Róże niebieskie, zielone, czarne.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Boas
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 5 wrz 2007, o 12:34
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Post »

mirzan pisze:Innym ciekawym wynalazkiem oferowanym na Allegro jest winorośl Iza Zaliwska wytrzymująca -35 stopni, chciałbym to zobaczyć

Wytrzymuje, nawet na płocie, w wietrznym miejscu.Poniżej napisano, że kwaśna, wiodocznie nie jest to Iza Zaliwska.Iza jest jasna,dojrzewa w lipcu, sierpniu,
owoce kruche, aromatyczne, słodkie.
Jesteś tego pewien :?: Wybacz, ale nie wierzę :? No chyba, że odbije od korzenia tak jak ktoś już wcześniej o tym wspomniał :wink:
Pozdrawiam
Kamil
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Post »

Moja babcia miała to w ogrodzie jako ciekawostkę. To było ze trzydzieści lat temu. róża byłą fioletowa, ale pachniałą tak...że czuję to do dziś...
Myslę, że warto dla tego zapachu...wyłącznie.
Jenscarlo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 sie 2008, o 20:35
Lokalizacja: Kielce

Niebieska(czerwona?)róża

Post »

Witam

Zakupiłem niebieskie róże a kwitną na czerwono mojemu kuzynowi tak samo, czy jest na to jakiś sposób, czy trzeba je jakoś podlewać?

z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Podlinkuję:

http://www.roses.net.webhost.pl/?p=264

”Na świecie istnieje prawie 18 tys. odmian róż. Nie ma tylko róży w kolorze nieba, która od dawna jest marzeniem hodowców. W 1840 r. Belgijskie Towarzystwo Ogrodnicze wyznaczyło nagrodę w wysokości 500 tys. franków dla tego, kto taki kwiat wyhoduje. Było to jednak zadanie niemożliwe do zrealizowania dostępnymi wówczas metodami. Z prostej przyczyny: kwiaty róży nie mają genu odpowiadającego za produkcję niebieskiego barwnika – delfinidyny”

"“Transgeniczna niebieska róża pojawi się jednak na rynku – najpóźniej w 2009 r. Niebieska róża to efekt 18 lat pracy japońskiej firmy Suntory i należącej do niej biotechnologicznej firmy Florigene z Australii. () Osiemnaście lat temu wprowadzono do genomu róży gen umożliwiający syntezę delfinidyny. Rośliny zakwitały jednak w kolorze ciemnoczerwonym. Czerwone barwniki, naturalnie produkowane przez róże, maskowały delfinidynę. W pracach nad błękitem różanych płatków zastosowano więc metodę wyciszania genów. Dzięki niej udało się zablokować syntezę barwników o odcieniach pomarańczowego i czerwieni. Eksperymentalna roślina otrzymała także dodatkowo geny odpowiedzialne za produkcję delfinidyny u bratków i kosaćców.
W nowej odmianie róży aż 98 proc. barw-ników to niebieski pigment. Ale trudno ją nazwać błękitną – jest zaledwie fioletoworóżowa. I na razie nic na to nie można poradzić, gdyż pH płatków róży wynosi 4,5–5,5, a przy kwaśnym odczynie delfinidyna różowieje. Niebieska bywa dopiero przy pH o wartości 6-7. Na domiar złego o barwie kwiatu decyduje także zawartość żelaza w roślinie i uzupełniające pigmenty. By nowa róża faktycznie przypominała kolorem niezapominajki, trzeba lepiej poznać jej metabolizm."
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

pytałam o te róże u mnie na uczelni - profesorowie twierdzą że to co sprzedają na allegro jako niebieska róże to zwykłe oszustwo - róże mogą być co najwyżej fioletowe, nie ma niebieskich róż w tym momencie na rynku i w tym roku na pewno nie będzie a wystawienie na rynek w 2009 roku japońskich niebieskich róż stoi pod dużym znakiem zapytania ponieważ są z nimi spore problemy i róże często tracą cechy

osobiście jednak niebieskich róż nie sprawdziłam, ale patrząc na komentarze wszystkich dookoła którzy je kupili - chyba nie warto
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

dianek pisze:osobiście jednak niebieskich róż nie sprawdziłam, ale patrząc na komentarze wszystkich dookoła którzy je kupili - chyba nie warto
Na Allegro schodzą jak świeże bułeczki... Nawet czarne pnące się pokazały.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

KASKA@
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 15 sie 2008, o 12:55

Witajcie

Post »

Ja zakupiłam niebieską różę lecz zakwitła mi na jasno różowy kolor :D z tego wszystkiego największym plusem jest fakt że ta róża ma piękny zapach :D :D pozdrawiam
Awatar użytkownika
Plumbum
50p
50p
Posty: 58
Od: 7 kwie 2008, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sheffield

Post »

A myślałem, że tylko ja dałem się nabrać na tą niebieską :D Czarną, pnącą też wziąłem :lol:

Nie dość, że kolor nie ten co trzeba, to jeszcze co chwilę niszczy je mącznik i przędziorek. Jeśli nie przeżyją zimy z przyjemnością się ich pozbędę :evil:
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Z " niebieskich" pojawiła się na all -" Charles de Gaulle",
uznawana, za najbardziej "niebieską" z liliowych :lol:
P.S.
Zresztą jest to krzyżówka Sissi/ Maizer Fastnacht, dobrze rosnąca w szklarni lub strefie 7 !
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Róże niebieskie, zielone, czarne.

Post »

Nie ma róż czarnych, niebieskich i zielonych ale ten podział na nie jest umowny, stworzony przez firmy zajmujące się hodowlą róż.

Róże czarne - są to róże o kolorze ciemnoczerwonym lub szkarłatnym płatków, zawierają w nich barwnik - antocyjan. Róże te mają bardzo ciemne pąki, a kwiat jest intensywnie ciemnoczerwony.
Do tych róż zaliczane są odmiany - Papa Meilland, Ingrid Bergman, Barkarole, Schwarze Madonna, Mr Lincoln.

Róże niebieskie - są to odmiany o kolorze kwiatów sino fioletowej, lila lub sino różowe - między innymi do nich zaliczają się:
Parole, Mainzer Fastnacht czyli Sisi, Lady X, Charles de Gaule lub Veilchenblau.

Róże zielone - do nich należą te które mają zabarwione pąki miedzy innymi na seledynowo, seledynowo białe lub seledynowo cytrynowe, mogą być też seledynowo różowe np Elfe, Pur Caprice. Od 1833 znana jest róża zielona - Viridiflora - synonim Green Rose - raczej jest ona osobliwością.

Nie spisałam wszystkich odmian - na pewno jest ich więcej, raczej chciałam to napisać w temacie róż czarnych i niebieskich, jeśli ktoś chce to może ten dość ciekawy temat kontynuować, jeśli chodzi o podział opisałam go na podstawie książki Marty Monder - Róże.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

To jest na przykład "niebieska" a w zasadzie mauve (lavendel & purple) Sandra

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”