Borówka amerykańska - 12 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9036
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Pewnie tak , obecność zapylaczy podnosi wielkość plonu .
Najlepiej by był podobny termin kwitnienia i jak najdalsze pokrewieństwo .
trzyary
200p
200p
Posty: 280
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Pelasia pisze:A czy wybierając odmiany , trzeba patrzeć i dobierać jakie się nawzajem zapylają?
Asia
Na stronie internetowej
https://akademiaroslin.pl/sklep/borowka ... nska-duke/
dla twojej odmiany Duke podane są terminy kwitnienia tej odmiany i innych popularnych oraz związane z tym zalecenia.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 772
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Więcej odmian to lepsze zapylenie. Np. dwie odmiany to za mało chyba ,że trafimy albo wiemy co posadzić. Jeżeli posadzimy obok siebie Nelsona i Bluecropa to będzie tak: Nelson będzie słabiej zawiązywał a Bluecrop będzie miał nieco mniejszy owoc? A wiem to bo mam 2 szt. koło domu a resztę na działce gdzie jest dużo odmian. Na działce Nelson ma dużo więcej owoców a Bluecrop ma większe. Ja nie wiem co jest dla danej odmiany najlepszym zapylaczem ale jak posadzę np. 20 odmian to natura sama o tym zdecyduje.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Duke i Bluecrop nie potrzebują w sąsiedztwie innych odmian, dlatego warto je sadzić na krańcach szpalerów.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 772
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Wczoraj zlewałem znad osadu wino borówkowe z około 10 odmian. Winko ma ładny kolor i zapach, jest już klarowne. Próbowałem przy pierwszym zlewaniu i smak był nijaki. Po miesiącu smak się znacznie poprawił. Do wiosny poleży w piwnicy.
Borówka jest dobra na wino. Jest też dobra jako dodatek np. do wina porzeczkowego, czereśniowego itp. Poprawia kolor i smak.
Około 40 krzewów to wcale nie tak dużo i po kilku latach pozwala zaspokoić potrzeby całej rodziny a nawet znajomi mogą coś skubnąć. Ale w pełni lata przychodzi szczyt owocowania i wino, dżem rozwiązuje problem chwilowego nadmiaru owoców.
karion
500p
500p
Posty: 632
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Jak się mieszka i cały czas pod nosem ma krzaki to pewnie te 40 było by optymalnie. Jak ktoś ma działkę na weekend i jeszcze inne owoce to 10-12 dorosłych plennych krzaczków powinno wystarczyć ;) Dosadziliśmy jeszcze agrest , porzeczek już dużo i w przyszłym roku jest plan posadzić truskawkę, bo ta kupna cały sezon jakaś kwaśna i niedobra odmiana handlowa.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 772
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Już kiedyś pisałem, że borówek warto mieć za dużo. To pomaga w podejmowaniu ,,trudnych" decyzji, szczególnie przy cięciu. Ja np. mogę sobie robić cięcie na 1/2 które polega na wycięciu połowy pędów. Krzewy po takim cięciu z reguły się ,,budzą". Mając kilka krzaczków nie zrobimy takiego cięcia bo stracimy połowę owoców.
Niektóre odmiany można prowadzić na ,,porzeczkę czarną" nie bawię się w szczegółowe cięcie tylko wycinam całe pędy te najstarsze 10 cm nad ziemią. Zalety są takie ,że przycięcie krzewu trwa b. krótko a krzew cały czas jest odmładzany.
Wniosek jest taki, że jak ktoś planuje 10 krzewów to niech posadzi 16 a jak 30 szt. to niech posadzi 40. I wtedy mamy tą rezerwę, którą tak po wojskowemu możemy ,,wysłać na tyły" i zregenerować.
Jak zaczynałem przygodę z borówkami to też szkoda mi było ciąć i nawet kwiatów nie oberwałem choć wiedziałem ,że należy to zrobić.
jaroks85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 paź 2022, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Koniec paždziernika sadzenie borówki

Post »

Witam serdecznie jestem tu nowy to mój pierwszy post a raczej pierwsza prośba o wskazówki.
Więc tak, w tym roku koniec października kupiłem 10 odmian po 3 szt. 2-3 letnich borówek no i zaczynam sadzenie w 3 rzędach czyli 10szt na długość i 3szt na szerokość odmianami od najwcześniejszej po najpóźniejszą czyli według owocowania dołki wykonałem okrągłe 40cm głębokie i o średnicy 60-70cm wykładam je dużymi mocnymi workami na śmieci tak że wychodzi na powierzchnię kołnierz ze 20-30cm na dnie w tych dołkach w foli robię 6-7 średnich dziur żeby woda zeszła w razie ,,w" po wyjęciu z doniczek maczam je starannie w mikoryzie i sadzę, ziemia to mieszanka torf kwaśny,trociny,igliwie z pod sosen i trochę piasku (to mój prywatny lasek sosnowy za domem) w proporcjach 2-1-1-dwie łopaty żwiru i 3 łopaty ziemi z dołka W wodzie obniżam pH do 4.5-5 i podlewam obficie.

