Cięcie drzew krzewów - termin

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Cięcie drzew krzewów - termin

Post »

Mam pomysł na nowy temat tylko nie wiem czy dobry a o to on:

Na naszym forum(i nie tylko) czytam kiedy i jak ciąc dane drzewko czy krzew. Jak ciąc jest dobrze wytłumaczone,
ale kiedy już tak rozbieżnie ciecie np. zielne, zimowe itd. brak konkretnych terminów
I proszę by w tym temacie każdy dzielił się swoimi doświadczeniami , a nie dyskutował ;:6

Już, już o to mój pomysł: :D

Morela-(cięcie formujące-sierpień,wrzesień lub kwieceń),(cięcie odnawiające-sierpień,wrzesień lub kwieceń),(cięcie odmładzające-sierpień,wrzesień)

I jak się Wam podoba :?:
A i to z morelą to nie jest tylko przykład ale i fakt :o

To już wszystko czekam na pierwsze rady i opinie :wink:

POZDRAWIAM ! 8)
cx

Post »

Witam.
Zapominasz Kubuśu o kilku "szczegółach":
po pierwsze różnice w fazie wegetacji w Polsce dochodzą do 3-4 tygodni,i czerwiec we Wrocławiu to na pewno nie czerwiec w Rucianem.
po drugie nie można dla niektórych gatunków podać ściśle jednego termniu cięcia np dla śliw,wczesne można ciąć po zbiorach,z późnymi już trza czekać do wiosny.

Rośliny to nie maszynki dla ,których można opracować "program raz na zawsze" iiii bardzo dobrze.Inaczej ogrodnictwo byłoby baaardzo nudne.

Hej.
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Post »

Z Twoim ostatnim zdaniem się zgadzam
Z pierwszym akapitem też ale,
to można byłoby dodawac rejon polski lub województwo.
Nie wiem piszcie moi drodzy
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Post »

A i jeszcze sobie jedno Krzysztofie przypomniałem, skoro Ty mieszkasz na Mazowszu
to kiedy przycinasz drzewa ziarnkowe,pestkowe i krzewy (oczywiście wszystkie owocowe) :D
Skoro pisze to jeszcze zapytam termin; cięcie zimowe to jakie miesiące :?:
I jeszcze raz zachęcam Was do pisania odpowiedzi i opinii :)

POZDRAWIAM :)
Zbyszek444
100p
100p
Posty: 163
Od: 30 sty 2009, o 19:41

Post »

Witam. Nie będę udzielał rad ani instruktaży.
Powiem jak ja to robię u siebie. Robię cięcie na okrągło, przez cały rok - wyłączając w sezonie wegetacji dni deszczowe, a w okresie zimowym okres silnych mrozów.
Oczywiście inaczej postępuję np. z wiśnią ( cięcie po zbiorach), inaczej z jabłonią czy z winoroślą, ale to przecież temat rzeka.

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
TINEK
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 14 gru 2008, o 21:09
Lokalizacja: centrum

Post »

Witam
W połowie stycznia przejeżdżałem przez okolice Grójca, widzę wszędzie przycinają drzewka. W sobotę była ładna słoneczna pogoda, nie wytrzymałem pojechałem na działkę i swoje przyciąłem i pobieliłem.
Krzewy ozdobne, te które wymagały też poprzycinałem
:D
pozdrawiam
TINEK
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

TINEK pisze:W połowie stycznia przejeżdżałem przez okolice Grójca, widzę wszędzie przycinają drzewka...nie wytrzymałem pojechałem na działkę i swoje przyciąłem i pobieliłem
Krzyś w którymś z tematów już na to zwracał uwagę - sad towarowy to nie ogród działkowy... tam cięcie jest uzależnione przede wszystkim od czasu i siły roboczej i stąd wybór tego, a nie innego okresu na rozpoczęcie cięcia... w sezonie w sadach jest 1000 innych prac do wykonania i nie ma wtedy możliwości przeprowadzenia cięcia drzew. Na działkach naprawdę nie ma co się spieszyć...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Post »

Witam!

Czyli Drodzy Ogrodnicy w ogrodach przydomowych wiśnie, czereśnie, śliwy, morele, brzoskwinie, grusze, jabłonie przycinamy od marca. Tak?

Kuba.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

No, może i od marca, ale niekoniecznie w styczniu, bo...
... Poniżej jakiej temperatury nie można wykonywac ciecia drzew?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
TINEK
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 14 gru 2008, o 21:09
Lokalizacja: centrum

Post »

Mam nadzieję, że drzewkom nic się nie stanie (jabłoń, grusza, wiśnia , morela, węgierka, orzech włoski), są to młode drzewka (na jesień będą mieć 3 lata) prześwietlane pierwszy raz (do cięcia zaprosiłem ojca, który ma praktykę, mówił że trochę sie spieszę).
Przyciąłem również wierzby (mandzurska i "zwykła płacząca")
pozdrawiam
TINEK
Awatar użytkownika
fgora
200p
200p
Posty: 356
Od: 16 lis 2008, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

troche źle zrobiłeś z tymi wierzbami, bo powinno sie je przycinać pod koniec lata tak jak klon bo w przeciwnym razie tracą dużo soków :roll: :roll: :roll: ja w tym roku mam do wykonania dosyć duże cięcie i mam pytanie czy śliwę po cięciu mogę posmarować zwykłom maścią ogrodową czy musi być koniecznie ta pasta ???


Ą, zwykłą pisze się przez Ą!!! Nalewka
Pozdrawiam Filip
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Zwykłą maścią ogrodową - czyli? Masz na myśli maść ogrodniczą? I o jakiej paście konkretnie mówimy?
Pozdrawiam :wink:
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Witam:)
Też w sumie jestem ciekawy ,,czym smarujecie''.
podawajcie nazwę i producenta jak możecie.



Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”