Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 240
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Przeciętne. Ale może smaczniejsze niż inne odmiany.
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
Wyka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 25 cze 2023, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Miałam olcholistną Honeywood - ładne ciemnozielone liście, żwawy wzrost, samopylna. Ale owoce, jak dla mnie, kompletnie mdłe. Oddałam znajomemu. Jadłam potem parę razy świdośliwę olcholistną z plantacji i wrażenia smakowe miałam takie same - trociny plus woda z cukrem. Widocznie to owoc nie dla mnie.

Miałam też dwie świdośliwy Lamarcka. Jedna, na dobrej glebie, wyrosła w duży krzaczor, na którym rodziło się dwadzieścia, trzydzieści owocków, kompletnie bez smaku. Wykopałam. Druga rośnie na piasku, w pełnym słońcu i bardzo powolutku, ale owocki ma dość dobre - nie żeby doskonałe, nie, ale przynajmniej w miarę jadalne, z posmakiem coś jak zapach migdałowy do ciast. Zatrzymam ją, póki co, bo chcę z niej zrobić ładne drzewko.

Kupię jeszcze balerinę, z ciekawości, aczkolwiek za wiele się nie spodziewam. Świdośliwa jest całkiem ozdobna, ale jako owocowa słabo się dla mnie sprawdza.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Świdośliwę cenię nie tylko za wygląd podczas kwitnienia, ale także za to, że jej owoce są jednymi z wcześniejszych. Widziałem w Internecie zestawienie wartości odżywczych świdośliwy i borówki amerykańskiej i wygrywa w nim świdośliwa.

Miałem w zakładkach, więc szybko znalazłem:
Połowę więcej zawartości białka, ponad dwukrotnie więcej błonnika, siedem razy więcej wapnia, 3 razy więcej żelaza, 4 razy więcej magnezu, dwa razy więcej potasu. W 100 gramach ma 3,5 mg witaminy B2, przy 0,1 mg w przypadku borówki.
Dane ze strony https://dietetycy.org.pl/swidosliwa/
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3763
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Miałem 7 odmian. Zostawiłem 1 gałązkę zaszczepioną na aronii. Nikt tych owoców nie chciał jeść. Dzieciaki wolały inne owoce.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1051
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Nie wyciąłem jeszcze Sleyta bo ma po pięciu latach tylko 1,5 metra, co roku niezawodnie owocuje i nic przy nim nie robię. Zauważyłem, że na piaskach niepodlewany pieniek obrasta porostami a owoce drobnieją (0,5-1cm). Jako owoc deserowy przegrywa smakowo z wczesnymi jagodami kamczatki i truskawkami.
Dla zachowania wartości prozdrowotnych owoców jagodowych robię z wielu rodzajów nalewki, ale ze świdośliwy jeszcze nie robiłem. Podejrzewam że po maceracji w spirytusie, tak jak w przypadku jagód goji kolor wyjdzie bladoróżowy, a smak przy małej ilości kwasów nieco mdły.
Awatar użytkownika
Batman
50p
50p
Posty: 78
Od: 22 mar 2011, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Świdośliwa (Amelanchier lamarckii) cz.2

Post »

Ja ze świdośliwy robię dżemy. Na surowo mi nie smakuje, ale przetwory tak mi posmakowały że w tym roku dokupiłem jeszcze 3 odmiany: SMOKEY,THIESSEN,NORTHLINE. Do tej pory miałem tylko siewkę która wyrosła w sadzie i jakąś NN którą dostałem od znajomych.
Pozdrawiam Radek :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”