Sposoby na anemię..

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sposoby na anemię..

Post »

Witam,
ponieważ od dłuższego czasu kiepsko się czuję, lekarz zlecił mi zrobienie podstawowych badań. Krew wyszła bardzo słabo, lekarz stwierdził, że wyniki są "beznadziejne", wypisz wymaluj anemia. Przepisał mi żelazo na 2 miesiące, + antybiotyki, ponieważ najprawdopodobniej mam wrzody na dwunastnicy. Zalecił również wzbogacenie diety o mięso i warzywa strączkowe.
Czy znacie jakieś dobre sposoby na poradzenie sobie z anemią? Zdziwiłam się bardzo, gdy powiedział, że np. sok z buraków wcale nie jest takim super lekiem na anemię, mnie tymczasem wydawało się to oczywiste..
Będę wdzięczna za każdy pomysł :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Ustaw swój jadłospis pod kątem zjadania jak największych ilości
wątroby cielęcej, razowego chleba,podgryzaj bez przerwy
suszone śliwki,morele, daktyle ,orzechy, nasiona dyni, słonecznika, rodzynki i czekoladę.

Burak czerwony jest doskonały ,wiem bo sprawdzałam to stosując w mojej rodzinie,.
Codziennie szklanka soku z buraka ,zamiennie by się nie znudził smak mieszany był z 2 łyżkami soku z cytryny lub grejpfruta i podprawiany miodem o różnych smakach ...
lub mieszany z innymi sokami z owoców .
Niejednokrotnie trudno było zmusić do wypicia tego soku ale wiem z pewnością ,że jest bardzo wskazany z wielu powodów również anemii równolegle z farmakologicznym leczeniem.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Jeśli nie masz przeciwskazan, to ja bym Ci poleciła preparaty ze spirulina (algi), sa do nabycia w aptece. Są polecane przy rekonawaleścencji po chorobach z osłabienia odporności, także anemii. Oraz- jeśli tolerujesz produkty pszczele- kupić pyłek pszczeli- i jeść do 1 łyżeczkę dziennie. Moze być rozbełtany z lekko ciepłą wodą. Ma wiele składników, które są niezbędne oprócz żelaza organizmowi, do jego przyswajania, wpływa na regenerację.
tutaj jest, moim zdaniem godny zaufania artykuło wzmacnianiu się pożywniemem.

Ja skonsultowałabym z innym lekarzem zamiennik antybiotyku. Antybiotyk ma zabijać tę bakterie, co niby powoduje wrzody? Ale to trzeba zrobić badania, czy jesteś nosiciele tej bakterii. Jedni ją mają inni nie. Nie powinno się "w ciemno" brać leków- a nuż zadziała, a jak nie to trudno.


Dieta w anemii z niedoboru żelaza


artykuł mgr. Magdaleny Makarewicz-Wujec i dr. n. med. Małgorzaty Kozłowskiej-Wojciechowskiej z Instytutu Żywności i Żywienia http://www.resmedica.pl/zdart1999.html

Niedokrwistość (anemia) objawia się zbyt niskim poziomem hemoglobiny i małą liczbą krwinek czerwonych. Najczęstszą przyczyną tej choroby jest niedobór żelaza w organizmie, spowodowany jego zbyt małą ilością w diecie, nieodpowiednim wchłanianiem z przewodu pokarmowego lub utratą tego składnika (w wyniku krwawień).

Niedokrwistość żywieniowa jest także spowodowana spożywaniem produktów wysoko przetworzonych, które na skutek procesów technologicznych utraciły witaminy i składniki mineralne. Istotną rolę odgrywa także nieodpowiedni dobór produktów, który może powodować zmniejszenie wchłaniania żelaza, mimo jego wystarczającej ilości w diecie.

Bardzo często niedokrwistość dotyczy kobiet w wieku rozrodczym, które tracą dużo żelaza w czasie menstruacji oraz stosują diety odchudzające o niedoborowym poziomie żelaza i innych składników odżywczych odgrywających ogromną rolę w procesach krwiotwórczych (kwas foliowy, witamina B12, miedź, kobalt).

