Trawnik na glebie ciężkiej

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawnik na glebie ciężkiej

Post »

Między pasami też 'przerabiałeś ' glebę jak wszędzie, czy wysiałeś na to co i jak było?
daniellw
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 19 cze 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik na glebie ciężkiej

Post »

Miedzy pasami było tylko przeorane glebogryzarką bez dodatku gliny, trocin, torfu(bo tam nie ma sensu nic dawać, kiedyś będzie kostka), na wierzch rzuciłem tylko kilka cm czarnoziemu.
Ewidentnie coś z tą gliną wyszło nie tak, wierzchnia warstwa podczas upałów stawała się momentami skorupą do wieczornego podlewania, ale płytko pod jest cały czas wilgotno.
Aż tak ciężko tej trawie się przebić czy trociny pochłonęły cały azot?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawnik na glebie ciężkiej

Post »

Wątpię, by w tak krótkim czasie trociny łyknęły cały azot.Nie jestem specjalistą od trawników, ale trawa jak każda inna roślina wymaga nieco próchnicy w glebie.A więc najlepiej tam na tym pasie rośnie gdzie ją po prostu zostawiłeś z naturalnie ukształtowaną z czasem warstwą próchniczą, tylko wzruszyłeś płytko glebę.Trawa powinna mieć glebę piaszczysto próchniczną, czyli przepuszczalna (piasek), ale i gromadzącą wodę i składniki pokarmowe (próchnica, dlatego jest bardziej zielona).Zakłócone zostało też mocno naturalne podsiąkanie kapilarne.Glina nie dopuszcza powietrza do korzeni.Jeżeli dodaje się gliny to powinna być to jej lżejsza postać, z wierzchnich warstw próchniczych, a nie wiadomo, czy nie pochodziła z głębszych wykopów.

Trawnik zapowiada się w miarę dobrze, jeszcze bardzo młody, za wcześnie na lament, teraz letnia aura będzie mocno mu doskwierać jak prawie wszystkim trawnikom.Moim zdaniem dopiero jesienią może się poprawić i mocniej zazielenić i musisz uzbroić się w cierpliwość.
daniellw
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 19 cze 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik na glebie ciężkiej

Post »

Jeśli zrobiłem coś źle to tego już nie zmienię, wydawało mi się, że domieszana ilość części organicznych i piasków jest wystarczająca, było tego nie mało.
Można było jeszcze dodać obornika chociaż gleba jak przywieźli zalatywała końskim szczególnie po deszczu.
Skoro nie krzyczycie, że pH zbyt wysokie, może trzeba po nakłuwać ostrożnie aby doprowadzić powietrze do korzeni.
I przede wszystkim jak i czym nawozić tak młody trawnik, żeby nie zaszkodzić.
Pierwsza niewielka dawka nawozu w granulkach już rzucona, po 5 dniach widzę niewielką różnicę, bardziej się zazieleniło, ale czy to bardziej sprawka nawozu czy deszczu nie wiem.
deem888
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 maja 2018, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawnik na tarasie w bloku

Post »

Witam wszystkich,
Posiadam niewielki taras na parterze w bloku i trawa która tutaj rosnie pozostawia wiele do życzenia. Chciałbym się was poradzić jak najlepiej zrobić aby się ładnie zazieleniło. Gleba jest bardzo twarda i kamienista, czy jeśli przekopie cały taras, wybiore wszystkie kamyczki itp a nastepnie posypie nową ziemią z worków i zasieje trawe to czy ma to prawo sie udać ?


Obrazek
homecactus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 kwie 2014, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik na tarasie w bloku

Post »

gleba musi być przepuszczalna, nie powinna mieć kamieni.
Ale do sukcesu trawnika potrzeba jeszcze
- regularnego podlewania
- regularnego koszenia
- nawożenia ze 2 razy w sezonie
- pozbywania się chwastów jak się pojawią
- dostępu do światła, na północy trawnik nigdy nie będzie ładny zbyt długo, bo szybko zastąpi go mech

Dobrze gdybyś wymieniła z 10cm ziemi na coś w czym trawnik będzie miał szansę rosnąć (pewnie pod spodem nie ma nic ciekawego pod kątem trawnika) i wtedy powinno być ok, lub rzeczywiście przekopała to, i dodała sporo ziemi ogrodowej z worka.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawnik na glebie ciężkiej

Post »

