Nawadnianie kropelkowe pod osłonami

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Nawadnianie kropelkowe pod osłonami

Post »

Witam :)
Chcę w tym roku, założyć nawadnianie kropelkowe w namiocie foliowym 12m / 6m, ponieważ mam problem z podlewaniem pomidorow, ogórków i papryki wodą z węża ( za zimna, mamy własną studnie)
W wyszukiwarce na forum wpisywałam słowa związane z nawadnianiem kropelkowym itp., lecz przeglądarka niczego nie znalazła. Zapewne są tutaj wątki na ten temat , tylko wyszukiwarce ciężko znaleźć. Stąd moje pytanie... W jaki sposób (najtaniej) założyć sobie nawadnianie?? Posiadamy duży zbiornik na wodę 1000 l może w jakiś sposób go wykorzystać?
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
Montana
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 7 mar 2009, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wieliczka/Kraków/Nieszków
Kontakt:

Post »

Zwykła pompa wody + perforowany wąż do nawadniania kropelkowego. Wszystko w obi , to najtansza opcja
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

Montana pisze:Zwykła pompa wody
Do czego ta pompa? do napełniania zbiornika wodą? ( jeśli tak , to jest zbędne u mnie) Na jakiej zasadzie działa to nawadniania kropelkowe??? :? ze zbiornika woda pod samociśnieniem "idzie" do węża przez filtr , potem kapilary podają kropelki?? dobrze to rozumiem?
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

arisza pisze:potem kapilary podają kropelki(...)
Tak. Cała sztuka polega na dobraniu typu węża - różnią się wydajnością wyrażoną w l/h ( np. 200 do 1000 litrów na godz.) oraz są czasami dostosowane do określonego stałego ciśnienia ( np. 2 lub 4 bary ). Jak ciśnienie jest bardzo zmienne, a podlewamy automatycznie za pomocą programatora czasowego, to stosuje się dodatkowo jeszcze reduktor ciśnienia.

Wyjaśnij, czy masz zbiornik stalowy ( hydroforowy) z wodą pod ciśnieniem czy zwykły z tworzywa, z którego woda będzie wypływać grawitacyjnie :roll:

Bo sam pomysł podgrzewania wody w takim zbiorniku przed podlaniem jest bardzo dobry :)
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

Łysy pisze:Wyjaśnij, czy masz zbiornik stalowy ( hydroforowy) z wodą pod ciśnieniem czy zwykły z tworzywa, z którego woda będzie wypływać grawitacyjnie :roll: Bo sam pomysł podgrzewania wody w takim zbiorniku przed podlaniem jest bardzo dobry :)
Zbiornik mam z tworzywa 1000 l
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

arisza pisze:z tworzywa, 1000 l
Więc:
- jak ustawisz zbiornik w namiocie, to nagrzana w dzień woda będzie podgrzewała tunel w nocy, łagodząc spadki temperatury,
- woda będzie wydostawała się ze zbiornika grawitacyjnie ( tak zrozumiałem) pod minimalnym ciśnieniem, więc typowe taśmy czy węże kroplujące przewidziane do pracy z instalacją wodociągową będą nieodpowiednie :(

Nie wiem, czy produkują węże kroplujące przewidziane do takich warunków :roll: .

Ale mając zwykłe węże zaślepione na końcach i lekką wiertarkę akumulatorową szybko dostosujesz doświadczalnie ilość i średnicę nawierconych otworów do swoich potrzeb :D
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

Bardzo proszę o podanie mi linku na tym forum gdzie opisane jest jak zrobić samemu w marę najtaniej nawadnianie kropelkowe w tunelu foliowym , takie z kapilarami.
Nie mogę nic takiego sama tutaj znaleźć. :?
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
Montana
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 7 mar 2009, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wieliczka/Kraków/Nieszków
Kontakt:

Post »

Właśnie tam myślałem (że zbiornik nie będzie pod ciśnieniem) i po to była pompa , żeby wytworzyć to ciśnienie w wężu , bo w razie jej nie zastosowania wydajność nawadniania będzie żadna albo bardzo mała
mirek1956
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 4 lis 2006, o 14:53
Lokalizacja: Starachowice

Nawadnianie

Post »

tutaj masz wszystko co i jak i jakie ceny?
http://www.dropplant.com.pl/katalog/schemmont.htm
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

dziękuję za link.
Wydaje się mi,że kiedyś był tutaj na forum taki temat. Ktoś nawet podawał zamienniki i opisywał jak najkorzystniej cenowo samemu wykonać takie nawadnianie. Teraz już nie mogę znaleźć tego postu.
Być może po tej awarii , już go nie ma.
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Montana pisze: pompa , żeby wytworzyć to ciśnienie w wężu , bo w razie jej nie zastosowania wydajność nawadniania będzie żadna
Zgadza się - klasyczne węże / taśmy kroplujące są "wyskalowane do typowego ciśnienia w wodociągu (2-4 bary), więc nie nadają się do zastosowania w połączeniu z otwartym zbiornikiem 1000 l umieszczonym metr nad ziemią ( woda będzie wypływać pod ciśnieniem 0,1 bara )

Dopiero montując zbiornik 3 metry nad ziemią mamy ciśnienie 0,3 bara - a takie jako minimalne znalazłem w podanym przez Mirka1956 linku przy jednym z typów linii kroplujących :roll:
patryk2337
200p
200p
Posty: 264
Od: 20 cze 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Nawadnianie pod osłonami

Post »

Witam. Jak już pisałem w innym tematach, chce założyć szkółkę drzew i krzewów ozdobnych.
Potrzebny będzie mi tunel, gdy bo postawie, oczywiście będę musiał nawadniać rośliny. Część będzie doniczek i muli palet.
Czy dobry będzie system kropelkowy ?
Proszę o porady ws nawadniania

POZDRAWIAM!
Awatar użytkownika
kairu
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lut 2009, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: Nawadnianie tunelu foliowego.

Post »

Kropelkowy moim zdaniem zdecydowanie nie. Najlepszym rozwiązaniem będzie system podwieszany. Mogą to być zamgławiacze, bądź mikrozraszacze.
P.S osobiście też planuje założyć szkółkę. W zasadzie coś już tam mam w tym zakresie, ale jeszcze mam czas na rozwinięcie bo mam dopiero 18 lat. Jak chcesz to podeśle Ci foto mojego tunelu 6x4m z automatycznym systemem zamgławiania. Tunel wykonany w zeszłym sezonie, a system nawadniania w tym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”