Dzwonek (Campanula)gatunki,prezentacje kwitnień

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zielono mi
500p
500p
Posty: 703
Od: 26 maja 2008, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Dzwonek karpacki pełny Thorpedo (Campanula carpatica)
Wolno rosnąca odmiana dzwonka karpackiego, tworzy kępki wysokości 5-10 cm. Pędy kwiatowe 10-12 cm. kwiaty pełne.
Ze wzgledu na niższy wzrost i ograniczone rozrastanie bardziej nadaje sie na skalniaki.
Dobrze zimuje bez zabezpieczeń.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Jola
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Dzwonek brzoskwiniolistny

Post »

Dzwonek brzoskwiniolistny - Campanula persicifolia
kwitnie czerwiec, lipiec, po przycięciu kwitnie też jesienią. Kwiaty: niebiesko-fioletowe dzwonki.
Kwiaty nadają się do cięcia (długo stoi w wazonie). lubi stanowiska nasłonecznione lub lekko ocienione.
Dobrze się czuje na każdej, przeciętnej, umiarkowanie wilgotnej glebie ogrodowej. Lubi nawożenie kompostem.
Rozmnażanie przez podział kęp wczesną wiosną lub jesienią .


Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Dzwonki ogrodowe

Post »

Witam! W tym roku po raz pierwszy mam w ogrodzie dzwonki. Część zaczęła już przekwitać. Czytałem że warto je teraz ściąć, aby zakwitły jeszcze jesienią. Z drugiej strony chciałbym żeby wysiały się na przyszły rok. Czy mogę je teraz ściąć, a nasiona zdążą dojrzeć jesienią, po powtórnym kwitnieniu? A może po prostu lepiej będzie część ściąć a część zostawić na nasiona?


I jeszcze jedno pytanie. Jak poznać że nasiona są dojrzałe?
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ale jakie dzwonki? Różne dzwonki różnie rosną. Ja mam np brzoskwiniolistne i część wycinam (na bukiety do wazonu), część zostaje. Nasionek nie widziałam, bo nie zwracam uwagi. Rozsiewają się same!
Awatar użytkownika
andowan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1506
Od: 16 lip 2007, o 07:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna

Post »

Kilka moich dzwonków

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Ania
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Chodzi mi o dzwonek ogrodowy - Campanula medium.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Campanula medium nie zakwitną już ponownie, to są rośliny dwuletnie, więc możesz zostawić by dojrzały nasiona, ale wysiejesz je dopiero w przyszłym roku.W przyszłym roku jednak gdy chcesz je mieć, to w tym roku w czerwcu powinny zostać wysiane,z nasion kupionych, by rozeta do zimy dobrze wyrosła.Przezimuje rozeta liści i w przyszłym zakwitnie.
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Dzwonek (Campanula) - BAZA

Post »

Dzwonek Poszarskiego Campanula Poscharskiana

Obrazek
Awatar użytkownika
fredek
100p
100p
Posty: 187
Od: 4 sie 2009, o 12:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Dzwonek (Campanula) - BAZA

Post »

Witam serdecznie! po przeżytej zimie moje dzwonki znacznie się przerzedziły...zakwitły, ale z bujnej kulki niewiele pozostało. Trzeba je jakoś teraz szczególnie potraktować? część kwiatów już przekwitła, więc trzeba je przyciąć, ale czy jest szansa, że znowu będą gęste??

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kawa-saki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 lip 2011, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dzwonek (Campanula) - BAZA

Post »

