Nawożenie roślin ogrodowych,dyskusje ogólne

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Juzef
50p
50p
Posty: 73
Od: 15 kwie 2007, o 10:59
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Witajcie. Zachodzę w ten temat ze sprawami dość ogólnymi. Rodzice mają koło 500m2 działki, na tym trochę ziemniaka, jakiś pomidor, ogórek, brzoskwinie, porzeczka itd.
Wiadomo, działalność to raczej rekreacyjna. Ale jeśli już się zmęczyć, to dobrze, gdyby coś konkretnego wyrosło. Tymczasem obserwuję u nich dziwną awersję do nawożenia, szczególnie nawozami sztucznymi, bo to samo ZUO chyba :) Raczej to wynika z faktu, że się na tym nie znają i nie chcą poznać. Tylko że nie mamy specjalnie dojścia do obornika, więc jeśli czymś nawozić, to jedynie sztucznie. No i w takim układzie nie jest nawożone wcale...
A 10 lat temu, jak działka była wzięta jako kawał łąki i wyczyszczona, w pierwsze lata marchewa czy ziemniaki rosły po kolana. I tak z każdym rokiem coraz mniejsze, teraz ziemniaków 70% jest wielkości orzeszka włoskiego.
Chciałbym więc coś złapać rozeznanie, aby sytuację polepszyć, a jednocześnie nie sypać na pałę co i jak się da. Pytanie więc mam: od czego w ogóle zacząć? Analiza gleby? A czy to się opłaca przy tak małym kawałku? I czy mogę to nawet teraz zrobić, czy ziemia musi jakieś wymagania spełniać?
Awatar użytkownika
aga13
500p
500p
Posty: 589
Od: 11 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Post »

Mam kilka pytań co do nawożenia dolistnego
1)drzewka owocowe - czym? kiedy i jak często i w jaki sposób to wpleść między opryski?
2) warzywa ?
Pozdrowionka :)))
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Post »

A ja chciałabym zapytać o aspekt, hm, techniczny nawożenia kompostem. Jestem w trakcie zakładania rabat z krzewami i bylinami, których nie chcę docelowo posypywać korą, tylko "zapuścić" tam rośliny okrywowe, takie jak barwinek, pragnia, irga Dammera - jako, że są zimozielone, to tak naprawdę mam powierzchnię zakrytą przez cały czas, to gdzie ten kompost sypać ;-) nie śmiejcie się, niby pytanie głupiutkie, ale się zastanawiam, jak to sobie ułatwić...
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

100krotko- ja sadząc do ziemi każdą roślinę , kopię w miejscu sadzenia dołek , wielkością zależny od sadzonej rośliny, ale zawsze kilkakrotnie większy od doniczki w którym rosła roślina i do tego dołka dodaje kompost powstały z koszonej trawy, objętościowo ,jest to od pół wiaderka 12-litrowego, do pełnego wiadra budowlanego( 20 litrowego), kompost ten mieszam z ziemią z dołka ( z górnej warstwy), i do tak przygotowanego dołka sadzę każdą roślinkę.
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Post »

Dzięki Tadeusz, a powiedz no mi jeszcze, czy masz rabaty z rozrośniętymi roślinami okrywowymi? Jak rozkładać kompost na takich rabatach, bo nie mam pomysłu ;-)
wolodi
100p
100p
Posty: 173
Od: 26 lis 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Swiętokrzyskie

Post »

Co do nawożenia warzyw odchodami zwierzęcymi a szczególnie ptasimi to istnieje także duże niebezpieczeństwo przenawożenia azotem. Co skutkuje większą zawartością azotanów w roślinach a o ich skutkach na człowieka można poczytać w internecie chociażby
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

100krotko, na moich rabatach nie rosną typowe rośliny okrywowe ,jak np runinka,barwinek, czy bluszcz. Za rośliny okrywowe na moich rabatach "robią" płożące cyprysiki,tuje i jałowce. Sadząc je ,dostarczyłem im w postaci kompostu , pokarmu na 3-5 lat dobrego wzrostu. Zakładając rabaty , usunąłem z trawnika murawę do głębokości około 10 centymetrów. W to miejsce ,wokół roślin liściastych rozłożyłem kompost, a wokół roślin iglastych korę z drzew iglastych zakupioną z tartaku. Na samym wierzchu mam rozrzuconą na całej powierzchni w minimalnej ilości ,dla estetyki ściółkę z lasu. Corocznie uzupełniam na wierzchu rabaty ściółkę dla utrzymania estetyki (jesienne pozostałości drobnych liści). Nawożenie tych roślin wykonuję dwa razy w roku za pomocą nawozów sztucznych wieloskładnikowych, nie dodaję już kompostu, chociaż go dużo mam, ale wolę kompost przeznaczyć na nawożenie warzywnika.

