Ciemierniki Helleborus - BAZA

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Ismena
500p
500p
Posty: 706
Od: 5 sty 2008, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post »

Najlepiej nasiona siać w lipcu ,ale jeśli nie ,to teraz posiej , w przyszłym roku mogą dopiero wzejść.Posiej w donicy i zadołuj w ziemi.Możesz namoczyć na 24 godziny w wodzie,może to przyspieszyć wschody.
Pozdrawiam
Grazyna Świątkowska
Awatar użytkownika
mag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4381
Od: 20 mar 2008, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pod Wrocławiem

Post »

Ciemierniki oczarowały mnie po lekturze jakiegoś angielskiego pisma, gdzie były ich całe łany. Niestety na moich piachach i w pełnym słońcu nie bardzo chciały rosnąć. Dopiero jak pojawiły się pierwsze zacienione zakątki - ruszyły. Były jednak parszywe, plamiaste i wyliniałe. I wtedy znowu gdzieś przeczytałam, w jakimś tłumaczeniu anglojęzycznego artykułu, że wiosną, na początku kwitnienia należy wyciąć wszystkie zmienione chorobowo i uszkodzone liście. Robię tak od dwóch lat, nowe odrastają piorunem. A efekt jest taki:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam cieplutko. Magda
Spis treści.Wizytówka.
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Ja zawsze zazwyczaj w listopadzie przecinam całkowicie liście u ciemiernika ogrodowego.
Jak radzicie sobie z mszycą na lisciach?
jarek
Awatar użytkownika
mag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4381
Od: 20 mar 2008, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pod Wrocławiem

Post »

Na ciemiernikach jeszcze nigdy nie miałam ani mszyc ani innego robactwa.
Pozdrawiam cieplutko. Magda
Spis treści.Wizytówka.
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Mszyca pojawia mi się od spodu liścia tak zewnatrz nie widać. Dodatkowo liście są lekko zawiniete. Mszyca pojawiła się w tych miejscach gdzie ciemierniki rosną od co najmniej 10lat.
jarek
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Post »

a ja mam jednego ciemiernika białego i cholernik, mimo że rośnie w półcienistym miejscu, (co prawda pod lipą ale regularnie to miejsce podlewam żeby nic tam nie miało za sucho) i w ciągu jednego sezonu ma 2, max 3 listki i ostatni raz kwitł marnie, wypuścił jeden mały kwiatek którego usunąłem bo zasechł zanim rozwinął się w pełni, a zazwyczaj gdy wyrasta jeden lub dwa młode listki to starsze automatycznie usychają, nie wiem co z nim zrobić (był nawożony regularnie kompostem, różnymi mieszankami), może gnojówka z pokrzywy mu pomoże, bo wygląda marnie :?
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Zmień mu całkowicie miejsce. Czasem rośliny nie rosną i niewiadomo co jest powodem.
jarek
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Post »

Dziękuję za radę, rzeczywiście przesadzę, dosyć brutalnie ale widocznie tak trzeba ... myślałem że w cieniu lipy będzie mu dobrze a ostatnio się zorientowałem że jest tam tak mało luźnej gleby (reszta zbita od korzeni drzewa) że ciemiernik po prostu nie magdzie rosnąć, a poza tym bluszcz się tam już nieźle rozpanoszył ... :roll:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Jak będziesz przesadzał to staraj się nie za głęboko i wcześniej dobrze spulchnij glebę.Ciemiernik biały nie lubi zbyt głębokiego sadzenia, wtedy źle rośnie i słabo kwitnie. Korzenie tego ciemiernika ukorzeniając się i rosnąc mają też tendencję jakby do 'wciągania' kępy w ziemię.
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Post »

Ha! Mój ciemiernik zrobił mi dzisiaj niespodziankę, odkopałem go spod reszty lipowych liści i wyplątałem z pędów bluszczu a tu pąki kwiatowe :) poza tym był tam też jeden duży liść, niestety stary i żółknący. Czy powinienem go usunąć? Doszedłem do wniosku że może nie muszę go od razu przesadzać, tylko muszę się pozbyć tego bluszczu co go zagłusza ... :roll:
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Twoja wola. Bluszcz przy ciemierniku powinien być stale przycinany. Przeasadzenie natomiast na pewno mu nie zaszkodzi.
jarek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Uprawiając ciemierniki wschodnie ( h. orientalis)zauważyłam, że mieszańce szybciej rozrastają się w okazałe, wielokwiatowe kępy, nie są zbyt wysokie(30cm), liście maja jaśniejszy odcień, a kwiaty są mniejsze i jakby szerzej otwarte.Odmiany tych samych kupowane z etykietą konkretnej odmiany( również pełnokwiatowe) rozrastają się dużo wolniej i nie mają aż tylu kwiatów.Z reguły są wyższe (50cm),liście ciemnozielone i duże, kwiaty są większe, mocno zwisające (wyglądają jak dzwonki).Może to moje odczucie, a może również kwestia miejsca :roll: Jakie są Wasze spostrzeżenia :?:
Awatar użytkownika
ascocenda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 lut 2009, o 21:57
Lokalizacja: Poznań

Zakupy...

Post »

Witam wszystkich! To mój pierwszy post ;)

Właśnie kupiłam sadzonkę ciemiernika wschodniego w doniczce (na targach ogrodniczych Gardenia w Poznaniu.) W związku z tym chciałbym prosić o poradę jak najlepiej postąpić z kwiatkiem. Sprzedawczyni zarzekała się, że można spokojnie posadzić roślinę z bryłą ziemi w ogrodzie - już teraz. W poradnikach raczej zaleca się sadzenie ciemierników po przekwitnieniu, w kwietniu. W tej chwili doniczka stoi na moim balkonie. W zasadzie mogłaby tam sobie postać do kwietnia, mogłaby też być w domu, ale to nie są warunki do jakich ciemiernik jest przyzwyczajony..

Co mi radzicie??
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”