Wysiew nasion palm. Instrukcja.

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
maciek_maku
100p
100p
Posty: 118
Od: 24 sie 2009, o 16:05
Lokalizacja: Polska

Re: Wysiew nasion palm. Instrukcja.

Post »

Niestety dzisiaj przeżyłem szok którego nie życzę nikomu - nie wytrzymałem i rozgrzebałem część ziem w doniczkach (również inne gatunki) i okazało się że większość nasion jest pokryta pleśnią, niektóre zgniłe, te co są w miarę ok to dałem na ręcznik papierowy, podłoże za wilgotne i za bardzo zbite się zrobiło (mimo że to włókno kokosowe z perlitem) w głębi podłoża można było dostrzec biały śmierdzący grzybem nalot, natychmiast pozbyłem się worków na pozostałych pojemnikach i już drugi raz tego błędu nie popełnię, na razie przysypię to piaskiem, i będę po prostu co jakiś czas pryskał, pojemniki plastikowe które mają wyloty z każdej strony nie mają tego problemu i tam pleśni nie zauważyłem (musi być z tego co widzę przelot powietrza z każdej strony), skutkiem tego wszystkiego było to że część moich wysiewów musiałem zlikwidować :( . Tą glebę co mi została w pojemnikach może odkażę w piekarniku jak będę miał czas, sam nie wiem. Może komuś się moje negatywne doświadczenia przydadzą, ale moje wnioski są takie że przy tej wilgotności jaką dają te worki i przy niezależnie jakim podłożu (miałem mieszankę i z ziemią kokosową i z ziemią uniwersalną) przy dużej wilgotności podłoża na bank wystapi pleśń i według mnie worki to proszenie się o kłopoty, nie wiem czy agrowłóknina nie byłaby lepsza (podobno nie przepuszcza wilgoci ale przepuszcza za to powietrze).Może mój błąd też był taki że zbyt mocno nawilżyłem podłoże.
maciek_maku
100p
100p
Posty: 118
Od: 24 sie 2009, o 16:05
Lokalizacja: Polska

Re: Wysiew nasion palm. Instrukcja.

Post »

Witam po dłuższej absencji. Niebawem wrzucę zdjęcia jak wyglądają te moje palmy, ogólnie mogę powiedzieć że mają jak na razie 1 liścień, większość karłatek i daktylowców pokazało już część nadziemną, w większości przypadku już im pozdejmowałem nakrycia aby miały pełny dostęp do powietrza, górną warstwę przysypałem piaskiem żeby się pleśń nie rozwijała, niektóre stoją jeszcze w kiełkowalnicach i tylko pojedyncze nasiona pokazują kiełek, niektóre pokrywają się pleśnią, myślałem żeby po raz kolejny zrobić im skaryfikację termiczną i moczenie w ciepłej wodzie. Czy ktoś z Was zna sklepy internetowe gdzie mógłbym kupić najświeższe nasiona palm różnych egzotycznych gatunków i gdzie kiełkowalność będzie wynosiła 80 % - 100 % ???


---10 mar 2020, o 12:14 ---

Mam pytanie jeśli ktoś jeszcze zagląda w ten wątek, czy ktoś z Was pikował siewki młodych palm z liścieniem, mam je wszystkie razem w przezroczystych wiadrach w podłożu kokosowym ale widzę że korzenie na dnie gdzie jest keramzyt i powietrze dość mocno się już splątały, ma ktoś jakieś doświadczenia z tym związane, mam oczywiście świadomość że niektóre korzonki chcąc nie chcąc mogę pourywać podczas wyciągania z podłoża
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiew nasion palm. Instrukcja.

Post »

Nie lubię ględzić 'a nie mówiłam'..Spróbuj przy pomocy dwóch widelców, bardzo delikatnie rozsuń, a potem nabierz na widelec od spodu.
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiew nasion palm. Instrukcja.

Post »

Czy ktoś jest w stanie mi powiedzieć jak długo kiełkują nasiona palmy kencji? Kupiłem dwa (podobno świeże) i zamierzam przez 5 dni moczyć je w wodzie o temperaturze 25-30 stopni a potem nie wiem, czy od razu do wilgotnego torfu kokosowego czy na wilgotny ręcznik papierowy, w tej samej temperaturze. Słyszałem że ta palma kiełkuje szybko, ale w internecie znalazłem informację że może to trwać nawet do kilkunastu, kilkudziesięciu tygodni. Chciałem zaznaczyć, że według internetowych poradników Waszyngtonia robusta kiełkuje kilka, kilkanaście tygodni, a mi wykiełkowała po dwóch dnia moczenia w ciepłej wodzie. Więc fajnie gdyby ktoś z was był w stanie mi powiedzieć w oparciu o własne doświadczenie, jak długo to może potrwać.
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiew nasion palm. Instrukcja.

Post »

Moja siewka palmy zrobiła się czerwona
Co to może znaczyć? Czy to normalne?

Obrazek
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Nasiona na kaloryferze

Post »

Hej, mam pytanie. Planuję wysiać nasiona palm, które chcę włożyć pomiędzy wilgotny ręcznik papierowy, który zamknę w plastikowym pojemniku. Najlepsza temperatura do wysiewu tych konkretnych nasion to ok. 35stopni. Czy jeżeli takie pudełko położę bezpośrednio na gorącym kaloryferze to temperatura nie będzie za wysoka?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18714
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wysiew nasion palm. Instrukcja.

Post »

Wysiewałem tak kiedyś, tylko w doniczce w podłożu.
Jeśli chodzi o wysokość temperatury, to możesz ją wyregulować mierząc ją bezpośrednio z grzejnika i ustawiając na wymaganą wysokość.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiew nasion palm. Instrukcja.

Post »

Rozumiem, dziękuję. Zmierzyłem temperaturę w pojemniku położonym na kaloryferze, wynosi 35 stopni. Czy taka temperatura nie jest za wysoka? Chodzi o Phoenix canariensis i archontophoenix alexandrae.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18714
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wysiew nasion palm. Instrukcja.

Post »

Dla Feniksa kanaryjskiego, 35 stopni to maksymalna wartość, więc powinna być ok., ale co do drugiej może być trochę za wysoka, o ile się orientuję powinna być w zakresie 20 - 30 stopnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
maciek_maku
100p
100p
Posty: 118
Od: 24 sie 2009, o 16:05
Lokalizacja: Polska

Re: Wysiew nasion palm. Instrukcja.

Post »

Witam wszystkich palmowych maniaków.
Mam pewien problem z kiełkowaniem różnych nasion palm kupionych z neta.
Robiłem skaryfikacje mechaniczną nasion palm (zdrapanie wierzchniej warstwy), nasiona moczylem , kiełkuje je na ręcznikach papierowych.
O ile daktylowe Kanaryjskie i szorstkowce wykiełkowały bez problemu tak np. sabałowe palmy zaczęły łapać pleśń w tym miejscu gdzie robiłem skaryfikacje.
Chce je odkazić i ponownie wrzucić na czyste ręczniki papierowe a później podlewać cały czas środkiem grzybobójczym.

W czym takie nasiona mógłbym odkazić i ile powinienem je moczyć aby nie uszkodzić zarodka?
Ktoś miał podobne doświadczenia? ( Nie chcę tych nasion wyrzucać bo parę złotych jednak kosztowały.🙂
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”