Falenopsis - basal keiki

Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Falenopsis - basal keiki

Post »

Jaka jest przyczyna żółknięcia liści storczyka? Jeden listek już został odcięty.

Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Erazm :P - czy sie mylę- czy w doniczce sa dwa falenopsisy?

Jeżeli moja podejrzliwość jest zasadna, to storczyk albo rośnie bliżniaczo od początku albo w międzyczasie wyrosła druga potomna roślina - byłoby to keiki w innej formie
tzw.basal keiki/niestety odpowiednika polskiego nie ma,bo przykorzeniowe nie pasuje/
Jeżeli to keiki /z hawajskiego dzieci/ to taki wzrost storczyków, może być skutkiem zalania stożka wzrostu rośliny macierzystej-siła idzie na wytworzenie potomstwa.

Opisz proszę
1/ jakie nawożenie stosujesz,jak długo masz storczyka-być może wysiłek jest duży i trzeba coś pokombinować z nawozami.
2/czy sa w dwóch roślinach stożki wzrostu
3/czy mają samodzielne korzenie
4/kiedy wymieniane podłoże
5/jakie stanowisko ma- miał
Będę więcej wiedzieć- stosownie do tego coś doradzę ;:101 , ale żółknięcie najstarszych liści bywa normalne- falenopsisy mają ograniczoną z natury ilość liści.
Nie wykluczam deficytu składników pokarmowych.


pozdrawiam Jovanka ;:100
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jovanka pisze: Opisz proszę
1/ jakie nawożenie stosujesz,jak długo masz storczyka-być może wysiłek jest duży i trzeba coś pokombinować z nawozami.
Nawóz uniwersalny raz w miesiącu. Mam go około 4 lat.
2/czy są w dwóch roślinach stożki wzrostu
3/czy mają samodzielne korzenie
Tak są. Oba mają korzenie. Żółkną liście tylko nowego kwiatka (ma chyba jeszcze słabe korzenie).
4/kiedy wymieniane podłoże
Około 3 lat temu.
5/jakie stanowisko ma- miał
Nie jest w słońcu. Stoi na parapecie od strony północnej.
Tak wygląda od góry

Obrazek Obrazek
Zdjęcia można dodatkowo powiększyć przez naciśnięcie znaczka Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Erazm :lol:
No to gratuluję ;:63 , masz mamę i latorośl.
co zauważam:
1/za mało karmione, zastosuj dawkę 2x w miesiącu /po 1/2 wg wskazań na etykiecie/
2/pożądana zmiana nawozu na inny , w praktyce stosujemy przemiennie nawożenie
np.wiosna florovit , latem jesienią inny NPK , jakby z mniejszą ilością azotu/jest obecnie dobry nowy florovit-do storczyków o formule 3-5-7./
Nawozy nie moga zawierać wapnia- są storczykowe ,które z powodzeniem można stosować też do innych roślin nie znoszących zw.wapnia.
3/woda,nie wiem jaką stosujesz ale też czysta nie zawierająca nieprzyswajalnych związków wapnia:
- najlepiej deszczówka
- woda filtrowana
- przegotowana ,odstana,
destylowana(nie lubię !!!=sucha :P wymaga ciągłej suplementacji).
Taka kolejność j.w.

osobiście stosuję 1:1 z filtra Brita +przegotowana odstana

Podłoże wymieniamy co 2 lata i pewnie to Ciebie czeka :lol: .
Może być nawet sama kora czysta, przekompostowana o dość dużej granulacji / kawałki od10-25 mm /. Ma być lużno, przewiewnie- tak piszę, bo podłoże specjalne nie jest dostępne często w kwiaciarniach.

Przy przesadzaniu , będzie okazja zobaczyć co :roll: z korzeniami,może być różnie.

A kiedyś .... i tak trzeba będzie przygotować się do rozłączenia roślin- w pewnym momencie jest zbyt duża konkurencja roślin.
Jedna z nich zacznie marnieć, zazwyczaj starsza :cry: -samo życie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Przy rozłączaniu postaram się pomóc ;:16 jak chirurg :P

pozdrawiam Jovanka ;:100
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Podlewam deszczówką. Dziękuję za rady.
Pozdrawiam Andrzej.
hajja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 29 lip 2009, o 23:07

Basal-keiki na Phalaenopsis

Post »

