Siew,rozsada,pikowanie pomidorów cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

:shock: ooo widzę ,że zniknęły stąd posty.....
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Post »

Niestety awaria nie ominęła też tego tematu :(
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

troszkę znikneło , ja polecam pomidorki odm. ghania , polbig ,benito ,sunschine,debut . nasionka drogie , ale jednak jest jakośc i ilosc .
Leszek45
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 sie 2008, o 12:42
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Tadeusz 48. Widziałem na innych postach Twoje pomidorki, zdjęcia z tamtego roku. Bardzo ładne. Zaciekawiło mnie prowadzenie krzaka na dwa pędy. Od wielu lat uprawiam pomidory w gruncie , ale zawsze na jeden pęd. Nawet w domu rodzinnym, rodzice w szklarni czynili tak samo. Chciałbym w tym roku spróbować jednak Twojej metody.Rozumiem, że drugi pęd / odrost między liściem a łodygą -tzw. "wilk"/ ciągniesz po pierwszym gronie.Jeszcze jedno pytanie, czy obrywasz pierwszy kwiat na pierwszym gronie? Doczytałem tu coś takiego, sam osobiście nigdy tego nie stosowałem.Dziękuję Ci za rady we wcześniejszych moich postach. Jutro jest dobry dzień do siania pomidorków. Wyczytałem, że warto nasionka pomoczyć w zimnym naparze z rumianka , choć 15 minut. Działa on przeciw bakteryjnie.Pewnie tak też zrobię.Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

Przed awarią serwera , napisałam tutaj post o tym co wysiałam 24 lutego , a dzisiaj byłam w szoku :shock: :shock: wszystkie nasiona mi wykiełkowały ....zarówno pomidory , ogórki, arbuz jak i papryka . Mam nadzieję,że nie będą tak szybko rosły jak wzeszły bo do konca kwietnia jeszcze daleko ;:113
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

a ja dzisiaj posiałem takie do palików;(, bo do gruntu to sieję po sw. Juzefa . jak mamy w szklarni to zawsze prowadzimy na 1 pęd i sztobry obrywamy co 2 dni.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Leszek napisał:
.Jeszcze jedno pytanie, czy obrywasz pierwszy kwiat na pierwszym gronie? Doczytałem tu coś takiego, sam osobiście nigdy tego nie stosowałem.
Leszku , obrywanie pierwszego kwiatu w rozwidleniu rośliny, dotyczy papryki, pisałem o tym niedawno w temacie o papryce.

Co do prowadzenia pomidorów na dwa, czy jeden pęd ,to głównie zależy od rozstawu sadzonek pomidorów posadzonych ,w szklarni, folii, czy gruncie. Oczywiście , jeżeli rozstaw jest mały np: 40, czy 45 cm.w kwadracie ( 40 na 40) potrzeba na danej powierzchni dużo więcej sadzonek , które wcześniej trzeba wyhodować w uprawie parapetowej, a jak wiesz okna nie są z gumy i pomieszczą tyle sadzonek ile pomieszczą.

Ja pomidory sadzę w swojej szklarni w rozstawie około 65 cm ( 65 na 65), przy takim rozstawie w szklarni 12m. na 6 m. sadzę około 150 sadzonek pomidora ( ścieżki główne mają szerokość 90 cm.) , moje pomidory mają wystarczająco miejsca by je prowadzić na dwa pędy( drugi pęd rzeczywiście należy pozostawić nad pierwszym gronem kwiatów), wszystkie pozostałe " wilki"należy usuwać , gdy pojawią się ,o długości jak najkrótszej.

Gdybym chciał swoją szklarnię wykorzystać maksymalnie , prowadząc je na jeden pęd , powinienem posadzić około 300 sadzonek , a na przygotowanie tylu sadzonek po prostu nie mam miejsca. Uprawiam pomidory od ponad 30 lat i z własnego doświadczenia wiem że plony z dwóch krzaków pomidora prowadzonych na jeden pęd i jednego krzaka pomidora prowadzone na dwa pędy są podobne i ilościowo i wielkością owocu.

Sadząc w mniejszej rozstawie , do wysokości 0.6 do 1 metra( wyżej już prowadząc na dwa pędy , zagęszczają się ) od ziemi sadzonki mają więcej światła i łatwiejszy dostęp świeżego powietrza ,przez co liście nie wilgotnieją . Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w kwietniu i maju gdy w nocy na zewnątrz są niskie temperatury i zamyka się wszelkie otwory wentylacyjne, przez co powstaje po nocy zawilgocenie roślin w tunelach i foliakach.

ADAMLOL- pisząc :
jak mamy w szklarni to zawsze prowadzimy na 1 pęd
zechciej uzasadnić swój sposób prowadzenia pędów pomidora, bo to jest ciekawsze niż sama informacja że prowadzisz na jeden pęd, i może wielu forumowiczów przekonać do takiego naśladownictwa.
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

Na jeden pęd pomidorki lepiej wiążą owoce ,mają większe i dorodniejsze owoce ,jak z tego zauważyłem to na kilka pędów jest lepiej prowadzic odm. koktaliowe .
Leszek45
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 sie 2008, o 12:42
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Dziękuję Tadeuszu za informacje i porady.Ze względu na małe wymiary mojej przyszłej szklarni którą zaczynam dopiero budować/ 3 x 5,5m/chce prowadzić sadzonki 40 cm w rzędzie i 50 cm między rzędami, dlatego pewnie na dwa pędy może być zbyt ciasno.Słusznie nadmieniłeś ,że zbyt wielkie zagęszczenie liści "wysokich" przy dwóch pędach może jedynie zaszkodzic uprawie, ze względu na utrzymywanie zwiększonej wilgotnościć przy słabo wietrzonej szklarni / np. w chłodniejsze dni i noce/. Zobaczę po prostu w praktyce, jak to będzie wyglądało, nic na siłę by zwiększyć plon.Forum ma to do siebie ,że człowiek czasem sam się ogłupi, ale tylko dlatego ,że chce jak najlepiej dla roślin i siebie .Szukając jak najlepszych rozwiązań, nowych, nie znanych dla siebie informacji ,wpada w typowe "zakręcenie". Najczęściej jednak okazuje sie , że sprawdzone , utarte ścieżki wiedzy w danym temacie , są najpewniejsze. Przecież też pare ładnych lat uprawiam pomidory w gruncie , i przeważnie było wszystko ok.Jednak człowiek całe życie się uczy i od tego jest to forum...Dziś rano wysiałem moje pomidorki , a cały piękny i słoneczny dzień zszedł mi na pracy w moim ogrodzie...Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

Leszku w ogrodzie???? :lol: :lol: tylko pozazdrościć bo u mnie jest nadal snieg.
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
Leszek45
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 sie 2008, o 12:42
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

arisza pisze:Leszku w ogrodzie???? :lol: :lol: tylko pozazdrościć bo u mnie jest nadal snieg.
Tak arisza ,u nas w wielkopolsce południowo -wschodniej dziś była piękna słoneczna pogoda, a pracy na ogrodzie po zimie ,co niemiara.... Pozdrawiam. :lol:
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

u mnie też :lol: pogoda jest ok. pod pomidorki dzis był posiany nawóz u mnie jest cieplutko pomidorki już niedługo będe siał :lol: :lol:
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

A oto tegoroczne, moje sadzonki pomidorów podczas hodowli parapetowej .

Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”