Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
izia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 lut 2007, o 21:04

Post »

dzisiaj biore sie za przesadzanie, mam nadzieje ze to pomoze.

Dzięki za rady :D

pozdrawiam
izia
Ksenna
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 5 sty 2007, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielecczyzna

Post »

Przemo ty widziałeś kiedyś dżdżownicę? Bo ten robal na zdjęciu to zwykły krocionóg, żywiący się martwą substancją, totalnie nieszkodliwe stworzenie.
Poza tym ty chyba nie widziałeś przerośnietej bryły korzeniowej. Izia jeśli ta ziemia jest naprawdę mokra (bo na moje oko ona jest tylko wilgotna) to postaraj się o ręczniki papierowe i odsącz tej wody ile się da, zawijając w recznik i lekko uciskając. Potem delikatnie oskub korzenie z części ziemi . Wsadź roślinę do tej samej doniczki i braki uzupełnij nową ziemią.

Przez pierwsze 10 dni nie podlewaj tylko jak wierzchnia warstwa przeschnie zroś ją opryskiwaczem. Podlewanie zaczniesz jak odgrzebiesz wierzchnią warstwę i pod palcami nie wyczujesz wilgoci.

Jedyne co tej ziemi można zarzucić to to, że za mało w niej piasku.
Pozdrawiam Ksenia
izia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 lut 2007, o 21:04

Post »

Piasku w tej ziemi nie ma chyba wcale, ale dosypię go. Czy to może być zwykły piasek czy jest on do kupienia w kwiaciarni? Jaką ziemię najlepiej kupić i w jakich proporcjach wymieszać ja z piaskiem?
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Ksena pisze:
Jedyne co tej ziemi można zarzucić to to, że za mało w niej piasku.
Ja bym jeszcze dodała drenaż. Skoro już się i tak przesadza :)

B.
izia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 lut 2007, o 21:04

Post »

Podczas przesadzania znalazłam robaka długości 4 cm :!: w twardym pancerzu. Czy to większa wersja tego krocionoga :?:

Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ksena pisze:Przemo ty widziałeś kiedyś dżdżownicę? Bo ten robal na zdjęciu to zwykły krocionóg, żywiący się martwą substancją, totalnie nieszkodliwe stworzenie.
Poza tym ty chyba nie widziałeś przerośnietej bryły korzeniowej. Izia jeśli ta ziemia jest naprawdę mokra (bo na moje oko ona jest tylko wilgotna) to postaraj się o ręczniki papierowe i odsącz tej wody ile się da, zawijając w recznik i lekko uciskając. Potem delikatnie oskub korzenie z części ziemi . Wsadź roślinę do tej samej doniczki i braki uzupełnij nową ziemią.
Jedyne co tej ziemi można zarzucić to to, że za mało w niej piasku.
Może nie dopatrzyłem co to za robal. Dół jest zdecydowanie przerośnięty a cycas jak chcesz wiedzieć nie tworzy całej bryły zarośniętej korzeniami tylko właśnie często przerasta w dolnych partiach bryły korzeniowej i ten jest przerośnięty. Zgodzę się że trzeba przy wsadzaniu w doniczkę, nową ziemię wymieszać w stosunku ziemia do piasek 3:1. A piasek najlepszy będzie lekko żwirkowaty i trzeba go wcześniej wyprażyć jeśli to piasek z dworu, drenaż też by się przydał jak napisała Basia_styk.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Może się te informacje przydadzą.

SAGOWIEC WYGIĘTY (Cycas revoluta)

Ta wytrzymała roślina może być dla niektórych łatwiejszą w uprawie niż palmy. Pochodzi z Chin i Japonii, gdzie odmiany sagowca dochodzą do 3 m wysokości. Jednak uprawiane w donicach rzadko są wyższe niż 1,5 m. Skórzaste liście rozchodzą się z wierzchołka przysadzistego pnia szerokimi łukami ku dołowi. Każdy liść składa się z wąskich, zakończonych kolcem listeczków, które dochodzą do 15 cm długości. Rośliny mogą być rodzaju męskiego lub żeńskiego. Jeśli chcemy uzyskać jesienią szkarłatne nasiona, musimy mieć oba rodzaje sagowca, a kwiaty ręcznie zapylić. Roślina nadaje się do chłodniejszych pomieszczeń lub do cieplarni jako roślina doniczkowa. Sagowiec rośnie wolno i przez kilka lat będzie utrzymywał się w granicach 60 cm. Minimalna temperatura odpowiednia dla tej rośliny to10°C. Optymalna w dzień wynosi jednak około 21°C. Sagowiec nie toleruje przeciągów. Potrzebuje jasnego, rozproszonego światła. Rośliny trzymane w pełnym słońcu można latem przestawić w mniej jasne miejsca. Po obfitym podlaniu kompost powinien niemal całkowicie przeschnąć, zanim znów podlejemy roślinę. W zimie sagowiec potrzebuje znacznie mniej wilgoci. Nie wymaga wysokiego poziomu wilgotności. Dobrze jest roślinę spryskiwać, gdy powietrze jest bardzo ciepłe i suche. Najlepiej robić to z rana, żeby roślina mogła wyschnąć przed zmrokiem. Ukorzenione rośliny nawozimy standardową odżywką co dwa miesiące, od wiosny do połowy lata. Świeżo posadzonych okazów nie dożywiamy przez rok. Przesadzamy wczesną wiosną do przepuszczalnego piasku gliniastego wymieszanego z ziemią do palm. Sagowiec może być rozmnażany przez młode pędy lub odrosty korzeniowe, które pojawiają się u podstawy dorosłej rośliny. Oddzielamy je za pomocą ostrego noża i sadzimy w przygotowanym podłożu. :D :D :D
izia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 11 lut 2007, o 21:04

Post »

Dziękuje za wszystkie rady, postaram sie do nich stosować. Będę informowac o losach mojego cycasa. :D :D :D

Pozdrawiam :D
izia
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Ten robal to wij. Kuzyn tego pierwszego krocionoga. Niestety o nim nie umiem za wiele powiedzieć.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jak będziesz sadzić do nowej doniczki i ziemi to daj na dół doniczki drenaż tak z trzy centymetry przynajmniej(grubszy żwir lub łupki gliniane-potłuczona doniczka). :D :D :D
Awatar użytkownika
Alan1980
50p
50p
Posty: 91
Od: 20 lip 2006, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Problem z Cycasem!

Post »

Jakiś czas temu uschły mi dwa "liście" cycasa. Czy mogę je ściąć? Jak myślicie, czy doniczka nie jest za duża do mego okazu?


Z góry dzięki za odpowiedź.
Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

To zależy czy nie jest już za bardzo rozwinięty system korzeniowy trzeba by było wyjąć cycasa i zobaczyć, kiedy był wsadzony w tą doniczkę?, liście można obciąć.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”