Witam
Swojego storczyka mam już trzeci rok. Oczywiście jak go dostalam, to miał ładne kwiatuszki ale po jakimś czasie łodyżka uschła i od tamtej pory nie kwitnie. Mimo to ciągle rosły mu liście. Co chwila wypuszczał to nowe i nowe listki. W sumie urosło mu 9 listków. To chyba duzo jak na storczyka. Niestety ostatnio listki zaczeły żółknąć i usychać. Przyczyną było (tak mi się wydaje) zaniedbanie systemu korzennego, więc obciełam stare uschnięte i przegniłe korzonki. I storczyk znowu odżył. Zaczął puszczać nowe listki jakby z boku kwiatka.
Obrazek Obrazek Obrazek

Te listki rosną w dość dziwny sposób. Poradzcie co zrobić z czymś takim? Czy to odnóżka? Oderwać to i ukorzenić czy zostawić i czekać? Jeśli oderwać to co zrobić ze "starą" roślinką?
Ostatnio zmieniony 23 lis 2013, o 01:09 przez Jovanka, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: tytył zmieniony , dostosowany do omawianego zagadnienia
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Czy to odnóżka?

Post »

Tak, to nowa roślinka. Jak chcesz ją utrzymać, zostaw ją na matce aż puści pierwsze korzonki, potem odetnij ją i posadź do własnej doniczki.
Teraz najlepiej było by trochę nawieźć Twoją roślinkę.
A co do kwitnienia, przestraszyłaś roślinkę przez np. wystawienie jej za okno na chwilkę?
hajja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 29 lip 2009, o 23:07

Re: Czy to odnóżka?

Post »

Na dworzu raczej nie była. Jedyne co mi się przypomina to to, że kiedyś stała w jednym pokoju, ale chyba jej się tam nie podobało za bardzo więc przestawiłam ją do innego. I właśnie w tym drugim pomieszczeniu (na północnym oknie) zaczeła wypuszczać nowe listki. Teraz tak sobie myslę, że to okno mam nieszczelnei i wieje zimno na kwiatki, które tam stoją. Może to jest przyczyną?
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Czy to odnóżka?

Post »

Storczyki niekiedy trzeba wystraszyć przez np. szokową zmianę temperatury zeby zakwitły :)
Migrenqa
500p
500p
Posty: 517
Od: 2 lut 2010, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czy to odnóżka?

Post »

Słońce Ty moje! To co urosło na twoim storczyku to tzw. keiki. Czyli tak jakby szczepka. Nie ruszaj tego jeszcze, żeby mogło wypuścić korzonki. A sama roślina mateczna z tego co widzę na fotografii jest w kiepskim stanie. Nie licz więc, że zakwitnie; skup się bardziej na ustabilizowaniu jej stanu.
Pozdrawiam Agnieszka
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy to odnóżka?

Post »

Rayy, nie ma co straszyć wystarszaniem :P :;230 roślin.
Nie czarujemy, bo to jest zawsze naturalny cykl. Jedynym warunkiem kwitnienia jest... osiągnięcie stanu gotowości przez samą roślinę.
Oczywiście, są znane pewne manewry z temperaturą- to pomaga czasami .Ale do tego musi być spełniony warunek dojrzałości .Bez tego efekt polegać będzie tylko na przewietrzeniu :P.
Czyli : najpierw dążymy do osiągnięcia dobrej kondycji roślin, później siegamy dopiero do ewent.pomocy w inicjacji pędów kwiatowych.
I tak działamy ,tak podpowiadamy.

W przypadku tym konkretnym mamy piękny przykład.Storczyk dla podtrzymania życia, wytworzył po zniszczeniu rośliny matki
roślnę potomną.Jest to prawie basal keiki ;,wymagać będzie usamodzielnienia pewnie kiedyś.O kwitnieniu nie można teraz mówić.
Maluch musi osiągnąć stopień dojrzałości. Nie wykluczone ,ze wigorna roślina zainicjuje wcześnie pęd kwiatowy, mimo skromnego wzrostu.Tak bywa.
Ale przyspieszać nie ma powodu.

życzę powodzenia w prowadzeniu rośliny.
pozdrawiam JOVANKA

.
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Czy to odnóżka?

Post »

Tzn. Dokładnie chodziło mi o sprowokowanie rośliny do wytworzenia odpowiedniego hormonu a do tego storczykowi wystarczy obniżenie temp. otoczenia o ok. 15*C na pół godziny :)
Ja stosuję syntetyczne hormony do wymuszenia puszczenia keiki albo kwiatów :)
Migrenqa
500p
500p
Posty: 517
Od: 2 lut 2010, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czy to odnóżka?

Post »

Czyli keiki paste lub floral paste. Wszystko ok tylko roślina musi być w dobrej kondycji aby móc zastosować którąś z tych past. A w tym stanie jaki widać na foto to i święty Boże nie pomoże.
Pozdrawiam Agnieszka
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”