Warto wiedzieć, że żelazo z produktów pochodzenia roślinnego wchłania się dużo gorzej niż z produktów pochodzenia zwierzęcego. Z badań wynika, że wchłanianie żelaza z ryżu i szpinaku wynosi 1%, z kukurydzy 3%, z sałaty 4%, a z pszenicy 5%. Natomiast wchłanianie żelaza z ryb wynosi 11%, z wątroby 12%, a z mięsa cielęcego 22%. Taka różnica jest spowodowana odmienną formą chemiczną: w produktach pochodzenia zwierzęcego mamy żelazo hemowe - dwuwartościowe, a w produktach roślinnych żelazo niehemowe - trójwartościowe.

Ze względu na zawartość żelaza artykuły spożywcze możemy ogólnie podzielić na produkty o niskiej zawartości żelaza (ok. 1 mg/100 g) np. mleko, ziemniaki, owoce; produkty o średniej zawartości żelaza (1 - 4 mg/100 g) - np. drób, mięso, kasze, warzywa; produkty o wysokiej zawartości żelaza (4 mg/100 g) np. podroby, warzywa strączkowe.

Leczenie dietetyczne niedokrwistości ma znaczenie głównie wspomagające. Decyzję o terapii farmakologicznej (preparaty żelaza i inne witaminowo - mineralne) oraz o diecie podejmuje lekarz wraz z pacjentem. Dieta w niedokrwistości z niedoboru żelaza powinna uwzględniać głównie produkty, które zapewniają odpowiednią podaż białka, żelaza, witaminy B6, B12, C i wielu mikroelementów (miedzi, kobaltu, manganu).


Najważniejsze zasady diety


Wybieraj tylko produkty pełnowartościowe, które oprócz kalorii dostarczają również białka, węglowodanów, tłuszczu, witamin i składników mineralnych. Doskonałym źródłem węglowodanów złożonych i wartościowego białka są produkty zbożowe wytworzone z całych ziaren (kasze) lub mąk grubego przemiału (ciemne pieczywo) oraz warzywa, zwłaszcza strączkowe.

Unikaj wyrobów cukierniczych, słodyczy, białego pieczywa, cukru. Są one jedynie źródłem pustych kalorii.

Jedz więcej chudego mięsa, wątroby, chudych gatunków wędlin. Jest to źródło żelaza dobrze przyswajanego przez organizm. Ponieważ jednak te produkty dostarczają również dużej ilości tłuszczu, należy ograniczyć jego dodatek, zwłaszcza tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, do potraw. Nie zaleca się smażenia czy duszenia poprzedzonego obsmażaniem.

W każdym posiłku uwzględnij warzywa i owoce o dużej zawartości witaminy C. Zwiększa ona znacznie wchłanianie żelaza (nawet 2 - 3-krotnie). Zawartość witaminy C w dziennej racji pokarmowej powinna wynosić co najmniej 150 mg. Jest ona wrażliwa na temperaturę, dlatego też lepiej spożywać świeże warzywa i owoce. Najlepszym źródłem tej witaminy są: papryka czerwona, natka pietruszki, brokuły, pomidory, truskawki, czarne porzeczki, cytrusy, aronia oraz soki owocowe, zwłaszcza pomarańczowy, grejpfrutowy, z czarnej porzeczki.

