Sosna bośniacka usycha,choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czy to osutka sosny?

Post »

Powinno być w prządku, usuń te martwe części, bądź dobrej myśli i nie lej chemii bez konkretnego celu, bo to może bardziej zaszkodzić. Szczególnie w ciepłej porze roku łatwo uszkodzić iglaste.
Awatar użytkownika
emptio_spei
50p
50p
Posty: 85
Od: 9 kwie 2014, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi

Re: Czy to osutka sosny?

Post »

A tej sośnie co może być? Nie potrafię złapać lepszej ostrości, na igle znajdują się podłużne podwójne wypukłe kreski o dł. 2-4 mm.

Igła pochodzi z pinus mugo Gnom. Kupiona 16 sierpnia 2014 roku, posadzona tego samego dnia w dołku wypełnionym podłożem od iglaków. Podłoże z warstwą ziemi ogrodowej, pod spodem piasek. Ściółkowana korą, pod którą jest agrowłóknina. Podlewanie co drugi dzień ok. 4-5 l (jeśli nie pada, jeśli pada, nie podlewam). 27 sierpnia 2014 roku podlana Proplantem.

Problem w tym, iż kupiłem ją trochę na własne ryzyko. Już w centrum ogrodniczym miała przyschnięte dolne igły, przy sadzeniu okazało się, że bryła korzeniowa była nieco przypleśniała. Od dołu i od środka rośliny igły żółkną.

Obrazek

§ 3.7 Zdjęcia i grafiki wstawiane do postów powinny być związane wyłącznie z treścią merytoryczną wątku. Maksymalny dopuszczalny rozmiar zdjęć to 900x600 , zalecamy: 500x375 pix lub 640x480 pix.
marcinpruszcz
adrian_a4n
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 lip 2020, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sosna bośniacka - usychają igły

Post »

Dzień dobry,
wczoraj wieczorem musiałem oczyścić moją sosnę bośniacką z suchych igieł bo się ich dosyć dużo zbierało na drzewku... Zastanawiam się, czy to normalne zjawisko, czy może wdał się jakiś intruz i trzeba pomóc sosence w walce z nim...
Czyszcząc igły w 1 miejscu znalazłem jakiś taki biały nalot jakby z waty pomiędzy igłami. Czytałem w internecie, że to może być mszyca. Czy Waszym zdaniem takie usychanie igieł może być spowodowanie mszycą i potrzebny jest oprysk na mszyce?
Obrazek

Obrazek


Dodam jeszcze, że sosna kupiona tej wiosny w szkółce, rośnie w donicy, po kupieniu przesadzona do większej donicy. Stoi od południowej strony domu, więc prawie cały dzień w pełnym słońcu...
Mader1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 lip 2023, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sosna bośniacka schnie

Post »

Dzień dobry,

Dziekuje za przyjecie do grona uzytkownikow forum.

Mam problem z sosna bosniacka szczepiona. Zakupiona i posadzona na wiosne w zeszlym roku. Wowczas - po przesadzeniu, stracila sporo igiel, ale potem pieknie wszystko odroslo (pewnie efekt przesadzania).

Teraz zauwazylem, ze na czubku, odrosty zaczely usychac. Dodatkowo pozostale odrosty na czubku tez wygladaja niewyraznie. Zalaczam zdjecia.
Co moze byc problemem i co zastosować?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”