Melioracja(drenaż) podmokłej działki

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Kulka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 27 lut 2007, o 11:02
Lokalizacja: Mazowsze

Woda wokół domu

Post »

Mam prośbę do mądrzejszych od siebie. Otóż kupiłam działkę z domem (obecnie jest tam remont). Dom stoi na lekkim wzniesienu i teraz na wiosnę zobaczyłam, że wokół domu a szczególnie przy najniższym poziomie woda sięga do domu.
Mam więc pytanie - czy jest jakiś sposób zabezpieczenia domu (fundamentów) przed tą wodą - nie ma rowu melioracyjnego, myślałam o zrobieniu oczka. Poza tym na jesieni było zupełnie sucho, w domu nie ma wilgoci, ani grzyba.
Z góry dziękuję za każdą pomoc.
Pozdrawiam serdecznie kulka
Kulka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 27 lut 2007, o 11:02
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Dzięki Lila za link - skoro u Ciebie taka ścieżka spełnia swoje zadanie - to znaczy, że to doby pomysł :D
Pozdrawiam serdecznie kulka
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Post »

U nas było to samo - na wiosnę chodziliśmy do domu po deskach. Niestety trzeba zrobić drenaż - rzecz kosztowna i rozwalająca ogród.

My rok temu wykopaliśmy rów naokoło DOMU, a w najniższym miejscu daliśmy dwa kręgi betonowe - mamy teraz studnię na deszczówkę - rzecz bardzo przydatna, zwłaszcza kiedy w lecie wyłączyli nam wodę. Sąsiedzi chodzili siusiać w krzaczki, a my elegancko spłukiwaliśmy wiaderkiem.

Do rowu nasypaliśmy grubego żwiru, na żwirze ułożyliśmy rurę drenarską owiniętą geowłókniną (koniecznie!), zasypaliśmy żwirem i na to ziemią. Rura ułożona jest ze spadkiem takim, że woda swobodnie spływa do studni. To nie musi być duży spadek.
Działa to tak - woda z rynien wpada do studzienek w rogach domu (powinny być małe kręgi betonowe wypełnione żwirem, u nas są to dziury w ziemi wypełnione żwirem). Ze studzienek leje się do rur drenarskich. Przy okazji rury zbierają jeszcze wodę deszczową z działki, z gruntu. Rury wchodzą do studni, a ze studni odchodzi jeszcze jedna rura, żeby odprowadzać nadmiar wody.

Wszystko działa idealnie. Koszty były takie, ze na drenaż domu 9x12 m wydaliśmy ok.1200 złotych, ale:
1.kopała koparka
2.żwir kupiliśmy w pobliskiej żwirowni (transport gratis)
3.rury kłądliśmy z mężem i nieletnimi dziećmi
3.zasypywaliśmy z mężem, teściem i szwagrem

Po tej całej operacji woda już nie stoi, jedynym problemem są pozostałości gliny z wykopów, rozbabrane po trawniku.

Powodzenia!
Timka

Post »

Niecierpku
a jak głębokie kopaliście te rowy
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Post »

Cześć,nie miałam przez kilka dni dostępu do kompa, dlatego piszę dopiero teraz. Głębokość rowów zależy od tego, z jakim spadkiem jest działka. U nas w najpłytszym miejscu było 40 cm, w najgłębszym - jakieś 80, dokładnie nie pamiętam. Chodzi o to, żeby utrzymać spadek na całym przebiegu rury.


Zmoderowano. Nie reklamujemy innych forów. Ostrzeżenie "ustne".

Pozdrowienia!
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Post »

Wielkie przeprosiny, nie czuję do końca granicy między informacją a reklamą. Intencje miałąm raczej co do tej pierwszej. Ciekawe...
Awatar użytkownika
borys
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 20 lut 2007, o 21:29
Lokalizacja: podbeskidzie

Post »

Drenaż i odwodnienie to dość skomplikowany temat.
Mamy Kulka zbyt mało informacji aby ci doradzić.
Istotne jest położenie działki jej otoczenie i możliwość odprowadzenia tej wody.
Warunkiem właściwego funkcjonowania drenażu jest odpowiednie odprowadzenie wód drenarskich jak najdalej od budynku czy terenu podmokłego i stałe monitorowanie ich odpływu.
Odbiornikiem dla wód drenarskich może być: kanał burzowy, drożny rów melioracyjny, czy choćby studnia chłonna (w sprzyjających warunkach wodno gruntowych), lub studnia chłonna i systemem rozkraplania podziemnego.
Nie wspominając już o ewentualnych skutkach prawnych w przypadku poprowadzenia wody na teren sąsiada :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
leda16
200p
200p
Posty: 492
Od: 28 lut 2007, o 16:14
Lokalizacja: Kraków

Drenaż fundamentów a ogród.

