Ogród po mojemu

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2919
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu, piękne masz jaskry ;:215 Krokusy w dużej kępie i w słońcu robią wrażenie ;:oj Piwonie z siewu u Ciebie są solidnie zaopiekowane, to może nie będziemy długo czekać na kwitnienie ;:138
Siałam piwonie chińskie, miałam wtedy tylko 5 krzaczków ze znajomych ogródków, to wiem, że te z siewu mają kwiaty takie jak te, z których zebrałam nasiona. Trochę siewek rozdałam, ale u nikogo z kim mam kontakt, nie uchowały się ;:222
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Ogród po mojemu

Post »

:wit Piękna u Ciebie wiosna. Powiedz mi, czy jakoś nawozisz swoje rośliny cebulowe?
Awatar użytkownika
iwona0042
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20161
Od: 15 lis 2011, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ogród po mojemu

Post »

No więc wygląda na to, że ja chyba zniszczyłam siewki drzewiastej właśnie, bo jednego roku wysiałam, na drugi rok nic nie było, więc przekopałam to miejsce i posadziłam inne rośliny, mogło tak być, ta którą zniszczyłam sama, wzeszła mi w donicy i chyba nie dwa lata, a rok na nią czekałam, ale to nic, człowiek ciagle uczy się czegoś nowego, dzięki .
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16658
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu, wszelkie roślinki wyhodowane z nasionek najbardziej cieszą, jednak moje oko przyciągają Twoje nowe nabytki: ziarnopłony. :roll: Są naprawdę śliczne, szczególnie podoba mi się ten z ciemnymi listkami. ;:215
A tak wczesne kwitnienie szachownicy - jaka by ona nie była - to prawdziwy ewenement. ;:138
Krokusiki tez śliczności, a ogromnie dużo siewek piwonii robi wrażenie. :shock:
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1706
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

marta64, wkręciłem się w te ziarnopłony :) naczytałem się o nich - to są bardzo fascynujące rośliny :) Dla piwonii muszę znaleźć jakiś dobry nawóz żeby rosły jeszcze lepiej :) Szkoda, że nikomu się nie uchowały Twoje siewki - ja już znajomym zapowiedziałem, że nie uchronią się przed dostaniem piwonii ode mnie bo będę miał ich za dużo :wink:

Maciek13, dziękuję :) oczywiście nawożę rośliny cebulowe. Z reguły podsiewam je azofoską raz w roku, po kwitnieniu.

iwona0042, też byłem pewien, że u mnie piwonia Delavay'a nie wykiełkuje ponieważ rodzice w miejscu, gdzie posiałem piwonie, zrobili podwyższone grządki, a na nich warzywnik. 2 piwonie i tak wykiełkowały :wink: Szybkość kiełkowania zależy od stopnia uśpienia - czasem rok na kiełkowanie wystarczy.

plocczanka,o tak, te ziarnopłony są super :) Mam nadzieję, że uda mi się je rozmnożyć.
Nie wiem co z tą szachownicą będzie po tych mrozach teraz... Jeszcze chyba 3 dni nocnych mrozów nas czekają.
Mam nadzieję, że te siewki piwonii kiedyś zakwitną, i dopiero wtedy będzie wrażenie :wink:

Pokażę wam moją siewkę zwartnicy:
Obrazek
Tak wiem, zwyczajna - ale moja własna więc ja lubię :wink: Już nie mogę się doczekać kiedy zwiększę moją kolekcję hippeastrum ponownie.

W weekend byłem na budowie, a przy okazji chodziłem po całej działce rozglądając się jak tam moje rośliny. No i wyparzyłem roślinę, którą zawsze chciałem:
Obrazek
To jest złoć - prawdopodobnie łąkowa. W Polsce mamy 5 gatunków złoci, jeden gatunek mam u rodziców w donicy, to będzie 2, wiem gdzie chyba rośnie 3 :wink:

Jesienią kupiłem mix 10 cebul szafirków - w tym momencie z tego mixu zakwitł na razie Pseudomuscari azureum:
Obrazek
Ale widziałem, że jakieś inne tez zakwitną :)

Na tym zdjęciu jest jeden z bardziej lubianych przeze mnie tulipanów - tulipan turkiestański:
Obrazek
U moich rodziców na ogrodzie ładnie się rozsiewa więc mam nadzieję, że u mnie też będzie. U rodziców mało siewek przeżywa ponieważ są wyrywane niestety (z powodu niewiedzy) ale zawsze gdzieś jakaś cebulka się uchowa :wink:

