Drutowce

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
wies
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 mar 2015, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drutowce, sprężyki

Post »

Witam.
Mam ten sam problem.Może ktoś napisze jak skutecznie się go pozbyć.

Dzięki za podpowiedzi. Zainteresował mnie produkt Ema5 ale chyba już za późno żeby go użyć .
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drutowce i pędraki. Pomocy!

Post »

teraz to nie ma sensu, jak podają to im chłodniej tym głębiej to schodzi pod ziemię:
Ema5 z wrotyczem stosujemy od końca kwietnia do września (października przy cieplejszej jesieni), w formie oprysku na glebę. Przestrzeganie powyższych terminów jest istotne ponieważ szkodniki te schodzą w głębsze partie gleby by przezimować. Stosowanie preparatu nie przyniesie więc oczekiwanych efektów jeśli gleba będzie za zimna. Pamiętajmy również, że nie będzie skutecznego działania przy oprysku na suchą glebę.
Poniżej przedstawiamy sprawdzony sposób stosowania Ema5 z wrotyczem przez firmę zajmującą się opieką ogrodów bez chemii:
Pierwsza aplikacja roztworem 1:10. Po 10 dniach aplikacja roztworem 1:20 (0,5 litra na 10 litrów wody). Następnie po 5 dniach roztworem 1:20. I po kolejnych 5 dniach tak samo.
cytat z portalu ekologiawogrodzie

ciekawe różne portale, różnie podają jakie stężenie użyć np na forum poradnikogrodniczy:
Szkodniki glebowe jak pędraki, opuchlaki i drutowce
- w warzywnikach: oprysk 1 litrem Ema5 z wrotyczem/200m2 w 40 litrach wody
- trawnikach: oprysk 1 litrem Ema5 z wrotyczem/100m2 w 20 litrach wody
inny tekst tym razem o terminie stosowania:
Na plantacjach z populacją pędraków czy opuchlaków, które zagrażają roślinom stosujemy na przełomie kwietnia i maja Ema5 z wrotyczem, która ma działanie repelentne.
Miksurę z wrotycza można sporządzić samemu, oto przepisy, różne formy przyrządzania:
Wyciąg z wrotyczu - 300 g świeżego lub 30 g suszu ziela na 10 litrów wody. Zalewamy zimną wodą na 12-24 godzin. Wykorzystujemy tego samego dnia w proporcjach 1:2.

Wywar - 500 g. świeżego lub 75 g suszu ziela na 10 litrów wody. Zalewamy i zostawiamy na 12-24 godzin. Gotujemy około 20-30 minut pod przykryciem. Wykorzystujemy w proporcjach 1:5. Możemy używać przez tydzień, w zamkniętych pojemnikach do 3-4 miesięcy.

Napar - proporcje jak dla wyciągu, zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy pod przykryciem na 20-30 minut. Używamy w proporcjach 1:2. Zarówno wyciąg, wywar jak i napar przed rozcieńczaniem z wodą - odcedzamy.

ciekawe czy ten wrotycz działa?
wies
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 mar 2015, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drutowce i pędraki. Pomocy!

Post »

Witam
Czy ktoś już stosował te mikstury?
Czy po oprysku Ema5 robale "zejdą z tego świata" czy trzeba je pozbierać z działki bo podobno wychodzą na powierzchnię?
goleb
50p
50p
Posty: 91
Od: 30 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Drutowce i pędraki. Pomocy!

Post »

Na pędraki stosowałam preparat Dursban .Do kupienia w sklepach ogrodniczych za ok 60 zł. Bardzo skuteczny przy umiejetnym zastosowaniu. Stosowalem również wrotycz i efekt byl mizerny.
wies
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 29 mar 2015, o 18:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drutowce i pędraki. Pomocy!

Post »

Czy po opryskaniu działki Dursbanem mogę bez obawy o zdrowie sadzić warzywka? Czy sadząc cebulę lub siejąc marchewnie zatruję się oparami wydobywającymi się z ziemi?
goleb
50p
50p
Posty: 91
Od: 30 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Drutowce i pędraki. Pomocy!

Post »

Warzywa siejesz ok 15 maja. Dursban możesz zastosować już w marcu,kwietniu.Do tej pory ulotni się.
Pamiętaj że powinieneś zastosować prepatat w deszczowy dzień lub lekko podlać trawnik żeby głębiej wniknął w glebę.
Na początku po zastosowaniu Dursban smierdzi niemiłosiernie.Przez parę dni nie mogłem otwierać okien i wychodzić na trawę.
Patitek285
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 26 lis 2016, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Jak naturalnie zwalczyc drutowce?

Post »

Witam, mam pytanie do bardziej doświadczonych ogrodników. W tym roku posadziłem 2000 sztuk czosnku i jestem niemalże na 100% pewien że zaczną dobierać się do niego drutowce. Jak mogę temu zaradzić?
Mikar
100p
100p
Posty: 182
Od: 8 maja 2012, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok.Siedlec

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Od kilku lat uprawiam Catanię. Wczesna,plenna, smaczna. W tym roku ziemniaki zaatakowały drutowce. W poprzednich latach nie było tego problemu. Może ktoś ma sposób jak się ich pozbyć.
Jerzy
Mikar
100p
100p
Posty: 182
Od: 8 maja 2012, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok.Siedlec

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Anulab. A może coś wiesz jak zwalczać drutowce ?.
Jerzy
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

To co w glebie jeszcze bardziej uciążliwe niż powyżej . Szeroki temat i trudno w jednym poście napisać
wszystko co ważne .
Pierwsze co mi przyszło do głowy to Klozer dwa razy do roku .
Mospilan doglebowo , ale tematu nie rozwinę co najwyżej mogę wstawić film na temat zwalczania szkodników ze strefy
korzeniowej w uprawie truskawki .Ewentualnie Belem podczas sadzenia .
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Jesienią, przed wiosennymi ziemniakmi gorczyca na przekopanie.
Pozdrawiam,

J
Sabara
50p
50p
Posty: 50
Od: 15 lis 2023, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drutowce

Post »

Na większość szkodników roślin mi bardzo pomaga oprysk lub podlewanie z naparem z wrotyczu. To wyniszcza szkodniki w ziemi i na roślinie bardzo skutecznie bez niszczenia rośliny.
Pozdrawiam Sandra.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7509
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Drutowce

Post »

Mikar, z reguły najwięcej drutowców jest na ugorach i odłogach. Nim się przepoczwarzą siedzą w glebie kilka lat. Dlatego też na takim ugorze najpierw sadziło się ziemniaki, zwabiają drutowce. Pierwszy zbiór ziemniaków, marchewki był zawsze fatalny, praktycznie na straty. Drutowce dobrze się też czują w uprawie bezorkowej, zachwalszczonej, nie spulchnianej. Nie lubią uprawianej roli, i z czasem ich populacja się zmniejsza. Kartoflisko najlepiej spulchnia ziemię.. Lubią glebę wilgotną, nie znoszą suszy, wkręcają się w wilgotnego ziemniaka bądź marchewkę.
Jako chrząszczyki są nieszkodliwe, żywią się pyłkami roślin.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”