Hartowanie sadzonek

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
uki94
200p
200p
Posty: 280
Od: 4 mar 2008, o 09:55
Lokalizacja: Żerków

Hartowanie sadzonek

Post »

Witam, czy pomidor w nocy gdy będzie miał 5stopni może zmarznąć czy nic mu nie będzie?
Lukasz uki94
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Przy tej temperaturze nie zmarznie, ale jeśli nie jest zahartowany może oklapnąć i odchorować.
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

Jaka jest najlepsza temperatura do hartownia pomidorów ??
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Hartowanie polega na wystawianiu sadzonek w zaciszne miejsce /osłonięte od wiatru/ nie bardzo nasłonecznione-aby słońce nie uszkodziło liści i przyzwyczajeniu roślin do innych -zmiennych temperatur.Rośliny przyzwyczajamy przez kilka dni..ok 7-10 wydłużajac każdego dnia czas, zabierając na noc do domu.Ja wystawiam kiedy temperatura jest powyżej 7 stopni..
maxikaz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 13 kwie 2022, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Dzień dobry.

Mam problem z pomidorami, które do tej pory trzymałem głównie na parapecie, a teraz coraz częściej wystawiam na zewnątrz.
Otóż po wystawieniu na zewnątrz, pomidory wyraźnie i szybko "padają z sił". Wszystkie liście lecą w dół i rośliny są "klapnięte". Wystarczy jednak, że schowam je ponownie do domu i po jakimś czasie wszystko wraca do normy.
Wystawiam głównie wtedy gdy temperatura jest +15 i jest słońce. Na noc jeszcze nie zostawiam, bo jest zbyt chłodno.
Co może być przyczyną takiej reakcji? Jakiś szok spowodowany zmianą warunków?
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

maxikaz takie wystawianie na dwór to hartowanie. Gdybyś robił to stopniowo, np. początkowo na godzinkę potem na trochę dłużej reakcja byłaby mniej gwałtowna. To całkiem normalne, w domu miały cieplarniane warunki, na dworze chyba najgorszy dla sadzonek jest wiatr, który wysusza podłoże i całą roślinę, do tego jeszcze słońce i już na pewno liście oklapną. Na szczęście pomidory szybko się regenerują. Można spróbować postawić sadzonki w miejscu osłoniętym od wiatru i na początek nie w pełnym słońcu.
Dorota
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 319
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Jak hartować sadzonki pomidorów na zewnątrz ? Kiedy na słońce ?

Post »

Witam,

mam kilkadziesiąt sadzonek pomidorów, zacząłem teraz hartować ale nie wiem na jak długo zostawiać sadzonki ?

1 dzień powiedzmy 3h a nastopny na ile godzin zostawić, może 6 ?

inaczej o ile godzin zwiększać w następnych dniach ich pobyt w cieniu i ostatecznie kiedy wystawić je na słoneczko ?
Płeć: Mężczyzna
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Jak hartować sadzonki pomidorów na zewnątrz ? Kiedy na słońce ?

Post »

;:7

Na YT jest dużo filmików na ten temat. Proponuję obejrzeć np. ten filmik -

youtu.be/yAPuQ4u6hw4

;:136
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 319
Od: 9 paź 2009, o 20:35

KIEDY zacząć hartowanie małych sadzonek papryki/pomidora

Post »

Pytanie o czas -- mam paprykę która ma dopiero 2 liście właściwe to samo pomidor.

Czy już wystawiać na zewnątrz czy poczekać aż będzie miała wiecej liści. Temp na zewenątrz 24 stopnie. Na filmie widać że papryka jest większa.

Pierwszy dzień, czy w cieniu może być dłużej na zewnątrz nić 3 godziny ? Od południa i zachodu ściana.
Płeć: Mężczyzna
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1056
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hartowanie sadzonek

Post »

Przy temp do 25st i małym zachmurzeniu wystawiłbym na 3 godziny dopiero po 18.
Moje sadzonki pomidorów z parapetów były hartowane symbolicznie (jedna noc na balkonie). W uprawie gruntowej pomidorów ważne jest wstrzelenie się z terminem wysadzania. Wykorzystując pogodę(w Warszawie w dzień 25, nocami koło 10st) dziś wysadzam ostatnie pomidory. Takie po 30cm, które łatwiej okryć w razie czego.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5925
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Hartowanie sadzonek

Post »

:wit Nie boisz się zimnej Zośki ? Sadzisz pod chmurkę ?Niby w długoterminowej prognozie nie ma prognozowanych przymrozków , sama się biję z myślami , czy aby wcześniej nie posadzić.
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 319
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Hartowanie sadzonek

Post »

Dlaczego dopiero po 18?

Moje pomidory i papryki w doniczkach licząc od gleby maja tylko 5-6cm

2 liścienie i tylko 2 listki. Powinnem już je na godzinę wyciągnąć na zewątrz czy poczekać aż mu jeszcze 2 listki wyrosną. Dodam że sadzonki są dosć mokre bo porządnie podlane. 3 dni temu je pikowałem
Płeć: Mężczyzna
Awatar użytkownika
Fittipaldi
50p
50p
Posty: 65
Od: 20 paź 2023, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Hartowanie sadzonek

Post »

Po 18 dlatego żeby nie spalić liści od słońca. Najlepiej przez pierwsze dwa dni po 2-3h a następnie wydłużać ten czas na zewnątrz. Jeśli temperatura w nocy będzie powyżej 10 stopni w kolejnych dniach możesz zostawiać je na noc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”