No i oczywiście zdjęcie kilku siewek piwonii :wink:
Obrazek
Uwielbiam takie widoki :wink:
Ale oczywiście jestem najlepszy w opisywaniu wysiewów... Wykiełkowały mi piwonie w jednej donicy o błyszczących, zielonych listkach z wierzchu, wyciągam etykietkę a tam 'Piwonia siew:' i podana data... co ja sobie wtedy myślałem? :wink: Że będę pamiętał co to miało być? :wink:

Ogólnie zdecydowana większość moich siewek ma liście czerwone:
Obrazek

Ale mam też opisy wysiewów w stylu 'Piwonia późna, nasiona jak pieprz':
Obrazek

Albo 'Piwonia czerwona, niebieskie nasiona, czerwone wabiki':
Obrazek
Niektóre piwonie wytwarzają oprócz nasion takie 'wabiki', które podobno mają zachęcać zwierzęta do zjadania nasion, i ich rozsiewania w ten sposób. Tak czytałem ale nie wiem czy to prawda. Częśc piwonii wytwarza tylko nasiona, bez takich dodatkowych, ozdobnych elementów.
Piwonie mogą wyglądać łudząco podobnie do siebie porze kwitnienia - ale często ich nasiona są różne. Nasiona piwonii bylinowych są głównie niebieskie, jajowate, gładkie, ale mogą być wydłużone, czarne, brązowawe, okrągłe, pomarszczone, małe, duże. Niektórych nasiona dojrzewają bardzo wcześnie, inne bardzo późno.

I na koniec ciekawostka, którą już kiedyś pokazywałem:
Obrazek
To jest kiełkujący szafirek albinos. Un umrze jak tylko wyczerpią mu się składniki odżywcze. U moich rodziców znalazłem w zeszłym roku kilka takich siewek. Ta siewka jest w moim nowym ogrodzie. Nie miałem tutaj nigdy ani kwitnących szafirków, ani czosnków ozdobnych, a siewek mam bardzo dużo :wink: latem chodziłem po ogrodzie i rzucałem wszędzie nasiona szafirków i czosnków :wink:
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Ogród po mojemu

Post »

Brawo Ty! Ja mam czosnkowy szczypiorek w ogródku już drugi rok. Będę musiała na jesieni poprzesadzać cebulki.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
delosperma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2418
Od: 20 mar 2012, o 00:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ogród po mojemu

Post »

sauromatum pisze:marta64,
Niektóre piwonie wytwarzają oprócz nasion takie 'wabiki', które podobno mają zachęcać zwierzęta do zjadania nasion, i ich rozsiewania w ten sposób. Tak czytałem ale nie wiem czy to prawda. Częśc piwonii wytwarza tylko nasiona, bez takich dodatkowych, ozdobnych elementów. :wink:
Te wabiki to wszystko prawda. Jeżeli interesujesz się co nasiona wyprawiają żeby przetrwać i się wysiać, to polecam książkę Thora Hansona "Triumf nasion ". Bardzo ciekawa i jak dla mnie wspaniale się czyta.
Maria motyczką dziabnięta
Moje wątki Aktualne: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 4850Wiosna" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Reni4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5295
Od: 21 wrz 2009, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska..

Re: Ogród po mojemu

Post »

Witaj:)Fajnie tu u Ciebie..ja piwonii nigdy nie siałam wręcz się ich pozbywałam...Złoć tez mi kwitnie...a tych Ziarnopłonów jeszcze nie mam;))Pozdrawiam...i życzę powodzenia... ;:167 ;:333
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2919
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Zwartnica z nasionka ;:oj Brawo Ty ;:215 Jak długo czekałeś na kwiat?
Nie oddawaj swoich piwonii przed kwitnieniem, chyba, że masz pewność, że obdarowanii o nie zadbają. Pierwsze kwitnienie siewek nie jest miarodajne, kwiatki mogą być niewykształcone w pełni.
Zaskoczyłeś mnie wiadomością o pięciu gatunkach złoci!
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Ogród po mojemu

Post »