Ograniczaj picie kawy i herbaty. Zawierają one taniny - związki hamujące wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Ich działanie możemy zmniejszyć, pijąc te napoje nie w czasie posiłku czy bezpośrednio po nim, lecz między posiłkami. Warto również dodawać do kawy i herbaty śmietankę.
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Cóż.. testu na helico baktera (bo zapewne o tym mówisz) nie miałam robionego. Ale wszystkie objawy to książkowy przykład tego paskudztwa.
Dziękuję za artykuł, już go czytałam ;)
Miałam nadzieję, że może ktoś miał podobny problem do mojego i zna jakieś dobre domowe sposoby na anemię.
Już różne pomysły słyszałam:
- picie wina o potocznej nazwie "bycza krew" - nie pamiętam oryginalnej nazwy
- jedzenie kiszonych buraczków
- wzbogacenie diety o wszelakie wątróbki.. - co dla mnie jest zupełnie niejadalne :roll:
- jedzenie warzyw typu ciecierzyca - dopiero w internecie znalazłam jak to w ogóle wygląda..
- sok pomidorowy, porzeczkowy..

Miód piłam,gdy byłam nastolatką. Mój wujek bioenergoterapeuta zalecał do picia miód, który wieczorem zalewałam gorącą wodą, a wypijałam go rano. Nie wiem na co miała być ta mikstura, ale po wielu latach wyczytałam w internecie, że to bardzo zdrowe. Najlepiej z dodatkiem soku z cytryny.
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

A to może odpowiedz sobie jak wygląda Twoja codzienna dieta- jeśli nie jadasz tych składników- to zrozumiałe, że masz niedobory wynikające z niejadania tych właśnie, a niewiele jest zamienników...Jeśli bardziej chodzi Ci o coś "na szybko" to zdaje się Doppel Hertz ma dużo żelaza (do picia), a także Geriawit Pharmaton. (brałam go kiedyś właśnie ze względu na zmienione proporcje, mimo, że nie jestem staruszką).Jest drogi, ale zawartość jest zamknięta w kapsułkach w płynnym tłuszcvzu- poprzez to nie utleniają się składniki, oraz są lepiej przyswajalne, także są naturalne a nie syntetyczne.
Nie ma sensu pobierać "suchych" witamin, a tym bardziej "musujących", bo one są syntetyczne, a przez to ich wchłanialność jest nikła. Tym bardziej, jeśli masz problem z wchłanialnością.
A czytałas wątek Lady-r "Zadbajmy o zdrowie". Tam jest co nieco o doświadczeniach z jelitami...

Cieciorkę można kupić sucha jak fasola- (smakuje, jak małe kartofelki), namoczyc i ugotować. Na szybko- jest w puszkach, jak kukurydza- około 1,9 za puszkę.
Awatar użytkownika
basow@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3858
Od: 5 gru 2007, o 21:03
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Dla mnie ,najprostszym i najszybszym sposobem na wyjście z anemii jest picie herbaty z pokrzywy.Tylko należy pamiętać i zastosować przerwę przynajmniej dwutygodniową. I tak np 2 tygodnie pić ją 2 - 3 razy dziennie i potem 2 tygodnie przerwy.
Stosowałam to będąc w ciąży i hemoglobinę miałam 14!
Może na początku wydaje się "mało smaczna", ale wierz mi - jest wg mnie - niezastąpiona !!!!
Ja żadnych ziół nie słodzę , ale jeśli uznasz ,że musisz - to zastosuj miód naturalny , a nie cukier!
Pozdrawiam,Małgorzata
Awatar użytkownika
kryska
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2341
Od: 30 kwie 2007, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Post »

