Kalina uprawa,pielęgnacja,cięcie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
kattka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 214
Od: 2 wrz 2008, o 22:26
Lokalizacja: Żuławy
Kontakt:

Post »

Koncert życzeń sobie urządzę, a co :) Fajnie byłoby gdyby powtarzała jak Watanabe, czerwone liście i białe kule, odjazd :)
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

U mnie czasem 'Roseum' zakwita jesienią pojedynczymi kwiatami.
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
Anya
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 292
Od: 5 gru 2006, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Witam serdecznie!

Mam problem.
Jakieś dwa tygodnie temu uwiodła mnie piękna kalina Viburnum tinus i oczywiście nie sprawdziwszy co ona za jedna i czy do naszego klimatu, kupiłam i posadziłam. A teraz dowiedziałam się, że się podobno nie nadaje do ogrodu.
Może być w donicy i od wiosny do pierwszych przymrozków, może przebywać na dworze.
Niestety nie bardzo mam gdzie trzymać takie donice zimą...

Więc może ktoś z was ma jakieś doświadczenia z tą rośliną?
Może nie taki diabeł straszny jak go malują - czyli nasze zimy są do wytrzymania dla tej kaliny?
Będę wdzięczna za rady :D
Pozdrawiam, Anna
Wszystko czego potrzebujesz to dom pełen książek i ogród pełen kwiatów.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Co kilka lat przychodzą zimą ostre mrozy i wtedy wymarza w gruncie.Wiosną zrób
sadzonkę i jedną roślinę chowaj,drugą zostawiaj w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Anya
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 292
Od: 5 gru 2006, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Wielkie dzięki za radę :D
Niestety nie da się przewidzieć jaka będzie zima, więc spróbuję pobrać sadzonki już teraz. Może coś z tego będzie... a za roślinę mateczną w gruncie będę trzymać kciuki! Jeszcze dobrze ją okryję :lol:
Pozdrawiam, Anna
Wszystko czego potrzebujesz to dom pełen książek i ogród pełen kwiatów.
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

Anya moja znajoma miała ją w gruncie i rosła. Wybierze dla niej jakieś zaciszne miejsce, osłonięte od wiatru zimą.
Pozdrawiam, Marta
Mushka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 18 lip 2008, o 20:16
Lokalizacja: Niemcy/Baden-Baden/

Post »

ja niedawno zakupilam sadzonke i nie bylo przeciw wskazan aby nie sadzic...trzeba tylko dobrze opatulic przed mrozami...
Awatar użytkownika
asia0809
1000p
1000p
Posty: 2280
Od: 27 lut 2007, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

W tym roku musiałam przesadzić kalinę ST. Keverne posadzoną zeszłej wiosny. Wysokość ok 70 cm i takaż szerokość. Miała nieprawdopodobnie dużo gęsto rozwidlających się korzeni. Żeby ją wyjąć z bryłą i nic nie uszkodzić musiałam zawezwać posiłki. A i tak część korzeni musiałam obciąć bo rozpełzły się w promieniu 1,5 metra. Na szczęście kalina żyje :D Wybierajcie rozważnie miejsce dla swoich kalin bo później nie jest lekko :cry:
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

No widzisz... a jak przesadzałam jesienią kilkuletnią i poszło gładko.
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Kalina koralowa w wierzeniach ludowych:

* We wszystkich wierzeniach ludowych kalina związana jest z cierpieniem i smutkiem.
* Kalinę uznawano dawniej za symbol młodości, piękna, i życia, a także jako symbol skromności i dziewictwa.
* Panowało przekonanie, że dziewczyna, która umarła przed ślubem, zamienia się w kalinę.
* Na Podlasiu ów symbol dziewictwa zdobił groby panien i kawalerów, a jej złamanie przynosiło nieszczęście.
* Wierzono, że wąchanie kwiatów kaliny powoduje utratę powonienia.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalina_koralowa
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Post »

Ja myślę, że trudno będzie utrzymać ją ryzach przez dłuższy czas. Może lepiej posadzić jakąś mniejszą ? Ładne sa koreańskie, angielskie itd
Kalina koralowa cięta zawsze będzie kwitła słabiej niż swobodnie rosnące - no chyba że ten kącik zostanie tylko dla niej przeznaczony. Można ja wyprowadzić na drzewko i wtedy pod kaliną można sporo roslin posadzić.
No i jeszcze jedno - trawa nie może wrastac w krzew ! Wokół rośliny najlepiej jest wydarniować koło o odpowiedniej średnicy. Nie trzeba będzie uzwac nożyczek do wycinania trawy, a i kora będzie bezpieczna.
pozdrawiam
Tomek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Zamierzam kupić kalinę koralową''Compactum" i widziałam w szkółkach z etykietami tej odmiany dwie różne rośliny.Jedna ma pędy grubsze, mało rozkrzewione, proste wys. teraz ok.60cm, a druga pędy nieco cieńsze, lekko skręcone wys. ok.50cm.Ta pierwsza była w szklarni, widać już pąki kwiatowe i wyglądają na razie raczej na kule, a ja chcę o kwiatach talerzowych.Może ktoś ma tę kalinę u siebie i może mi podpowiedzieć jak powinna wyglądać sadzonka i jak rośnie odmiana 'Compactum".Coś tym etykietom nie wierzę :? Czasem wieszają co mają pod ręką, odmianę do zwykłego gatunku, albo nie tą odmianę :roll:
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Miałam stary na pół suchy krzew kaliny koralowej i w marcu ścięłam wszystko 15 cm nad ziemią. Do tej pory nie wypuszcza z korzenia. Czy możliwe, że zamordowałam ją?
Selli, w szkółkach, na kiermaszach, w centrach często sami kupujący zamieniają albo i zabierają etykiety. Mam wrażenie, ze robią to osoby, które przypadkowo tam się znalazły, bo prawdziwy miłośnik ogrodów tego by na pewno nie zrobił.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”