'Macoun' - czy są inne podobne jabłka?

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

To Spartan. Trzy drzewka rosły w dziadkowym sadzie. Zasadzone pod koniec lat 80-tych. Niestety ścięte przez idiotów z mojej rodziny :evil: Do dzisiaj nie mogę przeboleć, bo uwielbiałam te jabłka. Chyba najlepsze deserówki. Kruche, soczyste, długo leżakowały w warunkach domowych, czyli w chłodnej szopie. Podatne na parcha. Za to bardzo wytrzymałe na mróz.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

Dziękuję za odp ;:3 wszystko się zgadza, to że leżakowały długo, na zdj są baardzo podobne choć u nas były dużo mniejsze, pewnie dlatego że drzewko nie było podcinane i urosło wielkie. U nas też dziadek sadził w latach 80tych, pewnie wtedy były popularne, teraz jakby mniej a szkoda, bo są przepyszne w porównaniu do innych dostępnych w sklepach.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

Zawsze jak widzę dziurę w całym to mówię. Piszesz, że miąższ w Twoim jabłku biały.... A Spartan miąższ ma wyraźnie zielonkawy. Tak jest w opisie odmiany i tak go widziałem jak jadłem :) .
Rzecz w tym, że pochodnych Mcintosha jest cała masa, bo to - mówią - najsmaczniejsze jabłko. I wszystkie mniej lub bardziej podobne. Nawet Lobo dobrze wybarwione będzie podobne do Twoich jabłek. Ale obejrzyj dokładnie ten miąższ - jak lekko zielonkawy to też Spartana obstawiam.
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

No właśnie i to mnie trochę niepokoiło :roll: bo jak jest dojrzałe to zdecydowanie kolor biały z lekko różowym pod skórką. Zielony na pewno nie jest, jak nie dojrzałe to lekki odcień zielonego ma wtedy w smaku miało bardzo wyczuwalny smak skrobi. (Może dlatego, że jeszcze się nie wysłodziło).
No i zbiory każdego roku, nie przemiennie jak piszą o Spartan.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

msk83 pisze:wszystko się zgadza, to że leżakowały długo, na zdj są baardzo podobne choć u nas były dużo mniejsze, pewnie dlatego że drzewko nie było podcinane i urosło wielkie. U nas też dziadek sadził w latach 80tych, pewnie wtedy były popularne, teraz jakby mniej a szkoda, bo są przepyszne w porównaniu do innych dostępnych w sklepach.
Moje drzewka też miały znacznie mniejsze owoce. Za to było ich bardzo dużo. Gałęzie wręcz uginały się od owoców.
astone pisze:Piszesz, że miąższ w Twoim jabłku biały.... A Spartan miąższ ma wyraźnie zielonkawy. Tak jest w opisie odmiany i tak go widziałem jak jadłem :) .
Rzecz w tym, że pochodnych Mcintosha jest cała masa, bo to - mówią - najsmaczniejsze jabłko. I wszystkie mniej lub bardziej podobne. Nawet Lobo dobrze wybarwione będzie podobne do Twoich jabłek. Ale obejrzyj dokładnie ten miąższ - jak lekko zielonkawy to też Spartana obstawiam.
Według mnie cechą charakterystyczną odróżniającą Spartana od innych podobnych odmian jest szaro-fioletowy nalot na skórce. Konsystencja i barwa miąższu zależały od okresu leżakowania i nasłonecznienia. Te, które rosły na nasłonecznionej ekspozycji, miały bardziej biały, kruchy i słodszy miąższ oraz bardziej intensywnie wybarwioną na czerwono skórkę niż rosnące w cieniu. Tuż po zerwaniu z drzewa jabłka faktycznie miały lekko zielonkawy miąższ, przy tym były dosyć twarde i lekko kwaśne. Najlepiej smakowały, gdy trochę poleżały - w grudniu, styczniu, lutym.
Inna sprawa - zauważyłam, że w sieci jako Spartan pojawiają się ostatnio jabłka, które zaliczyłabym do innej odmiany i tutaj ma zagwozdkę. Albo istnieją dwa różne sporty Spartana, albo to, co sprzedaje się teraz w Polsce nie jest starym, tradycyjnym Spartanem znanym z lat 80-tych. Miąższ dojrzałego Spartana wygląda tak:
Obrazek
Skórka tak:
Obrazek

To natomiast nie jest, moim zdaniem, Spartan, chociaż jako taki widnieje:
Obrazek
Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

corazonbianco chwała Ci za to co nam przedstawiłaś :) w 100% zgadzam się z Twoim zdaniem i zdjęciami jabłek ;:333
Awatar użytkownika
sosi1975
50p
50p
Posty: 51
Od: 22 lut 2010, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wąbrzeźno kuj-pom

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

Też pamiętam te czerwone jabłuszka i mam zamiar je w tym roku zaszczepić,mam jeszcze jedną starą odmianę którą sadził mój dziadek,drzewo ma jakieś 50 lat może więcej,może ktoś zna tę odmianę
Obrazek
x-sz-i
---
Posty: 795
Od: 24 lut 2014, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

napisz jaki ma smak jak w środku wygląda i kiedy owocuje czy na przemian?
bo tak to raczej wątpię, że ktoś po zdjęciu rozpozna
ze zdjęcia to mi alwe przypomina ale za mało informacji podałeś
Awatar użytkownika
sosi1975
50p
50p
Posty: 51
Od: 22 lut 2010, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wąbrzeźno kuj-pom

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

Trochę poszperałem i znalazłem odmianę Grafsztynek,z opisu by tak wynikało.Może ktoś ma tą odmianę i ją rozpozna po owocach.
zimoch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 paź 2014, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

To jest Grafsztynek inflandzki.
Awatar użytkownika
babqa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 12 maja 2017, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

A to nie jest Paulared, te czerwone?
"Najzwyklejszą pychą jest wiara w to, że jesteśmy zdolni poprawiać naturę, gdyż natura jest dziełem Boga" ? dr Alexis Carrel, chirurg, laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.
Awatar użytkownika
babqa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 12 maja 2017, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Macoun - czy są inne podobne jabłka?

Post »

"Najzwyklejszą pychą jest wiara w to, że jesteśmy zdolni poprawiać naturę, gdyż natura jest dziełem Boga" ? dr Alexis Carrel, chirurg, laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.
Awatar użytkownika
agaszkrab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 28 sie 2009, o 09:59

Re: 'Macoun' - czy są inne podobne jabłka?

Post »

To żeleźniak, niemiecka odmiana. Tu jest jej opis http://bolestraszyce.com.pl/kolekcje/st ... jabloni-2/
Uczę się na błędach innych :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”