Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Barbara KUCZAJ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 kwie 2007, o 14:31
Lokalizacja: UDRYCZE

Malina - uprawa, nawożenie, cięcie cz. 1

Post »

Jakim nawozem nawozić malinę Polane wiosną?
Awatar użytkownika
smn2000
100p
100p
Posty: 152
Od: 27 cze 2006, o 20:17
Lokalizacja: Chojnice, pomorskie

Post »

Ja podlewam gnojowicą, a na zimę obkładam ziemię obornikiem. Sztucznych nawozów nie używam.
Szymon
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ja sypię kompost.
Waleria
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Przeczytaj m.in. http://www.uprawy.pl/rosliny_jagodowe/maliny/nawozenie/
W pierwszym roku po posadzeniu należy zadbać o szybki wzrost roślin, stosując kilkakrotnie w okresie od połowy maja do połowy lipca w odstępach 10-14 dniowych szybkodziałające nawozy azotowe, takie jak saletra amonowa.
Później azot daje się w dwóch dawkach; wczesną wiosną i po kwitnieniu w formie saletry amonowej.
Awatar użytkownika
ANTOŚ
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 kwie 2006, o 18:51
Lokalizacja: Koszalin

Jaki nawóz lepszy pod maliny...

Post »

W okolicy 22 października otrzymam zamówione sadzonki malin w korzeniu. Kilka odmian jednorocznych...z mojej sprawdzonej szkółki ..( na życzenie podam każdemu chętnemu namiary...pracują tam bardzo sympatyczne dziewczyny.. ).
Ziemię pod nasadzenie mam już od m-ca przygotowaną.../odchwaszczona, przekopany zielony nawóz i dodatkowo zasiliłem odrobiną wieloskładnikowego jesiennego nawozu z przewagą potasu i fosforu/..ale mam jeszcze ...pod ręką...wiosenny kompost...obornik po pieczarkowy oraz trochę obornika końsko-kurzęcego ...a w chwili obecnej przygotowany od tygodnia ,zalany w pojemnikach z wodą do przefermentowania nawóz krowi ...
Konia z rzędem TEMU z Was ..kto mi doradzi..co jeszcze z tego zastosować już teraz ...a co tuż przed lub w czasie samego sadzenia...za 3 tygodnie. :D
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Obornik ten przefermentowany (krowi) proponuje zastosować dopiero wiosną. "....Obornik po pieczarkowy oraz trochę obornika końsko-kurzęcego...." daj pod korzenie w czasie sadzenia.
Awatar użytkownika
ANTOŚ
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 kwie 2006, o 18:51
Lokalizacja: Koszalin

...obornik przefermentowany...

Post »

Drogi Kacprze...
Serdecznie dziękuję za Twoje rady...ale..nie wiem czy dobrze Ciebie zrozumiałem ...z tym obornikiem krowim... bo to raczej nie jest obornik w pełnym słowa tego znaczeniu...
Pozbierałem w zeszłym tygodniu placuszki na łące...tam gdzie pasły sie krowy...nałożyłem tego ...złotka...w pojemniki ( ok. 1/3 pojemności a 2/3 pojemności zalałem wodą.. wymieszałem.. i..zostawiłem do przefermentowania na 2-3 tygodnie )..i chciałem po tym czasie wykorzystać...w czasie przekopania tego zagonu pod maliny...
Teraz mam wątpliwości ,czy w tym stanie przetrwa mi ten krowieniec do wiosny...czy może w takim razie...lepiej..wlać...tą mieszaninę po przefermentowaniu ..do kompostownika... albo dolewać co jakiś czas...mam dużą pryzmę kompostową...
Zakładam..że w tej mieszaninie będzie spora porcja azotu który należy stosować raczej na wiosnę...czy dobrze Ciebie zrozumiałem...
To w takim razie co z tym najlepiej teraz zrobić...
Czas ....upór...i cierpliwość....
potrafią zmienić morwowe liście w jedwabną szatę.
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Nie stosuj tego do malin w czasie sadzenia w tej chwili. Malin już nie nawozimy. Wlej to do kompostownika.
barbarka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1005
Od: 16 maja 2007, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pdk

Post »

Antosiu na dniach będe przesadzała swoje maliny i ... ziemię także mam odchwaszczoną , przekopaną ... podobnie jak u Ciebie .
Teraz wykopie głęboko ziemię nasypię trochę obornika kurzego zasypię lekko ziemią i na tym posadzę maliny .
Reszty z tych nawozów raczej bym nie stosowała .
Pozdrawiam cieplutko Basia
Moje ogródkowe kwiatki
rafi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 31 sie 2007, o 23:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Jeżeli zakupiłeś maliny to po prostu je wsadź do ziemi,przytnij pędy tuz nad ziemią i poczekaj z nawożeniem do wiosny.Proponuję w pierwszej kolejności posypać saletrę wapniową (tropi cote) a po około miesiącu hydrokompleks,sukces gwarantowany.
Awatar użytkownika
Lilia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 11 kwie 2008, o 10:01
Lokalizacja: B-B

Jak ograniczyć rozrastanie malin?????

Post »

Jaki jest sposób na rozrastaie się malin. Co roku znajduję nowepędy coraz to dalej od maliniaka. Wyrywanie nie pomaga a do tego ciężko się wyrywa :(
JolantaJ
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 4 kwie 2008, o 13:06
Lokalizacja: Opatówek

Post »

Kwiatuszku, mam ten sam problem, ale jest sposób. Otuż w odległości ok. 0.5m od krzaka szpadlem odetnij korzenie z każdej strony, jeśli oczywiście mowa jest o pojedynczych krzakach, a następnie widłami ogrodniczymi kopac i wytrząsac brązowe kłącza. Innego sposobu ja nie znam.
Życzliwa
acidantera
100p
100p
Posty: 159
Od: 14 kwie 2008, o 21:14
Lokalizacja: swiat

Post »

Tutaj fajna stronka i chyba tam masz konkretne informacje na ten temat :)


http://uprawamalin.webpark.pl/sadz.html

pozdrawiaam
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”