Czereśnia - jaka odmiana?

Drzewa owocowe
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 621
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Twm83 Czereśnia Sunbrust kwitnie w podobnym terminie co Regina Korida a więc dość późno , a Rivan ( I ) jako pierwszy zaczyna , później kwitnie Burlant ( III) , parę dni później Vega ( IV) i kolejne dni później Tamara (VII) .
Musisz mieć odmianę średnio późno kwitnącą aby dobrze się zapyliła ale również możesz kupić podmianę średnio wcześnie kwitnącą taką jak Kasandra (III) Early Korvik (IV) wtedy plon może być 25 % niższy ale owoce mogą być większe .
U mnie jak Schneidera była zapylaczem dla Vegi to plon był 30-40 % niższy ale za to miałem większe czereśnie , niestety teraz nie jestem z mniejszych owoców zadowolony .
Odmiany 1 tygodnia takie jak Rita i Rivan to problemem mogą być szpaki ,a od 4 tygodnia zaczynają odpuszczać ale żeby nie było różowo to od 4 lub 5 tygodnia trzeba pryskać.
mateo123
100p
100p
Posty: 138
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Adas11 z pewną rzeczą się nie zgodzę, że im późniejsza pora dojrzewania tym późniejsza pora kwitnienia. Mam co prawda tylko dwie czereśnie Lapinsa i jakąś ponad dwudziestoletnią bardzo wczesną odmianę(najprawdopodobniej Rivan), która w ciepłe i suche wiosny dojrzewa już ok.25-26 maja. W tym roku Lapins zakwitł jakieś trzy dni wcześniej niż owa wczesna odmiana. Lapins jest na antypce a wczesna nie wiem na jakiej podkładce. Nie wiem czy podkładka ma wpływ na termin kwitnienia. Czy ta sama odmiana w tym samym miejscu zakwitnie np. kilka dni wcześniej na antypce niż na ptasiej.
Morisss
100p
100p
Posty: 108
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Z odmian, które posiadam, najwcześniej kwitnie Vanda i Tamara. Zaraz potem Burlat, Vera i Korvik, a po nich Techlovan i Summit. Potem Kordia, później Sylvia i Carmen, a na końcu Regina.
Kolejność dojrzewania wygląda u mnie tak:
Burlat, Summit, Vera, Vanda, Carmen, Techlovan, Korvik, Sylvia, Tamara, Kordia, Regina.
Jak widać, termin kwitnienia nie pokrywa się z terminem dojrzewania.
Co prawda nie posiadam samopłodnych odmian kanadyjskich, ale wiem, że większość z nich kwitnie wcześnie np. Lapins, Sweetheart i Staccato, które są późne i bardzo późne. Ogólnie odmiany samopłodne mają taką cechę, że wcześnie startują z wegetacją. Sunburst nie posiadam.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 916
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Przez kolejnych kilka poranków ma być nawet do -3 stopni. Owoce maciupeńkie ale już się zawiązały.
Wytrzymają tyle mrozu? Czy może choc kilka gałęzi okryć idobrze powiązać sznurkiem . czy to i tak nic nie pomoże?
mateo123
100p
100p
Posty: 138
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Morisss masz wszystkie czereśnie na tych samych podkładkach? Terminy kwitnienia zazębiają się jeszcze, czy są to trochę większe różnice?
Morisss
100p
100p
Posty: 108
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Podkładka Colt, Carmen i część Tamary na Giseli 6. Oczywiście terminy kwitnienia się zazębiają, np kiedy Tamara i Vanda są w pełni kwitnienia, na Techlovanie i Summicie jest połowa otwartych kwiatów. Vera wtedy ma powiedzmy 70%. Sylvia i Regina dopiero wtedy zaczynają. Nie zazębiają się terminy najwcześniej kwitnących odmian z tymi kwitnącymi najpóźniej. Kiedy Vanda przekwita, Sylvia i Regina dopiero zaczynają.
Morisss
100p
100p
Posty: 108
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Darko 52, po kwitnieniu wytrzymałość czereśni to -2,2°. Przy -3,8° strat jest 90%, czyli raczej wszystko w pi...., bo potem i tak zawiązki opadną. Okrywanie drzew pomóc może tylko w przypadku, kiedy okryte jest całe drzewo wraz z ziemią pod nim, aby ciepło mogło być oddawane przez ziemię, czyli w praktyce zrobiony namiot. Pomagają też opryski nawozami dolistnymi, które na kilka dni zwiększają stężenie substancji mineralnych w soku komórkowym, ale wytrzymałość wzrasta o kilka dziesiątych stopnia, czyli może zadziała np. do temperatury -2,5° z naciskiem na "może". Są one mocno promowane w komunikatach sadowniczych na YouTube, ale wielu sadowników zastanawia się, czy nie jest to tylko nabijanie zysków dla producentów tych środków.
Morisss
100p
100p
Posty: 108
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 621
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Nie moja wina że mi w takim terminie kwitną czereśnie ale Schneidera kwitnie dużo później ma jeszcze 20% kwiatów a jest wcześniejsza od Tamary .
Termin kwitnienia odmian względem Koridy :
- 9 Lapins , Sweet Heart
- 4 Techlovan
- 1 Sunburst , Silvia
0 Kordia
:tan
tmf30
200p
200p
Posty: 435
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

