Rozmnażanie begoni (sadzonki liściowe)- FOTORELACJA

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Rozmnażanie begoni (sadzonki liściowe)- FOTORELACJA

Post »

Witam wszystkich, na forum często spotykałem się z pytaniem "jak rozmnożyć begonie?" oraz "wystarczy położyć liśći wyrośnie?". Wiele osób w to nie wierzyło i nie wierzy. Dziś pomimo starań moja begonia zrzuciła ostatnie dwa liście (takie minusy zimy...), więc postanowiłem spróbować ją rozmnożyć, aby dalej się nią cieszyć. Przy okazji zrobiłem małą fotorelacje, wszystko robione na szybko, więc przepraszam za jakość zdjęć i otoczenie.

Sadzonki liściowe 1

Do rozmnożenia begoni przez sadzonke liściową potrzebujemy:
- liścia begoni z oderwanym ostrożnie lub odciętym ogonkiem
- noża
- nitki
- donicy z ziemią, oraz warstwą drenażu

Obrazek

1. Zaczynamy od odwrócenia liścia dołem do góry:

Obrazek


2. Nacinamy liść zaraz pod rozgałęzieniami żył, które ma begonia na liściach:

Obrazek

Obrazek


3. Przygotowany w ten sposób liść odwracamy i kładziemy w donicy:

Obrazek

Obrazek


4. Liść begoni mocujemy do ziemi za pomocą nitki, tak aby miejsca, które wcześniej zostały przecięte stykały się z ziemią (tu właśnie powstanąnowe rośliny):

Obrazek


5. Ostatnia czynność czyli podlanie, najlepiej podlewać bardzo lekko i mało od góry, a potem wsadzić donice do pojemnika z wodą, teraz możemy delikatnie docisnąć listek do ziemi i poprawić nitki.

Obrazek


PORADA: Ja używałem donicy i ziemi po sadzonkach sanseweri, która bardzo szybko zmarniała, a ziemia była dobra, jeśli jednak zabieramy się za rozmnażanie begoni to polecam przeciągnięcie kilku nitek przez otwory drenażowe (w taki sposób aby później można było unieruchomić liść za pomocą pociągnięcia nitki na spodzie donicy), dopiero potem sypiemy drenaż i ziemie. (Mam nadzieje, że to w miare jasne...)


Sadzonki liściowe 2

Potrzebujemy:
- liść begoni
- nóż
- donice z ziemią, oraz warstwą drenażu

1. Obcinamy boki liścia tak, aby liść utworzył trójkąt:

Obrazek


2. Liść tniemy na 3 kawałki o mniej więcej takiej samej wysokości. (dobrze jeśli uda nam się przeciąć liść pod rozgałęziami żył).

Obrazek


3. Liście wkładamy do donicy na stojąco (z powodu braku ziemi i złej kondycji liścia nie wkładałem go do ziemi) w ten sposób:

Obrazek



Tak właśnie można rozmnażać begonie. Przepraszam za brzydkie liście, ale to ostatnie, które miałem. Mam nadzieje, że relacja się przyda i pomoże :)

Tak wygląda roślina, którą rozmnażałem z sadzonki liściowej pod koniec sierpnia, sposobem numer 1:

Obrazek


Przypominam, że ziemia powinna być stale wilgotna (nie mokra) a liście nie powinny być ruszane, to może uszkodzić młode korzenie. Udało mi się w ten sposób rozmnożyć 4 (na 4 które miałem) liście, 2 sstraciłem przez brak cierpliwości - powoli marniały, nic nie było widać, nic się nie zmieniało, więc postanowiłem wyciągnąć i wykorzystać inaczej donice, po wyciągnięciu zobaczyłem korzenie.

Teraz zostało już tylko uzbrojenie się w cierpliwość, podlewanie i trzymanie kciuków. życzę powodzenia.

Jeśli pomimo złego stanu liści roślina się rozmnoży to wrzuce zdjecia. Trzymajcie kciuki ;) Pozdrawiam!