Witam! W lutym tego roku, na urodziny dostałam pięknie kwitnącego dzwonka benjamińskiego. Na początku stał w głębi pokoju ale zaczął mi marnieć w oczach, więc przestawiłam go na zachodni parapet. Obcięłam przekwitnięte i suche kwiatki (a nawet i całe łodygi) oraz listki. Pilnowałam żeby miał cały czas wilgotne podłoże i często zraszałam. Pomogło. Doczekałam się następnych pięknych kwiatuszków. W lecie wystawiłam na zewnątrz na południowy balkon (ale w naprawdę upalne dni rozkładam parasol i troszkę je cieniuję). Obok dzwonków w doniczce stoi miniaturowa róża którą "dokarmiam" raz w tygodniu i przy tej okazji dzwoneczkowi też troszkę dolewam nawozu dla roślin kwitnących. No i oczywiście na bieżąco obrywam przekwitnięte kwiatki. I tym sposobem praktycznie od lutego na roślince jest zawszę pełno kwiatków.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Aga
"Szczęścia pragnie cały świat, każdy, kogo znam,
lecz dać sobie szczęścia kwiat, nikt nie może sam. Lothar Zenetti "
Yanaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 sie 2011, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dzwonek (Campanula) - BAZA

Post »

Witam!
Jestem od niedawna posiadaczką ślicznego Campanula Get Mee, niestety w internecie głównie znajduję opisy dot. dzwonka dalmatyńskiego, ale z tego co się zdążyłam zorientować to nie to samo. Nie bardzo wiem jak pielęgnować roślinkę, u mnie stoi ona na balkonie, w półcieniu, doniczka wstawiona jest w osłonkę i głownie w osłonkę wlewam wody, raz dziennie lub co dwa dni. Od jakiegoś czasu zaobserwowałam, że usychają jej kwiatki, a co gorsza i pączki. Wyjęłam kwiatek z doniczki, nie ma ani za sucho ani nie jest przelany. Nie mam pojęcia co się dzieje. Dodam, że miałam jakiś czas temu problem na innych kwiatkach z szarą pleśnią, oraz przyplątał się przędziorek i mszyce. Jednak na razie wojnę wygrałam, więc to chyba nie to dolega mojemu dzwonkowi. Ponieważ wiele moich roślin balkonowych lubi zraszanie, to dzwonek też był zraszany. Czy to możliwe, że on po prostu tak przekwita? Ale wtedy by raczej nie schły mu pąki? Czy te uschłe kwiatki powinnam ucinać?
Wklejam zdjęcia przed i po. Doradźcie mi proszę, co mam zrobić żeby dzwonek odzyskał formę!

Zdjęcia zaraz po kupieniu dzwonka:
Obrazek Obrazek


Obecnie:
Obrazek Obrazek
P.S dopiero teraz zorientowałam się, że umieściłam post nie w tym dziale co powinnam :( Proszę o wyrozumiałość dla nowicjuszki i przeniesienie tam gdzie jego miejsce :)
Awatar użytkownika
kawa-saki
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 lip 2011, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dzwonek (Campanula) - BAZA

Post »

Witaj :wit
Napisałaś Yanaa że jesteś posiadaczką tego dzwonka od niedawna. Może usychanie pąków i kwiatków jest wynikiem zmiany warunków uprawy i nowym miejscem. Miałam podobnie z moim dzwonkiem dalmatyńskim. Po jakimś czasie ogarnie się z tego szoku i zacznie znów wypuszczać nowe pączki. Chyba, że z uwagi na zbliżającą się jesień zrobi sobie przerwę i z nowymi kwiatkami poczeka do wiosny. A to co już uschło po prostu oberwij albo utnij. Powinno to pobudzić roślinkę do nowych kwiatuszków.
Pozdrawiam, Aga
"Szczęścia pragnie cały świat, każdy, kogo znam,
lecz dać sobie szczęścia kwiat, nikt nie może sam. Lothar Zenetti "
Awatar użytkownika
fredek
100p
100p
Posty: 187
Od: 4 sie 2009, o 12:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Dzwonek (Campanula) - BAZA

Post »

Przekwitnięte kwiatki po prostu ucinam... może faktycznie to kwestia zaaklimatyzowania jak pisał Ka-wasaki

Ale za dużo i zbyt często wody (przekonałem się akurat na moim cudownym hibiskusie) to też nie za dobrze, chyba że ten dzwonek tyle aż się domaga ;)

Dodam jeszcze tylko, że mój dzwonek znowu pięknie kwitnie po krótkiej przerwie ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”