kwitnienia. Wczesną wiosną należy dokładnie obejrzeć swoje krzewy i usunąć stare lub martwe łodygi.

W czasie kwitnienia, w cieplejszych strefach, zalecamy latem przycinanie między poszczególnymi rzutami kwiatów, szczególnie, gdy posiadamy ekspansywną, dynamiczną odmianę. Pomaga to utrzymać wysokość i kształt krzewów i zachęca do szybszego powtórzenia kwitnienia.

Termin cięcia róż

W klimacie angielskim zima, odpowiada naszemu kwitnieniu forsycji lub puszczaniu liście przez brzozy.
Przycinanie należy zrobić, gdy sezon rozpoczyna się i małe pąki zaczynają nabrzmiewać i „puchnąć”. Okres ten może przypaść na różne miesiące, w zależności od strefy klimatycznej i lokalnego mikroklimatu.
W chłodniejszych strefach, należy poczekać, aż miną najgorsze mrozy, a rośliny wskaźnikowe ( brzoza i forsycja), zaczną wegetację.
To stary i niezawodny sposób, pokazywania przez przyrodę, wiosennego przebudzenia. ( stałej temperatury powietrza)

Proste reguły cięcia krzewów :

Ogolić cały krzew do około połowy jego wielkości, w efekcie, otrzymujemy zaokrąglone krzewy. Zrób krok do tyłu i spójrz, by sprawdzić, czy ogoliłeś równo i czy kształt całościowy jest zrównoważony, np. wachlarzowy. Zakończ strzyżenie wycinając wszystkie martwe lub słabe pędy. Jedynym odstępstwem jest pierwszy rok po posadzeniu, kiedy roślina jest jeszcze ukorzeniająca się, adaptująca . W tym przypadku nie tniemy wcale lub tniemy bardzo lekko, pozostawiając dwie trzecie wysokości krzewów.

Przycinanie nie jest precyzyjny nauki i nigdy nie należy martwić bo nie zrobi się krzewom żadnej szkody. Możesz łatwo dostosować rozmiar roślin zmieniając wysokość wzrostu podczas przycinania. Jeśli chcesz mniejszych krzewów, to jest w porządku cięcie mocne, zmniejszające krzew do 1/3 poprzedniej wysokości. Jeśli chcesz okazalszy krzew, tnij delikatnie, skracając maxymalnie 1/3. Jeśli wziąć naszych porad roślin English Roses ściśle ze sobą w trzech grupach, cięcie trzech róż w kształcie jednego wspaniały krzew.

Jest to generalnie zalecane, aby ciąć skośnie na cal lub mniej nad wychodzącym na zewnątrz oczkiem. Doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że nie ma dowodów na to, że rodzaj cięcia( dłuższe, krótsze) ma jakikolwiek wpływ na ponowną bujność kwitnienia.

Przycinanie angielskich pnących sztywnych i wiotkich

Wspinacze na obeliski, łuki i słupy

Po sadzeniu, wystarczy skrócenie łodyg , żeby pobudzić je do rozwoju, róża szybciej wzrosła. Pozostawić do swobodnego wzrostu, do pożądanej wysokości.
Na tym etapie tylko zaczepiamy nowe pędy, a przycinamy wszelkie uszkodzone.
Dalsze łodygi w razie potrzeby wsparcia ich i utrzymania dobrej kondycji krzewu.
Gdy osiągną pełną wysokość, nowe łodygi kwiatowe zaczną rosnąć ze starszymi
także na dolnej częsci rośliny. Latem, w każdym z tych przyrostów, po zakończeniu kwitnienia, należy zrobić cięcie na trzy lub cztery oczka, co pobudza i zachęca do powtórzenia kwitnienia.
Na koniec każdego sezonu, ( W ciepłym klimacie !!!) lub na początku nowego sezonu w Polsce - wyciąć wszystkie martwe lub słaba, skrzyżowane pędy, by uzyskać spójną budowę krzewu i silne nowe pędy.

Wspinacze sztywnołodygowe, róże ogrodzeń i murów

Celem jest wentylatacja, umożliwienie swobodnego wzrostu i tworzenie przejrzystej struktury tak, aby ostateczny efekt był harmonijny i piękny. Im bardziej łodygi są odgięte w poziomie, tym wyższy procent pąków, będzie rozwijać się z nowych łodyg kwiatowych.
Gdy podstawowe ramy( pędy szkieletowe) utworzone są już z nowych łodyg kwiatowych zakończyć rozkwiecony, latem tniemy je z powrotem na 3 do 4 pary liści.