Post »

Muszę wiosną zlecić wykonanie drenażu fundamentów domu z powodu podniesienia się poziomu wód gruntowych wskutek ruchów tektonicznych ziemi. Dom jest częściowo (ściana płd i zach.) zdrenowany. Woda rurą od b głębokiej dziękuję odprowadzona jest 50 m. dalej do wykopanego na ok. metrowej głębokości rowu. W czasie intensywnych opadów rów wypełnia się całkowicie wodą, a nawet podczas długotrwałej suszy ziemia jest tam zawsze mokra, co daje takie efekty:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Jaki rodzaj drenażu zastosować, żeby woda odprowadzana od fundamentów ściany wschodniej i płn. nawadniała inne części ogrodu? Jak głęboko musi iść rura i czy tam też trzeba taki rów wykopać? Czy drenaż opaskowy, który radził zastosować sąsiad nie spowoduje wyschniecia dotychczas nawadnianego terenu?
Awatar użytkownika
leda16
200p
200p
Posty: 492
Od: 28 lut 2007, o 16:14
Lokalizacja: Kraków

Post »

A oto ten dom od str. zachodniej i płd. oraz wschodniej
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Leda, zerknij tutaj:
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=3951
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=1650
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=1675

Jest tam trochę o drenażu, fundamentach, odprowadzaniu wody itd.

U nas drenaż dookoła fundamentów (bezpośrednio przy murach i drugi jakieś dwa metry dalej, z trzech stron domu) nie wysuszyło ziemi, może i u Ciebie nie wysuszy.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
panlistonosz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 kwie 2009, o 22:24
Lokalizacja: zielona wyspa ;o)

Woda w ogrodzie-pomoc

Post »

Witam wszystkich na forum jestem nowy w tym zacnym i zapewne doświadczonym gronie ogrodników :D :D

Po pierwsze chciałbym sie przedstawić...mam na imię Paweł...ale wszyscy mówią na mnie "Pan listonosz" :) i mieszkam z rodzina na zielonej wyspie ( Irlandia )

Mam mały problem z moim ogrodem...nabyliśmy z zona dom z małym ogródkiem i nawet po tylu latach mieszkania tutaj cały czas zadziwia nas irlandzka myśl techniczna... :? :?

robotnicy którzy budowali ten dom w ogrodzie wysypali ziemie lekko ja ugniatając a ziemia to typowa glina zmieszana z normalna ziemia posypali to wszytko nasionami trawy i wio...rośnij...tyle ich było...

podczas budowania szopki w ogrodzie przez dwa dni chodziliśmy z moim przyjacielem po tym ogrodzie ugniatając ta ziemie a wrażenia były takie jakbym chodził po jakimś miękkim budyniu..wręcz zapadała sie ta ziemia pod nogami dwa dni pracy przy szopce plus dwa dni deszcze po tym i na zdjęciach mozecie Panstwo zobaczyc co sie stalo z ta ziemia...woda stoi nie chce wsiąkać...jest jedno wielkie bagno...dla porównania umieszczę zdjecia sasiada ktory mial tak samo jak ja robiony ogrodek tylko ze on nie chodzi po nim i jak to wygladalo przed i na zdjeciach mojego ogrodka jak to wyglada po.... :( :( :(


Problem w tym ze nie mam zadnego doswiadczenia i prosze o rade co mam zrobic by bylo dobrze by woda normalnie wsiąkała itd jak posadzic trawe i jak ja pielęgnować...

znajomy ktory byl u mnie powiedział mi ze najlepiej jak bym wybral ta ziemie z wierzchu okolo 30-50 cm nasypal kamieni zwalcowal to a na to nasypal normalnej ziemi...i tak samo walcem pojedzil...posial trawe znow walec i podlewanie...czy ma racje?
chcialbym zrobic kamienna ścieżkę od szopki do domu i prosilbym takze o rade w tej sprawie...mam nadzieje ze moja lektura nie znudzila Was :D :D i znajdzie sie ktos z wiekszym doswiadczeniem i udzieli mi konkretnych wskazówek

Pozdrawiam listonosz :D


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Może rury drenażowe pomogą?
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Kopiesz kilka równoległych rowków na 50 cm głębokości, układasz specjalne rury z tworzywa do drenażu ( odpowiedni spadek, by woda spływała), obsypujesz je bardzo grubym żwirem. a od góry normalna gleba...

Masz gdzie legalnie wodę deszczową odprowadzić ?

( jak nie, to rób mikro stawek jako zbiornik retencyjny)

A ścieżkę z kamieni układaj nie na glinie, tylko na podbudowie dobrze ubitego, jednolitego piasku ( można to delikatnie cementem wzmocnić)
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”