O ile dobrze widzę to pod samym ogrodzeniem jest taki paseczek ładnej trawy i chyba tylko tam został pierwotny grunt, nie została nasypana jakaś nawieziona ziemia.Reszta wygląda na nawiezioną kiepską ziemię z głębokich wykopów, twardą i nie urodzajną pozbawioną próchnicy.Na takiej ziemi żadna trawa nie urośnie.
janumich
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 cze 2018, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik na glebie ciężkiej

Post »

Dzień dobry,
Mam problem z trawnikiem.
Glebe mam gliniastą, lecz nawiozłem kilka centymetrów humusu, przekopałem ją i zasiałem trawę ( Milano). Mam nawadnianie automatyczne ( woda ze studni z dużą ilością żelaza - brudzi na brązowo) podzielone na kilka sekcji, gdzie każda sekcja w nocy chodzi po 20 minut. Na wiosnę wykorzystałem wertykulator aby ją oczyścic po zimie, zrobiłem dosiewkę w miejscach gdzie brakowało trawy oraz sypnąłem Rosafertem ( bardzo kiepsko się rozpuszcza). Zauważyłem że trawa rośnie bardzo wolno ( koszenie co 1,5 tygodnia) oraz są gołe place ziemi. Na tych placach jest zielony, szary nalot. Co powinienem zrobic lub czego nie powinieniem robic aby trawa wyglądała lepiej?
Odie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 mar 2024, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawnik na miejscu skalniaka - prosba o rade

Post »

Dobry Wieczór,

To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich :)

Od razu powiem, ze do tej pory z ogrodami miałem do czynienia tyle co z samochodami dobrymi - czyli nic :) Nie znam sie więc na ogrodnictwie ale pomyslalem ze w choć w miarę ładny ogródek to fajnie by bylo mieć.

No i kupiliśmy rok temu dom, gdzie był już zagospodarowany ogródek. Problem jest taki, ze połowę z niego zajmował wielki skalniak -mieszanka głazów plus jakiejś ziemi ogrodowej (nie wiem jakiej). Rosła tam róża indyjska, wrzośce, azalie, tulipany, jakiś czosnek ogrodowy itp... A druga połowa ogródka to trawnik (z trawą o nazwie 'Słoneczna' - przynajmniej takie opakowanie znalazłem w garazu...).
W tamtym roku w lecie postanowilismy z zona, ze skalniak usuniemy bo zajmuje za dużo miejsca, co też zrobiliśmy. Kamieni sie pozbyliśmy, ziemię ze skalniaka usypaliśmy na stertę z boku, no i tak przeleżała do teraz.

Teraz na miejscu skalniaka chcielismy zrobic trawnik... tak zeby pasował do drugiej, trawiastej polowy ogródka. Ale okazuje sie, że na miejscu skalniaka aż do poziomu gruntu jest glina z domieszanymi kamieniami, kawałkami gruzu i cegieł, trochę otoczaków itp - taki fundament pod skalniak był... W sumie zbita gleba, jasnobrązowa, dość ciezko sie kopie łopatą ale sie da...

Poczytałem o zakładaniu trawnika na glinie, ale wciąż nie za bardzo wiem co teraz zrobić. Ogólnie mówiąc, kojarzę, że powinienem wybrać glinę na głębokość ok 20-30 cm i zastąpić czyms innym. No i teraz:
1. Czy zamiast dosypywania 10 cm piasku i mieszania z gliną (o czym piszą w internecie) mogę wykorzystać tę ziemię ze skalniaka? Oczywiście po przesianiu, wybraniu kamieni, korzeni itp?
2. Zalozmy, że wykopię glinę na te 20 - 30 cm. Czy na dno tego dołu powinienem wsypać ten gruz zeby zrobic drenaż, czy sobie darować i po prostu kopać płyciej (na 20 cm) i rzucic na to ziemię bezpośrednio ? Ewentualnie wymieszać?
3. Jaką trawę najlepiej tam posiać? Ta 'Słoneczna' czy jakaś inna? Myślałem o sianiu siewnikiem ze wzgl. na koszty.

Kupiłem miernik pH elektroniczny, taki: Biogrod:Nie umieszczamy na forum linków do portali aukcyjnych ani sklepów internetowych/Karo
Mam nadzieje ze sie w miare nada?

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21743
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Trawnik na glebie ciężkiej

Post »

Trawa korzeni się płytko ale faktycznie trzeba przygotować podłoże pod jej wysiew.
Należy jednak rozluźnić glinę piaskiem i ziemią ogrodową.
Na pewno pomogą Wam w założeniu trawnika, doboru rodzaju nasion i pielęgnacji zgromadzone tutaj tematy
viewtopic.php?t=10197
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”