Maliny - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
luka79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 12 lip 2022, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław - Brzezina

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuje za odpowiedz. Przyjrzałem się liściom dokładnie. Wydaje mi sie, ze nie ma żółtych plamek. Dla pewności wrzucam kilka zdjęć. Jeżeli jest to zamieranie podstawy :) pędów, to jakie powinienem podjąć kroki?
gienia1230 pisze: 17 wrz 2023, o 18:15 Fakt, objawy bardzo przypominają zamieranie podstawy pędów malin. Zwróć jednak uwagę na przekrój poprzeczny pędów, trochę niepokojący bo przypomina wertycyliozę maliny. Choroba trwa kilka lat, zaczyna się od żółtych plamek na liściach, liście brunatnieją i zwijają się ku górze. Zwróć uwagę na te liście bo na fotce nie mogę tego jednoznacznie rozpoznać. Przy zaawansowanej postaci na zdrewniałych łodygach pojawiają się sine i niebieskosine przebarwienia. I te zmiany chorobowe w poprzecznym przekroju. Ta choroba jest następstwem zamierania pędów bo porażone pędy ułatwiają dostęp wertycyliozie. Środki chemiczne stosowane na zamieranie pędów nie działają na wertycyliozę. Sam musisz ocenić czy jest ? Czy jej nie ma. I lepiej żeby jej nie było. :wink: W tej chwili to już raczej niewiele możesz zdziałać. A w przyszłym sezonie trzeba się za to zabrać od wiosny i rozpocząć systematyczne opryski od momentu gdy maliny osiągną 20 cm. I w żadnym wypadku nie dopuścić do zamierania pędów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Niestety, nie da się ukryć, wygląda na zamieranie pędów maliny. I oby to było tylko to, bo ten przekrój poprzeczny łodyg nie daje mi spokoju, jest jakiś dziwny. Fotki tego przekroju zrobiłeś zaraz po ścięciu , czy po jakimś czasie?
Zamieranie pędów można zwalczać przez cały sezon. W tej chwili to raczej już nie ma sensu bo i tak pędy musisz wyciąć i spalić.
Już pisałam w poprzednim poście, opryski wiosną, gdy maliny osiągną około 20 cm. Na pierwszy oprysk najlepszy był topsin, w tej chwili już nie do kupienia. Są jeszcze switch, signum, mythos. Trzy opryski co dwa tygodnie po kolei każdym preparatem.
I trzeba obserwować i ewentualnie powtórzyć.
Pozdrawiam! Gienia.
luka79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 12 lip 2022, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław - Brzezina

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję bardzo za fachową odpowiedź. :) Zdjęcia robione były zaraz po ścięciu.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

1. Pryszczarek malinowiec?

Obrazek

Obrazek

2. A to co to jest za dziadostwo? Początkowe stadium gruzełkowatości korzeni?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

To raczej nie pryszczarek. Jaja pryszczarka są malusie, podłużne i nie mają nawet pół milimetra, składane są przez muchówkę w spękaniach kory na łodydze, Z jaj wylęgają się larwy, żerują pod korą a potem spadają na glebę, i się chowają.
Mnie te białe kuleczki kojarzą się raczej z jajami ślimaków. I jeżeli to faktycznie ślimacze jaja to je piorunem wyzbieraj co do jednego. Zmiany na korzeniach nie wyglądają na guzowatość. Początkowo guz wygląda jak kalus przy ranie, która zabliźnia zranienie. Takie guzy są twarde i trzeba chyba młotka by go rozwalić. Bladego pojęcia nie mam co to za galaretowate zmiany na korzeniach (albo obok korzeni), jakiś dziwny, gnilny proces? Śmierdzi to zgnilizną ? Spróbuj porządnie umyć te korzenie i dopiero wtedy pooglądaj. Jeżeli korzenie nie gniją to może nic się nie dzieje.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Te jajka mają może nawet mniej niż 0,5 mm średnicy tylko zdjęcie tak ukazuje. W internecie nie doszukałem się zdjęć jajek pryszczarka więc nie mam porównania.

Wykopałem już wszystkie sadzonki z tego nasadzenia. Będą zniszczone. Może jestem przewrażliwiony ale wolę kupić je raz jeszcze na wiosnę mądrzejszy o wiedzę którą teraz nabyłem.

Teraz będę skrupulatniej sprawdzał korzenie.

Te guzki są miekko-twarde, takie gumowate, galaretowate, jakby miękka otoczka i twardy rdzeń. Gruzelkowatosc niby początkowo ma jasny kolor a później ciemnieje i twardnieje. I rośnie to coś w miejscach zranienia.

A może to śluzaczek przeźroczysty.. ?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

To fakt, tak zrobione fotki, w takim powiększeniu , bez informacji o tym wprowadzają w błąd. I powinno być obok zdjęcie które by dawało jakiś obraz i ogólny , i rzeczywisty. W takim razie gdzie te jajka sfociles? Na łodydze maliny czy na ziemi? Bo o tej porze tych jajek nie powinno na łodydze być, z tych jajek to larwy powinny być już w ziemi i się schować w bobowkach.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Marsz rację. Następnym razem zrobię to na tle monety.

Jajka w łodydze. Dokładniej w szczelinie łodygi. Kilka starych pędów miało takie zgrubienia a w jednym właśnie znalazłem te jajka. Istnieje szansa że jakoś inny owad wykorzystał tylko miejsce żeby je tam złożyć.

Zostawiam to naturze. Co mogłem to usunąłem. Reszta niech walczy. Nie takie bestie bestie pod ziemią mieszkają. ;:333
seebbek
100p
100p
Posty: 143
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Przeziernik malinowiec
Uciąć poniżej zgrubienia, odcięte zniszczyć.

Ziemie możesz zdezynfekować wapnem lub polyversum
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Polyversum bym zadziałał ale już będzie za zimo. Muszę zaczekać do kwietnia.. pytanie czy to będzie miało nadal sens?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”