Wczesną wiosną, przycinamy przy szyjce, pędy bardzo stare, uszkodzone lub słabe pędy , żeby umożliwić krzewowi zastępowanie ich nowymi pędami, wybijającymi z podstawy rośliny ( ze śpiących oczek).

Inne powtarzające kwitnienie krzewy róż, należy obniżyć o około 1 / 3 i 2 / 3, ale tylko trochę (rys. 1 kropkowana linia 1).

Wielkokwiatowe róże (hybrydowe herbatnie i floribundas) należy obniżyć o około 1 / 2 i 3 / 4 wyciąć tylko niektóre z głównych łodyg.

Nie powtarzające, powinny być pozostawione same lub lekko usuwane przez nie więcej niż 1 / 3 i przerzedzone bardzo lekko (rys. 1 kropkowana linia 2).

Inne wspinacze/ climbery powinny mieć przed kwitnieniem, boczne pędy zredukowane do 3 lub 4 oczka lub 6 "oraz pozostawiane silne pędy szkieletowe, tworzące podstawę krzewu.
Sukcesywnie w latach, wycinamy stare pędy podstawy o grubości powyżej cala/ 2,5 cm

Ramblery. Miękkołodygowe wspinające się róże, powinny być pozostawione w spokoju, chyba, że muszą być ograniczone. Należy wtedy pozostawić nowe pędy, a wyciąć stare pędy, jeśli cięcie odmładzające/ obniżające, jest konieczne.

Ogławianie przekwitłych kwiatostanów
Ogławianie jest bardziej odpowiednie w klimacie, w którym róże nie rosną tak dynamicznie, czyli w strefach chłodniejszych klimatu umiarkowanego. Jest to usuwanie zużytych kwiatów po kwitnieniu. Ogławianie zachęca do powtórzenia kwitnienia; usunięcie martwych kwiatów lub wycięcie pędów macierzystych w dół, aż do pierwszego pełnego liścia ( pięciolistkowy).

English Summer przycinanie krzewów róż

Charakterystyczne dla David Austin's English Roses jest ciągłę powtarzanie kwitnienia przez cały sezon, a z każdym kolejnym kwitnieniem, tworzenie coraz wyższych krzewów.
W cieplejszych klimatach, przyrost jest coraz bardziej zdecydowany i róże mogą stać się zbyt wysokie.

Aby temu zapobiec, upewnij się, że konieczne jest letnie cięcie po każdym kwitnieniu,
albo jeśli krzew ma być wysoki, wystarczy po prostu ogławiać przekwitłe kwiatostany,
by nie dopuścić do wiązania owoców, kosztem tworzenia nowych pąków kwiatowych.
Celem ( ogławiania lub cięcia letniego) jest poprawa, powtórzenie kwitnienia i utrzymanie ogólnego kształtu roślin.

Po każdym ukończeniu kwitnienia przez pąk wierzchołkowy, ogranicza kwitnienie śpiących paków w kawałku łodygi, aż do liści z pieciolistkowym baldaszkiem. Ten kawałek przekwitłego kwiatu i pędu - usuwamy.
Można również zauważyć, że od czasu do czasu nowe długie, mocne macierzyste pędy pojawią się u podstawy krzewów i czasem rośną one wyżej, od starszych przyrostów.
Mogą one rosnąć szybciej powyżej miejsca szczepienia i wyglądają trochę na „dziczki”.
Te łodygi są w rzeczywistości bardzo korzystne, tworząc silne, zdrowe, nowe pędy, które będą kwitły w następnym sezonie. Zalecamy, aby podciąć te nowe pędy podczas letniego przycinania całego krzewu. To, wystarczy, aby utrzymać ładnie zaokrąglony kształt krzewów.

Ponowne kwitnięcie wspinaczek i krzewów róż (hybrydowe herbat. i floribund) będzie również stymulowane przycinaniem krzewówe, po każdym okresie kwitnienia.

Po okresie kwitnienia wspinaczy i róż krzaczastych nie trzeba latem przycinać krzewów; samo ogławianie kwiatostanów jest wystarczające."


http://www.davidaustinroses.com/america ... ageId=1920
x-T-s
---
Posty: 5698
Od: 15 cze 2008, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

a ja wczoraj przycięłam róże i poryskałam miedzianem...wszystkie nie miały pąków- miały liście :cry:

teraz tylko patrzeć żeby mrozu nie było- no ale w "moich" stronach i w zimie go nie ma, więc mam nadzieję różom nie będzie nic.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”