Prewencyjne - wiosenne opryski w sadzie /ogrodzie

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Zwalczanie mszyc na jabłoniach

- http://agrosimex.pl/files/artykuly_nauk ... emszyc.pdf

Opis gatunków mszyc, szkodliwość, porady nt. zwalczania, trudności, środki, terminy.

Np.
Pyretroidy
Cyperkill Super 25 EC
Decis 2,5 EC
Fastac 100 EC
Karate Zeon 050 CS
Mavrik 240 EW
Optymalna temperatura stosowania do 20°C
Tylko raz w sezonie, do pierwszych zabiegów
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Witaj Nalewko !

W jakim stężeniu zrobiłaś Miedzian ?
Bo jeśli 15g/10l wody to na 100 % był nie skuteczny.

Krzyś C, oczywiście , jak Go ładnie poprosisz poda Ci właściwą dawkę.

Serdecznie pozdrawiam.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Miedzian 350 SC 2% wiosną w stanie bezlistnym - zgodnie z sugestią PogOgr.

Teraz już wiem, że powinnam zdobyć Horizon, Orius, albo Tebu, bo podobno mogą zadziałać, chociaż są na inną przypadłość.

Czyli wiosną Miedzian, potem (po kwitnieniu) Topsin, a później ew. Horizon, Orius, lub Tebu.

Jakieś inne propozycje na dziurkowatość liści śliwy?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
cx

Post »

Witam.
Jeżeli okres kwitnienia będzie "mokry" to Topsin można prysnąć podczas kwitnienia.Zabezpieczysz wtedy przy okazji,przeciw brunatnej zgniliznie.Wprawdzie Topsin nie jest szkodliwy dla pszczół,to ja i tak zabiegi wykonuję po oblocie.
Jeżeli miałaś w zeszłym sezonie duuuży problem z dziurkowatością,to można włączyć jeszcze jako zabieg zapobiegawczy Kaptan np w okresie nabrzmiewania pąków.
Hej.

PS Dla tych co to na zabieg zapobiegawczy reagują alergicznie:po pierwsze stara prawda:"lepiej zapobiegać niż leczyć"-jest i w sadownictwie jak najbardziej słuszna;po drugie zlikwidowanie niektórych chorób,jeżeli wcześniej im nie zapobiegaliśmy jest o wiele trudniejsze(wymaga większej ilości zabiegów ochronnych i często silniejszymi środkami),a czasem niemożliwe.
Hej.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Nalewka pisze:Miedzian 350 SC 2% wiosną w stanie bezlistnym - zgodnie z sugestią PogOgr.
:shock: :shock: :shock: Przecież to dwukrotnie wyższa dawka od najwyższej zalecanej (i to przeciwko kędzierzawości, a nie dziurkowatości)...
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Droga Szanowna Nalewko !

Czy Ty nie przesadziłaś o 100 %. Zastanów sie !!!!!!!!!!!!!!! LARUM !!!!!!!!!!!!!!!!!! CITO !!!!!!!

Ja amator. Tak mi się wydaje.

Pozdrawiam serdecznie.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

CD.

Teraz przeczytałam wpis Pana Krzysia i Pana Pomologa .
Oni mają 100.000 % racji.

ALARM.


Pozdrawiam .
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Bez paniki :D Drzewko w stanie spoczynku dużo jest w stanie znieść :wink: , a przypuszczam, że u Nalewki jeszcze "Marzanna nie do końca utopiona" :D Na przyszłość jednak bardzo Was proszę - zwracajcie uwagę (jeżeli już sięgacie po środki chemiczne) na co one są i w jakich stężeniach (dawkach). Lepiej zawsze trzy razy zapytać, niż...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Wielce Szanowni !

Wydaje mi się , że opryski stosujemy, wtedy kiedy potrzeba i we właściwej dawce.
Stąd mój wpis.

Dzisiaj zrobiłem miedzian. Profilaktycznie i na dziurkowatość.
Nie zrobiłem Sylitu. W Łodzi 4 - 5 o C. W słońcu 6 - 7 o C. Trochę mało.
Zobaczę co będzie za tydzień.

Mam 3 brzoskwinie . Jednej popękały pąki, reszta śpi. Nic się nie dzieje. Zima w pełni, oczywiście na drzewach.

Pozdrawiam.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Ale o co chodzi?

Wczesną wiosną 2008 opryskałam miedzianem śliwki, zgodnie z sugestią PogOgr, liście urosły, kwiaty były, choć rośliny młode i owoców się jeszcze nie spodziewam. Dziurkowatość jednak zeżarła liście mimo oprysku, w lipcu popsikałam więc Topsinem zgodnie z ulotką. Potem liście opadły :)

Teraz na działce jeszcze niemal zima, w dzień rzadko temperatura podnosi się powyżej 5 stopni. Nie mieszkam koło swoich śliwek, oprysk musi poczekać na naszą kolejną wizytę na działce, a więc jeszcze nic złego się nie stało.

O co więc larum?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Nalewka pisze:...O co więc larum?...
Mówiąc krótko, chodzi o stężenie preparatu którego użyłaś... zabieg na śliwach przeciwko torbieli wykonujemy tuż przed pękaniem pąków - wtedy tak wysoka dawka środka miedziowego może być bardzo fitotoksyczna dla rośliny... dlatego polecane są środki dodynowe - a Miedzian i owszem przy okazji ogranicza torbiel - ale jest stosowany głównie na raka bakteryjnego i w stężeniu 0,5%, a nie 2%
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Nalewko !

"Mówiąc krótko, chodzi o stężenie preparatu którego użyłaś..."
I o nic więcej.

Pozdrawiam.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Sprawa wyjaśniona :)

Miedzian zastosowałam w nieco mniejszej dawce, teraz zbieram się do psikania Topsinem. Czy już czas? Dziurki na liściach już (!) widać!
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”