Ja pracując na swoim ogrodzie, najpierw sadzę rośliny pojedynczo na trawniku, dopiero gdy rozrosną się , utrudniając koszenie, usuwam murawę , i tworzę rabatę i wtedy tę rabatę uzupełniam o rośliny płożące( na trawniku utrudniają one koszenie trawy).
Załączam zdjęcia wykonane przy zakładaniu jednej z moich rabat.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ida74
---
Posty: 4357
Od: 10 kwie 2008, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad stawem

Post »

Co sądzicie o nawożeniu w folii dolomitem ,kiedy to robić,jak często ,czy potem siać od razu :?: Ile jest w tym chemii :?:
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Dolomit nie jest tak łatwo przyswajalny jak myślisz, jest słabszy niż wapno, zawiera dodatkowo magnez.
Ot taka starta skała :P A w jakim celu chcesz nim nawozić?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Znalazłam taki oto tekst:

===

I tak grusze wykazują większe zapotrzebowanie na potas,
natomiast takie odmiany jabłoni, jak ‘Golden Delicius’, ‘Idared’, ‘Ligol’, ‘Szampion’ wymagają stosowania wyższych dawek magnezu.

===

źródło: http://agrosimex.pl/index.php?page=press art. Celowość pobierania próbek gleby
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ida74
---
Posty: 4357
Od: 10 kwie 2008, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad stawem

Post »

Nie wapniowałam jesienią folii ,a wyczytałam ,że można dolomitem ,bez karencji można siać i sadzić :!:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Wpływ nawozów biologicznych i mineralnych zastosowanych do gleby
na wzrost, plonowanie, skład biochemiczny owoców jabłoni ‘Charavnitsa’ oraz na niektóre właściwości agrochemiczne gleby


Streszczenie:

W ciągu sześciu lat prowadzono badania nad wpływem nawożenia mineralnego i nawożenia preparatami biologicznymi na wzrost i owocowanie jabłoni odmiany Čaravnica na półkarłowej podkładce 57-545. Stwierdzono, że w wyniku zastosowania nawozów biologicznych – oddzielnie i kompleksowo oraz w kompleksie z nawozami mineralnymi – uległ wzmożeniu wzrost drzew, zwiększyła się średnia powierzchnia liści i ogólna powierzchnia liści na drzewach, a także zwiększył się średni ciężar owoców i poprawił ich skład chemiczny. Same nawozy mineralne nie miały wpływu na wzrost drzew i ich plonowanie. Zastosowanie różnego rodzaju nawozów nie miało wpływu na zawartość i skład barwników w liściach. Nawozy mineralne zwiększyły kwasowość gleby oraz spowodowały nieznaczny wzrost zawartości potasu, fosforu i próchnicy w glebie. Preparaty biologiczne obniżały w istotny sposób kwasowość gleby – do poziomu optymalnego dla jabłoni, a także zwiększały znacznie zawartość potasu, fosforu i próchnicy w glebie.

źródło: http://www.aqua.ar.wroc.pl/acta/pl/main ... 79&lang=pl
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
brauniack
100p
100p
Posty: 127
Od: 6 sie 2008, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary

Nawozy i nawożenie na działce

Post »

Witajcie serdecznie. Poszukuję kaledarza nawożenia na działce. Chodzi mi kiedy co i jak sypnąć na działce np azofoska itp. Posiadam działke na której znajdują się rabatka kwiatowa i warzywna. Mam też żywopłot, trwanik i pare tui. Przepraszam, może mój post wydać się "śmieszny" ale naprawdę pogubiłem się w tym. A co każdy sąsiad przejdzie to doradza inaczej :)
Pozdrawiam, Bartosz
Moja działeczka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”