Miedzian

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Oczywiście, że pryskać. :D
Ale tak, jak pisze Krzysztof, a nie co miesiąc wszystko dookoła..
ppawel5
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 lip 2007, o 13:50
Lokalizacja: Poznań

Oprysk-brzoskwienia

Post »

KARMAND - bardzo ładnie. Tylko podaj lepiej w jakim stęzeniu nalezy ten oprysk miedzianem zrobić. Nie wyobrażam sobie mając dwie młode brzoskwienie używał - ileś tam gramów(w tym przypadku miedzianu 50)/określoną powierzchnię.
Z pewnością podanie stężenia będzie łatwiejsze do sporzadzenia mieszanki.
Bo co do tego stężenia to różni różnie mówia i piszą. Ja tak na chybił-trafił zrobiłem 5-6g/5l. Sądzę zatem że za małe :( .
pozdr
PP
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wszystko przecież na etykiecie preparatu napisane...

brzoskwinia, kędzierzawośc liści. Zalecane dawki 9-15 kg/ha

A dalej jak byk: :D

Zalecana ilość wody:
drzewa owocowe 500-750 l/ha.

No i matematyka na poziomie podstawówki :wink:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

no to spróbujmy Mirku policzyć w najprostszy sposób:
9 kg na 500 litrów wody czyli;
90 dekagram na 50 litrów wody, czyli ;
9 dekagramów na 5 litrów wody. Dobrze wyliczyłam czy się rąbnęłam ? A Ty Pawle dałeś 5-6 gramów na 5 litrów wody ?
ppawel5
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 lip 2007, o 13:50
Lokalizacja: Poznań

Post »

Dokładnie tak. Czyli stężenie w moim przypadku powinno być ca10 krotnie większe. :oops:

I tutaj taka mała dygresja .Czy to takie trudne podać stężenie procentowe na opakowaniu? Może działkowicze "młodzi" i w "średnim" wieku jakoś sobie poradzą ale co powiesz o tych delikatnie mówiąc emerytach i rencistach gdy zaczną przeliczać swoje nasadzenia na ha ?
Nie mniej dziękuję za info ale nadal podtrzymuję swa wątpliwość jako uzasadnioną.
PPaweł
maciejb
50p
50p
Posty: 72
Od: 17 gru 2008, o 00:36
Lokalizacja: Poznań

Post »

Przy jakiej temperaturze mogę wykonać oprysk preparatem PREVICUR energy?
Pozdrawiam
cx

Post »

Witam.
Co do podawania zalecanego stężenia śor do oprysku miast dawki na hektar to niesetety sprawa nie jest prosta.Forma dawkowania jest wynikiem badań i prac rejestracyjnych.W Polsce firmy rejestrujące śor podają dawki na ha,bo tak to uzgadniają z organami dopuszcającymi dany preparat do obrotu.Oczywiście,że podanie stężenia byłby bardzo dobrym rozwiązaniem ale ponieważ byłoby to nielegalne to na pewno tego nie będzie.(Są pewne środki rejestrowane z podaniem stężenia,ale najczęściej w grupie środków do ochrony roślin pod osłonami)
Hej.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Krzysiu, no to chyba coś jest nie tak! Wygląda na to, że jednym producentom wolno podawać dawki i stężenia dla działkowców a innym nie. Mam przed sobą 15 gramową torebkę DITHANE NeoTec , na odwrocie pisze jak byk np: pomidor- antraknoza, alternarioza, zaraza ziemniaka itd- 20-30 g na 6-8 litrów wody/ 100 m kw. W tym przypadku łatwo mogę sobie obliczyć, gdy potrzebuję np 3 litrów cieczy do opryskiwania. Rolnik opryskuje hektary i nie kupuje malutkich torebeczek preparatu.
cx

Post »

Witam.
To się niejasno wyraziłem-sposób dawkowania preparatu jest jednym z elementów rejestracji danego śor w PIORiN-ie.I jeżeli producent rejestruje środek X na pomidora w szklarni to raczej z dawką w procentowym stężeniu,jeżeli jednak ten sam preparat jest dla pomidora w polu to podaje dawkę w kg,l/ha .Tak jest generalnie ,ale są odstępstwa.
Hej.
ppawel5
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 lip 2007, o 13:50
Lokalizacja: Poznań

Post »

Kurczę. Ale wywołałem dyskusję :)
Choć widzę że i gienia 1130 ma obiekcje w tym zakresie. Rozumiem że sa pewne normy tak jak podał Krzysztof ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie aby dystrybutor czy konfekcjoner małych opakowań na rynek krajowy załączał małą kartę podając sposób uzycia tak jak w przykładzie gieni1230.
Sądzę, że wiele Koleżanek i Kolegów działkowiczów (działkowców ?) nie miałoby nic przeciw temu.
Ale dziękuję za informacje w tym zakresie. :D
Piotr Paweł
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Maciej, przeczytałam całą ulotkę o PREVICUR Energy i nie znalazłam (albo nie dopatrzyłam) w jakiej temp. można go stosować. Jest umieszczona informacja tylko o przechowywaniu ; od 0 -30 stopni.
Paweł, ten problem dotyczy chyba większości dzialkowców, no bo jak mam opryskac niewielką 1 gruszę i 2 małe jabłonki p-ko parchowi, to mi wystarczy 1/2 litra cieczy. Opryskiwacz robi mgiełkę, dokładnie pokryje liście i jeszcze mi tej cieczy troszkę zostaje.
maciejb
50p
50p
Posty: 72
Od: 17 gru 2008, o 00:36
Lokalizacja: Poznań

Post »

Też przeglądałem ulotkę,szukałem w sieci i nic nie moge znaleźć.... oprysk wykonam w dniu kiedy ma być ładne i ciepło,rano,może przez cały dzień preparat wniknie i zadziała
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Witajcie !

Teoretycznie, przeliczenie z ha/ 1000 L wody jest proste.
Tyle tylko, że wszyscy chcemy stosować właściwą dawkę i w przypadku oprysku 1 - 2 drzew robi się problem.
Już pisałem kiedyś , że nie jest to takie proste liczenie. Bo czy dla 1 drzewka przyjąć pow, 12 czy 24 m2. Przy hektarach wielkości się uśredniają. My w naszych ogródkach takich uśrednień stosować nie powinniśmy.
Rożnica 100%.
Nadze urządzenia do oprysków są , jakie są. Wykonanie oprysku to następny problem.
Przy zachowaniu największej staranności, możemy popełniać masę błędów. W jednym miejscu dużo , w innym za mało preparatu.
Rożnica 200%.
Może fachowcy wypowiedzą się w tym temacie biorąc pod uwagę moje i pewnie innych ogrodników amatorów wątpliwości.

Należałoby rozważyć, czy my "działkowi "jesteśmy dyskryminowani przez organy państwa i sprzedających ŚOR.

Pozdrawiam i proszę o szeroką dyskusje.

Może prześlemy to jako wniosek " Zwyczajnych Polaków " Panu ministrowi rolnictwa.

Przynajmniej będzie miał zajęcie i na dodatek eko.

Pozdrawiam.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”