Pytanie, czy coś dodać? czy coś ująć? czy wszystko jest
ok?

Proszę w wolnej chwili o podpowiedź kusi mnie dodanie nawozu PK ale boję się o mikoryze żeby jej nie zniszczyć...
trzyary
200p
200p
Posty: 280
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Koniec paždziernika sadzenie borówki

Post »

Nie jest ok.
Jakie jest pH ziemi w twoim ogrodzie?
Jaką masz glebę?
Nie worki na śmieci ale gruba wielosezonowa czarna folia budowlana kupiona nie w sklepie ogrodniczym ale w markecie budowlanym.
Worki powinny być bez dna.
Pobierz próbki przygotowanego podłożą i daj do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej.
Poproś o zalecenia.
Sadź dopiero wtedy jak przygotujesz podłoże zgodnie z zaleceniami.
Rozstawa co najmniej 1,5 x 1,5 m.
Gdzie masz ogród?
Macios
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 5 lut 2021, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szydłowiec

Re: Koniec paždziernika sadzenie borówki

Post »

jaroks85 pisze:Witam serdecznie jestem tu nowy to mój pierwszy post a raczej pierwsza prośba o wskazówki.
Więc tak, w tym roku koniec października kupiłem 10 odmian po 3 szt. 2-3 letnich borówek no i zaczynam sadzenie w 3 rzędach czyli 10szt na długość i 3szt na szerokość odmianami od najwcześniejszej po najpóźniejszą czyli według owocowania dołki wykonałem okrągłe 40cm głębokie i o średnicy 60-70cm wykładam je dużymi mocnymi workami na śmieci tak że wychodzi na powierzchnię kołnierz ze 20-30cm na dnie w tych dołkach w foli robię 6-7 średnich dziur żeby woda zeszła w razie ,,w" po wyjęciu z doniczek maczam je starannie w mikoryzie i sadzę, ziemia to mieszanka torf kwaśny,trociny,igliwie z pod sosen i trochę piasku (to mój prywatny lasek sosnowy za domem) w proporcjach 2-1-1-dwie łopaty żwiru i 3 łopaty ziemi z dołka W wodzie obniżam pH do 4.5-5 i podlewam obficie.

Pytanie, czy coś dodać? czy coś ująć? czy wszystko jest
ok?

Proszę w wolnej chwili o podpowiedź kusi mnie dodanie nawozu PK ale boję się o mikoryze żeby jej nie zniszczyć...
Rozsądnie zaplanowane i przemyślane.
Nie jestem fanem wszelkich worków i innych folii budowlanych - ale to już wszytko zależy od ziemi jaką się posiada.
Z nawozem bym się wstrzymał do wiosny - niech się ukorzeniają- wkrótce przydało by się cięcie lub w następnym sezonie oberwanie kwiatów aby nie owocowały.
Niech rosną. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 639
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

trzyary pisze:
Pelasia pisze:A czy wybierając odmiany , trzeba patrzeć i dobierać jakie się nawzajem zapylają?
Asia
Na stronie internetowej
https://akademiaroslin.pl/sklep/borowka ... nska-duke/
dla twojej odmiany Duke podane są terminy kwitnienia tej odmiany i innych popularnych oraz związane z tym zalecenia.
Tabelka na tej stronie podaje że owoce mojej Elizabeth powinny dojrzeć w sierpniu. Mamy listopad a jeszcze wszystkie nie dojrzały... (co ciekawe niedojrzałe tez są dość słodkie)
trzyary
200p
200p
Posty: 280
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

phantom pisze:
trzyary pisze:
Pelasia pisze:A czy wybierając odmiany , trzeba patrzeć i dobierać jakie się nawzajem zapylają?
Asia
Na stronie internetowej
https://akademiaroslin.pl/sklep/borowka ... nska-duke/
dla twojej odmiany Duke podane są terminy kwitnienia tej odmiany i innych popularnych oraz związane z tym zalecenia.
Tabelka na tej stronie podaje że owoce mojej Elizabeth powinny dojrzeć w sierpniu. Mamy listopad a jeszcze wszystkie nie dojrzały... (co ciekawe niedojrzałe tez są dość słodkie)
Podaj gdzie masz ogród.
Termin dojrzewania zależy nie tylko od odmiany ale i od wielu różnych czynników.
Czy inne twoje odmiany dojrzewały zgodnie z informacjami z Akademii Roślin?
Opisz jak masz prowadzone stanowisko z borówką.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 639
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Mieszkam na północnym-wschodzie, wszystko jest z reguły opóźnione o 2 tygodnie, ale 2 tygodnie to nie 2 miesiące. Poza Elizabeth mam też Bluecropa czy Nelsona i obie dawno dojrzały, nawet zrzuciły już liście. Nie to żebym narzekał, borówki w listopadzie to miła rzecz.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”