Krzewuszka ( Weigela ) - wymagania,uprawa,pielęgnacja

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Krzysztof N
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 16 lut 2009, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Krzewuszka ( Weigela ) - wymagania,uprawa,pielęgnacja

Post »

Wiosną kupiłem ładny krzew o ciemnoczerwonych,bordowych liściach.Miał piękne bladoróżowe kwiaty-dzwonki.Kupiłem go jako krzewuszkę.Nigdzie jednak nie mogę znaleźc informacji o krzewuszce o takim kolorze.Czy ktoś zna ten gatunek,a może to inny krzew a nazwa błędna?
qwiatuszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 lut 2009, o 21:48
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Krzewuszka cudowna

Post »

Krzewuszka to inaczej weigela - Twoja to prawdopodobnie Weigela 'Nana Purpurea'.
Krzew, dorasta do 1,5 m wys., przyrasta ok. 30 cm rocznie, o liściach brązowo-czerwonych. Kwiaty różowe, lejkowate. Wymaga stanowisk słonecznych, żyznych i dostatecznie wilgotnych gleb.
Też mam taką w ogródku i kilka innych, ale muszę dużo wody lać, bo u mnie Sahara :), ale podobają mi się te różowe kwiatuszki, więc podlewam :)
Pozdrawiam
Krzysztof N
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 16 lut 2009, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post »

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.Właśnie wymyśliłem dla niej nowe miejsce i chciałem wiedziec czy się nadaje.Będzie idealnie.Czy ona powtarza kwitnienie.Bo moja bardzo malutka a miała kilka kwiatów jesienią.pozdrawiam
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Praktycznie każdy krzew kwitnący wiosną i wczesnym latem powtarza kwitnienie jeżeli po kwitnieniu usuniemy przekwitłe zawiązki owocowe.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Krzewuszki bardzo często powtarzają kwitnienie ,ale już słabiej.
Co do odmiany którą masz - czy ma liście duże czy małe, matowe czy błyszczace?. Jakie tempo wzrostu? Jest jeszcze kilka odmian o purpurowych liściach. Nie wyrokowałabym z góry, że to .Nana purpurea' :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Ja mam m.in taką,to z dużą pewnością "Purpurea nana"
czy masz taką samą ?
Nie powtarza kwitnienia.

Obrazek


Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Potwierdzam, mam ją sporo czasu i nigdy nie miała nawet kilku kwiatków pod koniec lata, podczas kiedy inne krzewuszki (szczególnie biała) parę kwiatków miały, ale też nie powiedziałabym, że te parę kwiatków to powtórka kwitnienia.W zeszłym roku tę purpurową mocno przycięłam po kwitnieniu, pędy były długie i w środku ogołocone, a z odciętych części oderwałam boczne , krótkie odrosty z piętką i posadziłam w cienistym miejscu.Ukorzeniły się b.szybko i zostały w tym miejscu na zimę.Jak podrosną wyrzucę stary krzew.
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Jak to jest z tym powtarzaniem kwitnienia? Czy aby Goni@k nie ma racji pisząc tutaj:
goni@k pisze:Krzewuszki "lubią"cięcie ,które pobudza je do kolejnego kwitnienia.Jedna z moich krzewuszek właśnie teraz kwitnie po raz trzeci w tym sezonie ,są to pojedyncze kwiaty a jednak :shock:
Ja prawdopodobnie też mam odmianę Nana Purpurea ale czasami powtarzała mi kwitnienie a czasami (na przykład w ubiegłym roku) chyba w ogóle. Pamiętam jedynie, że w tamtym roku jej praktycznie nie ciąłem ale były lata kiedy ciąłem i to mocno. Niestety nie zwróciłem uwagi czy jest jakaś prawidłowość. :roll:
Obrazek
Niestety wskutek zacienienia mojej zielenieją liście :?
Krzysztof N
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 16 lut 2009, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post »

KaRo pisze:Ja mam m.in taką,to z dużą pewnością "Purpurea nana"
czy masz taką samą ?
Nie powtarza kwitnienia.


Moja jest jeszcze bardzo malutka może ok.30 cm.,ale wydaje mi się że jej kwiaty są mniejsze w porównaniu z liścmi,a już na pewno bardziej bordowe.Nie usuwałam kwiatów wiosną,a jesienią było ich dużo mniej,no ale cóż można powiedziec przy małej roślince.Liście są raczej matowe.
Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc.Jestem początkującym ogrodnikiem,ale pełnym zapału.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

'Nana purpurea' raczej nie przekracza do 1,5m . A jakiej wysokości są wasze?
Jeśli liście Twojej krzewuszki są znacznie większe od kwiatu i mocno bordowe spróbuj porównać z ''Aleksandrą'.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Wydaje mi się, że na zdjęciach nie jest ,nana purpurea', wyglada na znacznie wyższą i ma nieco ciemniejsze kwiaty (chyba, że zdjęcie przekłamuje nieco) i liście w czasie kwitnienia ma prawie zielone .Moja krzewuszka przycięta po raz pierwszy w zeszłym roku z powodu nieco ogołoconych części pędów(wcześniej nie wymagała, rosła wolno) ma ok.10 lat i przed przycięciem miała wys ok.80cm.Pewnie na lżejszej glebie będzie nieco wyższa, bo lepiej rozbuduje system korzeniowy, a ja mam glebę dość zwięzłą.Moja ma cały sezon bordowe listki (nie liście, bo są dość małe) i jasnoróżowe, wąskodzwonkowe kwiaty.
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

aniawoj pisze:'Nana purpurea' raczej nie przekracza do 1,5m . A jakiej wysokości są wasze?
Jeśli liście Twojej krzewuszki są znacznie większe od kwiatu i mocno bordowe spróbuj porównać z ''Aleksandrą'.
Eh... jakoś nigdy nie interesowałem się specjalnie krzewuszkami i byłem przekonany, że ta moja to Nana Purpurea ... ;:182... dopiero teraz doczytałem, że ona kwitnie na przełomie czerwca i lipca tymczasem moja kwitnie w maju. Więc to jednak nie jest Nana Purpurea, ale rośnie do około 1,5 m... już sam nie wiem :?

Foliis Purpureis? Alexandra? ...
Obie kwitną w maju ale Alexandra osiąga 2m więc chyba jednak ta pierwsza :?:
Są jeszcze jakieś popularne i stare odmiany, które by pasowały?
Krzysztof N
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 16 lut 2009, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post »

Nigdzie nie znalazłem zdjęć ,ale raczej z opisów wynika,że moja to Aleksandra.Jest naprawdę ładna.Ponieważ w ubiegłym roku kupiłem sporą ilośc roślin,niestety nie pamiętam kiedy kwitła.Wkrótce wszystko będzie jasne,a więc "byle do wiosny" ;:106
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”