Jeszcze lepszy jest sok rozcieńczony wodą, ze świeżej kwietniowo- majowej pokrzywy. Do kwietnia już niedaleko. Ponieważ pokrzywa jest bardzo sucha i trudno z niej wycisnąć sok to ja robię to w ten sposób: zrywam garść młodych liści pokrzywy i miksuje z 1/2 l niegazowanej wody mineralnej. Przecedzam przez gęste sitko i pije dwa razy dziennie. Na zimę przygotowałam spory zapas pokrzywy suszonej i zmieliłam na proszek. Nie parze herbaty tylko łyżeczkę tego proszku pokrzywowego mieszam z wodą albo jakimś sokiem / najlepiej smakuje mi z pomidorowym/ i wypijam to. Również dodaję tę suszona pokrzywę ,w rozsądnych ilościach do potraw, do zup jak pietruszkę czy koperek, do szpinaku i surówek warzywnych. Jeżeli nie lubisz herbatki pokrzywowej to możesz też ja zmielić i pić tak jak podałam. Oprócz działania krwiotwórczego pokrzywa działa na porost włosów, poprawia wygląd paznokci i zapobiega przebarwieniom na skórze / przebarwienia od słońca i tzw. starcze przebarwienia skóry/. A miodu nie należy zalewać wodą o temperaturze powyżej 40;o C bo traci swoje właściwości lecznicze.
Życie jak krajobraz, ciągle się zmienia.
Zapraszam do odwiedzania moich wątków - kryska
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Po raz kolejny opowiem swoją historię. Zaszłam w ciąze, wyniki z miesiąca na miesiąc miałam coraz gorsze. Lekarka zmieniała mi preparaty, ja kupowałam, brałam, a przy następnych badaniach znów gorzej. Wtedy wkroczył mój tata (obecnie 84 lata i "motorek w t....u"). Kazał odstawić tablety i pić pokrzywę. Moja lekarka była zachwycona - wyniki się bardzo poprawiły, i tak już zostało do końca ciąży.

A oto jak pić pokrzywę:
Najlepsza pokrzywa to majowa, zerwane młode liście przed kwitnieniem (można ją ususzyć na cały rok). Garśc, takiej pokrzywy wrzycamy na noc do wody. Rano gotujemy 1 minutę. Pijemy 1 szklankę dziennie. Wywar powinien być aż gęsty.

Dodam jeszcze,że lekarz mojej mamie, gdy była w ciąży ze mną kazał szykować trumnę, było aż tak żle - ale wtedy tata spotkał człowieka, który polecił mu tak pitą pokrzywę. I ja i moje dzieci urodziły się zdrowe.

A ponieważ nam ktoś kiedyś pomógł, przytaczam tą historię z nadzieją, że i ja pomogę komuś.
I tyle. dla mnie to bardo osobista historia......


Oczywiście wątróbka i morele są też wskazane. podpisuje się pod przedmówcami i życzę zdrowia.

aha.. pokrzywa podobno zmniejsza też ciśnienie.
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Jeszcze patent dla leniwych - jak ja, lub zapracowanych. Pokrzywa z apteki, ale parzona po 3 saszetki na raz :D .
Awatar użytkownika
Ewadz34
200p
200p
Posty: 405
Od: 10 lut 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin, Lubartów, lubelskie

Post »

Sposób na anemię mojego znajomego lekarza med. naturalnej: chlebek, masełko, kawior.

Świeży sok z marchewki, zaraz po przeciśnięciu przez sokowirówkę, pokrzywa też jest dobra.
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście...
Marysia II
200p
200p
Posty: 318
Od: 8 mar 2008, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Anemia

Post »

Moja Mama opowiadała, że przed wojną kobiety w ciąży albo dzieci często miały anemie. Najprostszy sposób na ten problem to było kilka umytych zardzewiałych gwoździ wbitych w jabłko na noc. Rano trzeba było zjeść to jabłko(oczywiście bez gwożdzi). Dzieciom natomiast na anemię polecano świeże majowe masło.
Jak Pan Bóg dopuści to i z kija wypuści
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Kiedyś spotkałam takie określenie,że pokrzywa jest odpowiednikiem hemoglobiny.
Waleria
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Problemy z anemią miał mój starszy syn , niedokrwistość niedobarwliwa. Leczenie farmakologiczne niewiele pomagało. Przerażona stanem jego zdrowia postanowiłam poszukać ratunku na własną rękę i tak trafiłam na pokrzywę. Podawałam dziewięciomiesięcznemu dziecku sok z pokrzywy z miodem, natkę z pietruszki, sok z czarnej porzeczki, wątróbkę. Po miesiącu coś drgnęło, po pół roku było zupełnie dobrze. Do dzisiaj (ma 27 lat) lubi kanapki posypane natką.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”