Gleba żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta...itd.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
KBM
100p
100p
Posty: 156
Od: 17 paź 2008, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Nałęczowa

*)

Post »

Nie martw się Aniu, wszystkich nie zjedzą. Gdy gleba jest dobrze nawożona organicznie dżdżownice będą się mnożyć 8)
Bogdan
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

-Ja się nie o liczebność dżdżownic martwię, tylko o trawnik :)
-Obornik koński przekompostowany, jak dla mnie, ma zapach coś jak gotowany korzeń pietruszki, no, ciut mniej przyjemny, ale stajnią nie zalatuje.
-Osobiście podlewam też swoje rośliny rozcieńczonymi kurzymi odchodami. Z lenistwa i niewiedzy rozcieńczałam jedynie wysuszony nawóz nie czekając na przefermentowanie. Rośliny mają się dobrze :) Raz dostałam nauczkę. Podlałam w środku lata moją różaną rabatę, która jest przy samych drzwiach do domu. Jak się zlękłam, gdy po pracy w ogrodzie chciałam wejść do domu. Po godzinie rabata była już brązowa... Ale nie od uschniętych roślin. Po prostu zleciały się tysiące brązowych chrząszczy, czy czegoś i obsiadły ją jeden przy i na drugim. Też mi afrodyzjak, bo nie przypuszczam, żeby ją potraktowały jako stołówkę.
-Poszłam też na łatwiznę i kompostownik zrobiłam w zeszłym roku przy kurniku. Kurka (wcześniej kilka) zjada co się jej spodoba i (dosłownie) z drugiej strony wzbogaca kompostownik w azot.
-Sąsiad za płotem na swojej piaszczystej działce co roku sieje jakieś motylkowe i uprawia potem warzywa, aż miło patrzeć. U mnie mogę się doczekać co najwyżej pietruszki i buraczków na botwinkę. Podobno motylkowe transportują co trzeba korzeniami do płytszych warstw gleby.
-Świetne efekty daje też "nalewka" z pokrzywy. Robiłam co roku od kiedy odkryłam ten sposób, ale już skosili mi całą dziką plantację.
grazka_j
1000p
1000p
Posty: 1521
Od: 8 paź 2007, o 23:50
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Mam na działce glebę bardzo lekką, na głębokości 30-40 żółty piasek. Posadziłam m.in. 5 jabłonek . W dołkach pod jabłonkami wymieniłam ziemię, ale nie wiem jakim nawozem zasilic wiosną drzewka? Czy nawóz kurzy(z indyków) nadaje się?
grazka_j - moje wątki
Pozdrawiam serdecznie. Grażyna
grazka_j
1000p
1000p
Posty: 1521
Od: 8 paź 2007, o 23:50
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Proszę mi również doradzic, jak pielęgnowac trawnik na takiej działce? (przepraszam za błędy, ale na klawiaturze nie odbija ci)
Przed założeniem trawnika przywiozłam lepszej ziemi i dobrałam trawę na piachy. Czy powinnam ją również zasilic nawozem?
grazka_j - moje wątki
Pozdrawiam serdecznie. Grażyna
ROCHCIO
50p
50p
Posty: 64
Od: 1 lis 2007, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Cieszyńska

Post »

Witam,

tez miałam zawsze ten problem z glebą. Kiedyś natrafiłam na takie informacje- teraz tym sie sugeruję;

Gleba próchnicza powstaje z obumarłych rozłożonych rośin i żyjątek,
struktura gruzełkowata (tereny leśne, torfowiska)
Ogrodową wzbogacać regularnie kompostem i obornikiem
gliniasta
(np żyzna mada0, zasobna w składniki odżywcze, minerały), ciężka, słabo napowietrzona, łatwo sie zbryla, powoli nagrzewa wiosna. Po ulewach gromadzi dużo wody, w czasie suszy zaskorupia się i pęka.
piaszczysta
lekko napowietrzona, ciepła, łatwo przepuszcza wodę, ale w okresie suszy często trzeba podlewać.Nawozy mineralne szybko sie wypłukuja- trzeba uzupełnić próchnicą, jeśli jest kwaśna-wapnować
gleba torfowa
powstaje w miejscach często zalewanych przez rzeki ( torfy niskie)
Barwa ciemna, sporo iłów, zasobna w składniki pokarmowe, struktura utrudniająca dostęp
do korzeni- należy ją rozlużnić
Gleba torfowa - ( torf wysoki)
na torfowiskach porosłych mchem torfowcem, Struktura włóknista, lekka, napowietrzona, dobrze gromadzi wodę, odczyn kwasny