U mnie w nocy był dziś (je...ny) dziad mróz. Około 5 rano (specjalnie wstałem i sprawdziłem) jeden termometr rtęciowy przy oknie pokazał -4 (wysokość 1,3m), ale drugi 30 metrów powieszony przy czereśniami pokazał nieco ponad -1,5 (1,6 m wysokość). Mam dylemat, ten Szekspirowski (będzie coś z owoców na drzewie czy nie). Lód przy domu od północy w 1 beczce ma około 1mm grubości, ale w 3 innych osłoniętych od wschodu za garażem nie ma go wcale, w innym miejscu przy samej ziemi 1mm. Liście na drzewach poskręcane/pozwijane i oszronione tak do 1,5 metra, łąka też. Teraz wszystko paruje lub się skrapla. Jest bardzo wilgotno. Z waszego doświadczenia, który termometr może być dokładniejszy.
seebbek
100p
100p
Posty: 143
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Ten przy oknie. Czereśnia na pewno dużo zmieniła na plus.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Zbyt daleko idący wniosek. Wskazania termometrów zaokiennych montowanych na ścianach budynków obarczone są błędem wynikającym z wpływu ściany budynku na wskazania. W niektórych przypadkach nieszczelności okien lub obróbki okien też wpływają na fakt, że ciepłe powietrze z wnętrza budynku podnosi temperaturę w pobliżu termometru.
Osobną sprawą jest nierównomierność występowania przymrozków. Widziałem to nie raz u siebie, kiedy w szpalerach winorośli mróz niszczył wybiórczo krzewy, oszczędzając sąsiednie, a później, kiedy uruchamiałem zraszacze zraszające krzewy i niższe drzewka i na trawie wokół nich powstawały cienkie tafle lodu (zamarznięta woda ze zraszaczy) nie na całości zraszanego terenu, ale tylko w niektórych, przypadkowych miejscach.
W grę wchodzą też tzw. zastoiska mrozowe.
Dokładność wskazań termometrów można sprawdzić wyłącznie wtedy, kiedy porównywane termometry będą zamontowane w tym samym miejscu i pomiary odbywać się będą w tym samym momencie.
tmf30
200p
200p
Posty: 435
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Czereśnia - jaka odmiana?

Post »

Teoretycznie ten przy oknie powinien pokazać mniejszy mróz a jest na odwrót. Ten przy czereśni też nie był jakoś specjalnie osłonięty. A pierwsze skutki przymrozku to zniszczone winoroślą tak do 1,8 m. Mam np. Muskata Letniego - jeden krzew- i tak do tej granicy już młode pędy czernieją, powyżej nic się nie zadziało.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”