Administracje i moderatorów przepraszam, jeśli wybrałem zły dział. :oops:
Awatar użytkownika
LeNka
1000p
1000p
Posty: 4675
Od: 23 sie 2008, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

:P Kurczę i to jest fachowe podejście do tematu rozmnażania ;:87 . Gdyby tak w książkach( których zakupiłam od groma :twisted: )tak pokazywali rozmnażanie, może wtedy nie zniszczyła bym kilku z nich :evil:
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Post »

ale nie rozumiem jak mamy przyczepic listek za pomocą nitki?
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Ja zamiast nitek - stosuję cienkie druciki miedziane (ściągnięta izolacja) w kształcie litery "U". Raczej dłuższe - tak ze 3 cm i wbijam to naokoło liścia a także w pobliżu tych przecięć (na nerwach liścia). Myślę, że tak jest szybciej i praktyczniej.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

aledra7 pisze:ale nie rozumiem jak mamy przyczepic listek za pomocą nitki?
To proste :) Zrobiłem dla Ciebie kolejną fotorelacje :)

Przyczepianie liścia do ziemi za pomocą nici:

1. Potrzebujemty donice i nić:

Obrazek


2. Przez otwór drenażowy przekładamy nitke:

Obrazek

Obrazek


3. Przekładamy nić przez kolejne otwory:

Obrazek


4. Nić najlepiej zaczepićna czymś, potem wsypujemy warstwe drenażu i ziemie:

Obrazek


5. Teraz kładziemy na ziemi liść (na zdjęciu zostanie on zastąpiony przez mój palec), dzięki temu, że nasze nitki wystają z otworów drenażowych możemy przymocować liść do ziemi przez pociągnięcie nici pod donicą w dół.

Obrazek


Ciekawy pomysł podał również Karpek. Jego pomysł na pewno jest mniej pracochłonny i ciekawy. Co więcej nić po jakimś czasie ulegnie rozpadowi, a drut nie. Dziękuję Ci za podsunięcie nowego pomysłu.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Bardzo mi się podoba sposób z nitką. Ja, jako krawcowa-amatorka, nici mam pod dostatkiem, natomiast z drucikami byłby kłopot. Uważam,że nie ma możliwości szybkiego przegnicia nitki, bo teraz są zazwyczaj z czegoś sztucznego, a jeśli nawet przegnije, to do tego czasu chyba wytworzą się korzonki.
Waleria
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Ciesze się, że kilku osobą sie podoba, ciesze sie również z tego że został podsunięty pomysł z drucikiem. Mam nadzieje, że ktoś kiedyś skorzysta i rozmnoży Dzięki temu begonie. Jestem jednak ciekawy czy ktoś kiedyś próbował rozmnożyć begonie tak jak fiołka ? wkładając do ziemi ogonek z listkiem? jeśli tak to prose napisać czy się udało :) Z góry dzięki. Pozdrawiam Karol.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Podczas przyszpilania drucikiem liścia begoni z ok. 2 cm ogonkiem - wsadziłem ten ogonek do ziemi, właściwie w celu "zakotwiczenia" tego liścia.
Nowe młode begonie wyrosły w miejscach przecięcia nerwów ale także jedna "wybiła" właśnie z tego ogonka - więc chyba można.
Mam tylko jedną begonię rex (żona niespecjalnie je lubi) i odmładzam ją co roku, ponieważ co roku przez zimę strasznie marnieje - w ten sposób, że obrywam końcówkę rośliny z ok. 5-cio centymetrowym "pieńkiem" i wkładam bezpośrednio do nowej ziemi do doniczki. Co roku odżywa...
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Nigdy bym nie pomyślał ze to takie proste.Oby jak najwięcej takich forumowiczów co wytłumaczą łopatologią. :P
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Szymonambar222 pisze:Nigdy bym nie pomyślał ze to takie proste.Oby jak najwięcej takich forumowiczów co wytłumaczą łopatologią. :P
Dzięki :) Ciesze się, że mogłem jakoś pomóc. Ostatnio znalazłem jeszcze inny sposób na rozmnażanie begoni, ale nie chce tu pisaćkitu, więc jestem w fazie testów :)
Awatar użytkownika
agathos3
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 maja 2009, o 23:30
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Dodam inny sposób na przytwierdzenie liścia do ziemi, a właściwie nacięć (bo o chodzi o nie) - trzeba je obciążyć KAMYKAMI. Położone w pobliżu nacięć, przycisną przecięty nerw do ziemi i pomogą w ukorzenieniu. Fotorelacji nie dam, bo nie umiem jeszcze wklejać zdjęć, ale chyba wiadomo, o co chodzi.
pozdrawiam, Agata
moje parapetowce
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

A begonię ogrodową, też można tak rozmnożyć ? Jeśli tak, to jak pora roku jest najlepsza
Awatar użytkownika
Leśny Duch
1000p
1000p
Posty: 2257
Od: 10 lut 2009, o 12:40
Lokalizacja: Wejherowo/Gdynia

Post »

Ja ukorzeniłam juz 4 liście rożnych begonii tak, jak można ukorzenić inne rośliny - po prostu liść z ogonkiem (nie pęd) wsadziłam do wody i voila! Po kilku dniach były zawiązki, potem duże mocne korzenie :-)
Pozdrawiam!:) Joasia
Na leśnym balkonie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”