PRZECIETNA GLEBA OGRODOWA-
Gliniasto-piaszczysta z przewagą jednej lub drugiej,, czasem wzbogacona próchnicą.
Dośc dobrze przepuszczalna dla wody i powietrza, należy wzbogacać organicznie, w czasie suszy nawadniać,w zalezności od potrzeb roslin:
- dla zakwaszenia dodać torf wysoki
- zwiększając zasadowośc- dodać wapnia
ZIEMIA KOMPOSTOWA- powstaje na pryżmie, żyzna, przepuszczalna, gruzełkowata

może się na coś przydadzą te informacje.....
pozdrawiam Elżbieta
"Otwartą księgą jest natura dla tego, co w niej czytać umie." -Konstanty Damrot
grazka_j
1000p
1000p
Posty: 1521
Od: 8 paź 2007, o 23:50
Lokalizacja: pomorskie

Post »

ROCHCIO dzięki za informacje, ale nadal nie wiem jakim nawozem zasilic jabłonki?
grazka_j - moje wątki
Pozdrawiam serdecznie. Grażyna
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6529
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Grażka, zajrzyj do forumowej sekcji o drzewach owocowych, tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania :D

Ja sypię po garści azofoski, albo polifoski wiosną dookoła każdego drzewka. Ale moje rosną już dwa lata, a twoje?

Tak nawóz indyczy jest świetny, ale młode drzewka nie potrzebują nawożenia, chyba przygotowałaś im dołki przed sadzeniem? Jeśli tak, to z głodu nie padną. Poczekaj rok, niech same rozbudują korzenie w poszukiwaniu pożywienia, a nie tak rozleniwiać je, że niby wszystko mają podane na tacy :D
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
grazka_j
1000p
1000p
Posty: 1521
Od: 8 paź 2007, o 23:50
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Ok! Świetnie i dziękuję pięknie. :D Zaraz tam biegnę. ;:54
Moje drzewka też też drugi rok rosną. Wymieniłam ziemię w dołkach bo jest uboga.
Miłego dnia życzę
grazka_j - moje wątki
Pozdrawiam serdecznie. Grażyna
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Gleba klasy VI

Post »

Witam :wit
Mam kolejne pytanko do Was. Otóż okazało się że na działce mam glebę klasy VI (piaski) - czyli najsłabszą pod uprawy. Proszę poradźcie mi, czy nawiezienie jej czarnoziemem i przekopaniem wraz obornikiem końskim (oczywiście po uprzednim zaoraniu i zabronowaniu, usunięciu korzeni i kłączy) będzie dobrym pomysłem?
Co jest dobrze uprawiać w takiej glebie?
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gleba klasy VI

Post »

Tak szczerze... to las. :) I też nie każdy... sosna, brzoza... i tyle.
Można wszystko- tylko zastanów się, czy to opłacalne. No i woda...
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Gleba klasy VI

Post »

Ja mam taką glebę piaszczystą tylko już długo uprawianą. Nawiezienie czarnoziemu poprawi strukturę gleby, tylko ten obornik trzeba było dać jesienią. Można to zrobić na wiosnę tylko z obornikiem bym uważał i dałbym go w niewielkich ilościach, żeby nie przedobrzyć. Glebogryzarka byłaby najlepsza, bo dobrze by wymieszała glebę. Sprawdziłbym jeszcze pH. Musisz też pomyśleć o kompoście, który trzeba dawać co roku dla poprawy struktury gleby.
wodnik
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gleba klasy VI

Post »

daj jak najwięcej organiki w postaci ziemi kompostowej, jak masz dostęp to bardzo dobre będzie podłoże po uprawie pieczarek, torf odkwaszony i na pewno trzeba zwapnować. Po kilku latach dopracujesz się dobrego podłoża. I przygotuj się na częste podlewanie i urośnie wszystko.
abelia
100p
100p
Posty: 130
Od: 8 sty 2011, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Gleba klasy VI

Post »

W jednym z programów Maja w ogrodzie był pokazany sposób z użyciem o ile dobrze pamiętam mikroogranizmów, w każdym razie była to substancja w płynie do polewania ziemi.
pozdrawiam Joasia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”