Figa na działce, w donicy cz.2

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Jednak gryzą:
Obrazek
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 859
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Miał ktoś przymrozki? U mnie na agrowłókninie szron. Temperatura w granicach zera. Wszystko przykryte agro P-50
Pozdrawiam
Tomek
kris86k
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 15 sie 2022, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

U mnie (Wrocław) jeszcze nie. Niby ma być 0 i tak się zastanawiam czy 0/-1 zaszkodzi fidze w stadium jak poniżej? Testował to ktoś? Mam na myśli realne -1 zmierzone u siebie.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 859
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Chyba nie było odważnych by robić próby :D Ale czy dobrze zrozumiałem, że Twoje w takim stadium przetrwały -1?
Na moich pąki nie są jeszcze za bardzo rozwinięte i pewnie by dały radę, ale bałem się o brebę, której nie mam za dużo z powodu przymrozków jesiennych. Osłony (namiot z agrowłókniny) zostawię chyba nawet na dłużej, by trochę pogonić moje figule. W tym roku chciałbym zrobić uszczywkiwanie pędów najpózniej w połowie maja. Nawet jeśli pędy nie będą zbyt długie i podwójnych paków będzie niewiele, wolę w mniejszej ilości, za to wcześniejszy Main Crop. Do tego zrobię chyba letnią selekcję i pozbycie się części Main Crop jeśli będzie go zbyt dużo.
Pozdrawiam
Tomek
kris86k
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 15 sie 2022, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Nie, to była dalsza część pytania. W sensie, czy komuś przetrwały -1 zmierzone, a nie prognozowane.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 859
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

:oops: Nie doczytałem chyba. A wszystko było jasne
Pozdrawiam
Tomek
kris86k
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 15 sie 2022, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

I jak tam Wasze figi? Nie odważyłem się testować moich. Poszły pod osłonę z flizeliny i dodatkowo musiałem znowu podłączyć moje zimowe ogrzewanie szklarni. Chyba było to słuszne bo pomimo przykrycia hortensji fizeliną popaliło najmłodsze liście a te nieco starsze oklapły.
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1877
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

W kwestii fig jestem zielona jak szczypiorek na wiosnę. ;:224
Pod wpływem impulsu nabyłam w zeszłym roku Brown Turkey, ale totalnie nie miałam gdzie jej przezimować - wszystkie pomieszczenia mam ciepłe. Więc zostawiłam w gruncie i tylko okopczykowałam. Wiosną odgarnęłam i zapomniałam zabezpieczyć jak były ostatnie przymrozki. ;:14
Okazało się, że ma większą wolę przetrwania niż moja troska o nią. Jak sensownie zająć się nią w tym roku i jak zabezpieczyć na zimę? Czy to-to będzie tylko ozdobne (z powodu pozostawania w gruncie i wymarzania góry) czy kiedyś będzie szansa na owoce? ;:3
Obrazek
„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” Albert Einstein
Pozdrawiam, Joasia
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 859
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Ojej... Dopiero wiosna, wszystko się budzi , a Ty o zimie? :)
Tu znajdziesz fajny sposób. Wszystko ładnie wyjaśnione https://www.youtube.com/watch?v=W80YTVY ... sz&index=1
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1877
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

tomekb1 pisze: 29 kwie 2024, o 11:54 Ojej... Dopiero wiosna, wszystko się budzi , a Ty o zimie?
Tomku, a to nie wiesz, że wiosną już hoduje się sadełko by przetrwać kolejną zimę? :wink:
a tak poważnie - wolę na spokojnie pytać i zbierać informacje. I dobrze, że to zrobiłam, bo podesłałeś mi rewelacyjny filmik. Dziękuję. ;:108
Jest szansa, że na starcie nie popełnię kardynalnych błędów.


- » śr 01 maja 2024 -
Przygotowałam miejscówkę na nowiutką figę. Mogę kupić "Francesca" lub "Morena". Coś o nich wiecie?
„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” Albert Einstein
Pozdrawiam, Joasia
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2978
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Na 49 stronie piszę o Morenie.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 859
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Z doniczkowej Peretty zerwałem trzy żółknące breby. Nie było sensu trzymać. Nie rosły tylko zasychały. Pozostały dwie. Zielone i duże. Na gruntowych breby przyrastają bardzo wolno z uwagi na zimne noce. Ostatnie trzy u mnie z delikatnym przymrozkiem. Ta była chyba już ostatnia. Moje gruntowe cały czas pod namiotem z agrowłókniny.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21769
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Nie wiem czy gdzieś wyjaśniono w wątku co to są breby ale dla jasności i wiedzy uprawiających figi umieszczę tutaj cytat za Wikipedią.
Ja do dziś nie wiedziałam o czymś takim :oops: ;:180
Breba (lub częściej breva po hiszpańsku , a czasami jako taqsh ) [1] to figa, która rozwija się na pospolitym drzewie figowym wiosną na zeszłorocznym wzroście pędów.
[2] Natomiast główna uprawa fig rozwija się na pędach tegorocznego roku i dojrzewa późnym latem lub jesienią.
Figi Breba niektórych odmian nie zawsze rozwijają bogaty smak charakterystyczny dla uprawy głównej. Hodowcy tych odmian często wyrzucają brebę przed jej dojrzewaniem, aby pobudzić wzrost głównej uprawy, ponieważ główna uprawa jest na ogół lepsza zarówno pod względem ilości, jak i jakości od uprawy breba. Inne odmiany, takie jak Black Mission, Croisic i Ventura, dają dobre plony breba.

W niektórych zimnych klimatach zbiory breba są często niszczone przez wiosenne przymrozki. [2] Jednakże na innych obszarach lato może być zbyt chłodne, aby zawiązała się główna uprawa, dlatego uprawa breba będzie jedyną uprawą, która dojrzeje.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”