Paliki do pomidorów / i ogórków/

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jonatanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3255
Od: 4 mar 2012, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

W miejscu gdzie jest wbity palik mocno ubijam ziemię.
karion
500p
500p
Posty: 565
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Może nie są gładkie i śliskie ? Ja dałem patyki z lasu i rumba i faworyt mi się normalnie trzymał a patyki nie przechylały. Sznurek do przywiązania nie fruwa jak po gładkim kiju. Korzonki oplotły kij.
Awatar użytkownika
Alicja125
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2456
Od: 13 gru 2015, o 00:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Dziękuję za rady ja mam kije okrągłe i gładkie może to faktycznie z tym problem spróbuję wypróbować innych. Ma ktoś z was ijuńskiego mi już kwitnie przy przesadzić do dużej donicy ? czy jeszcze trzymać ze wszystkimi sadzonkami.
Pozdrawiam Alicja
Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Działeczka ROD- zielony domek cz 2 ,Moje kwiaty,
mateos
200p
200p
Posty: 232
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paliki do pomidorów / i ogórków/

Post »

Mój sposób na dobre osadzenie kijków to: przygotowuje sobie kołek zaostrzony o średnicy troszkę mniejszej jak paliki, młotkiem wbijam w ziemię na docelowa głębokość osadzenia. Następnie ruszam na boki lub jak ziemia ciężka to młotkiem uderzę w bok kilka razy, żeby kołek poluzować i wyciągam. Osadzam paliki, jak palik się jeszcze rusza, to dodatkowo młotkiem ubijam ziemie przy paliku. Gładkie paliki można naciąć piłką w kilku miejscach żeby sznurek się nie zsuwał.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4215
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

seedkris pisze: 31 paź 2023, o 12:13Ja używam metalowych podpór.
Ja też, choć czytam jak niektórzy "cudują" z drewnianymi patykami. Zwykły drut zbrojeniowy gładki 6mm wystarcza. Albo jako pojedynczy palik do niższych odmian, albo wygięty w pałąk (jak pół logo McDonald'a) obskoczy dla dwóch krzaków o średniej intensywności wzrostu i jest jeszcze stabilniejszy. Pomidor nie zjeżdża po takim,a jeśli już ktoś się o to boi, to wystarczy zrobić wokół drutu jeden 'obrót' sznurka i wtedy on nawet nie drgnie.
Drewniany kołek powinien być najpierw wbity w ziemię a potem sadzony przy nim pomidor od strony południowej. Przy drutach w ogóle nie ma tematu o takich zasadach.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Monika148
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 6 cze 2023, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paliki do pomidorów / i ogórków/

Post »

Też polecam drut zbrojeniowy, mam już od kilku lat i sprawdza się rewelacyjnie. Nie wygina się, sznurek nie zjeżdża bo ma żebrowania. Nie widzę lepszej podpory. Szkoda kasy na jakieś "cuda wianki"
mateos
200p
200p
Posty: 232
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paliki do pomidorów / i ogórków/

Post »

Z drutem zbrojeniowym jest ten problem, że jest łakomym kąskiem dla złomiarza, trzeba mieszkać w okolicy gdzie ich nie ma. Leszczyny mam w bród, paliki idealne.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1051
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paliki do pomidorów / i ogórków/

Post »

U moich luźnych piaskach pręty, nawet głębiej wbite są niestabilne. Stosuję nieokorowane kije z klonów i leszczyny długości około 1,5m i średnicy 1,5-2,5cm. Starczały tylko na 2-3 sezony, dlatego ostatnio eksperymentuje z kijami osadzonymi w rurkach z Pvc.
Awatar użytkownika
Fittipaldi
50p
50p
Posty: 54
Od: 20 paź 2023, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Paliki do pomidorów / i ogórków/

Post »

Ja polecam bambusy. Najlepiej te grubsze - +20mm. Przy wbijaniu mają tę zaletę że są puste w środku więc bardzo dobrze osiadają nawet w luźniejszej ziemi. Mają jeszcze jedną zaletę, "o góry" można je z łatwością przewiercić żeby przeciągnąć sznurek. A do tego ładnie wyglądają w ogrodzie 8-)
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4027
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Paliki do pomidorów / i ogórków/

Post »

Mam pręty zbrojeniowe 8mm długości 2m. Pomalowane były farbą antyrdzewną, chociaż na końcach już zeszła. Nie wyginają się. Mam je chyba z 10 lat i jestem z nich bardzo zadowolona. Przedtem jak miałam drewniane paliki, to z roku na rok były coraz krótsze ;:131
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7530
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Paliki do pomidorów / i ogórków/

Post »

10 lat!!! Działkę mamy od 1981 r. W 1983 zrobiona duża konstrukcja z takich prętów pod winorośl, po trzech latach winorośl wykopana, konstrukcja pocięta na „ paliki”, i służą do dziś. W międzyczasie co parę lat nowe się dokupywało bo świetnie zdawały egzamin, zwłaszcza pod tyczna fasolę . Żaden huragan nie dał im rady.
Pozdrawiam! Gienia.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1051
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paliki do pomidorów / i ogórków/

Post »

Pręty średnicy 8mm dobre są na glebę zwięzłą. Na piasku są niestabilne, pod ciężarem pomidorów szybko się przechylały. No i estetyka. Na działce lepiej prezentują się zwykłe kije, bambus i kantówki iglaste.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”