Chciałam zameldować, że tez chyba mam siewki piwonii, myślałam, że to cos innego i miałam już wyrwać, ale będę obserwować.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1706
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

anida, ja mam nadzieję już w tym roku zbierać plony szczypiorku czosnkowego - uwielbiam kanapki obsypane szczypiorkiem :) Mam nadzieję, że szybko się rozrasta ponieważ oprócz tego, że jest smaczny, to tez bardzo atrakcyjnie wygląda podczas kwitnienia.
No to gratuluje siewek piwonii :) trzymam kciuki żeby okazały się piwoniami :)

delosperma, mnie fascynuje ewolucja, przystosowanie gatunków do środowiska, w którym żyją, również to, jak potrafiły dostosować sposoby rozmnażania - więc na pewno poszukam tego tytułu, nie znałem jej wcześniej :)

Reni4, jak się Tobie podoba u mnie to proszę się rozgościć :wink: Nie jestem fanem tych piwonii pomponowych, o wielkich kwiatostanach pokładających się od byle wiatru. Lubię piwonie o kwiatach pojedynczych, prostych, też półpełnych - ale o pędach sztywnych. No i uwielbiam piwonie drzewiaste. Złoć nie jest uznawana za roślinę ozdobną, raczej nikt jej nie uprawia, to bardziej chwast - ale ja ją lubię, i zamierzam ją uprawiać świadomie :wink: I widziałem ją u Ciebie :wink: I jestem fanem Twoich ciemierników :wink: Mam nadzieję, że mróz ich nie uszkodził za bardzo.

marta64, mam trochę zwartnic z nasion, a w tym roku wysiałem Hippeastrum morelianum - na 10 nasion wykiełkowało 10 :) wypuszczają już 3 liść. Jedna z siewek zakwitła mi po około 2,5 roku od wysiania, ale regułą jest, że kwitną 3-4 lata po wysianiu. Czasem trzeba jeszcze dłużej czekać. Dopiero w nowym domu będę mógł ponownie rozwinąć moją kolekcję zwartnic, teraz mam ich mało...
Niestety nie znam nikogo, kto zadbałby tak dobrze o rośliny jak ja :wink: Ale przypuszczam, że część będę musiał wydać przed kwitnieniem. Mnie nie tylko kwiaty interesują - mało osób wie, że piwonie potrafią mieć bardzo ozdobne liście. Ludzie kupują piwonie patrząc tylko na kwiaty, i uprawa idzie w kierunku kwiatów - a większą część roku widzimy tylko liście :) i mnie interesuje też ten kierunek uprawy. I tak, wiem, że pierwsze kwitnienie może być niemiarodajne ale fajnie, że ktoś jeszcze to wie :) Kiedyś wyczytałem, że nie warto rozmnażać piwonii z nasion ponieważ trwa to długo, a kwiaty mogą być inaczej wybarwione niż rodzice lub niekształtne - i jak dla mnie to same zalety :wink:
Miło, że udało mi się Ciebie jakąś ciekawostką zaskoczyć :wink:

Jak już tak o tych liściach piwonii pisałem to pokażę wam moje najstarsze siewki:
Obrazek
W środku łatwo zauważyć, że piwonia po lewej jest zupełnie inna (te zupełnie po prawej to drzewiaste), jej liść jest taki seledynowy, bardziej ażurowy - i to wygląda bardzo ładnie, nawet bez kwiatów. Takich piwonii u nikogo nie widziałem. Niestety nie mam lepszych zdjęć - podziwiam moje siewki tez tylko online, rodzice wysyłają mi zdjęcia.

U mnie na działce rozpoczynają już kwitnienie kolejne szafirki - 'Big Smile':
Obrazek
Od razu widać, że ich kwiatostan jest rzeczywiście większy niż u gatunku.

A tu śnieżnik, kupiony chyba jaki 'Pink' ale nie pamiętam, nie jest to 'Pink Giant' na pewno - ten jest posadzony u rodziców
Obrazek
Na początku kwitnienia był bardziej różowy, w trakcie chyba płowieje. Kupiłem go wiosną rok temu podczas kwitnienia, bardzo obficie kwitnie.

Tulipany turkiestańskie też już ładnie się rozwinęły:
Obrazek
Mam nadzieję, że zawiążą nasiona ponieważ planuję je rozsiewać :wink:

No i doczekałem się zawilców greckich:
Obrazek
Miałem do nich co najmniej 2 nieudane podejścia w swoim życiu, teraz mnie nie zawiodły wcale. Znaczy miały być tylko niebieskie, ale te białe tez są ładne - najważniejsze, że nie ma różowych bo to byłby za duży miszmasz :wink:

A teraz coś przerażającego... widok z okna na piętrze na ogród :wink:
Obrazek
Dom jest w budowie oczywiście. W oddali pod płotem widać leżące worki - tam mam te wszystkie rośliny, plus niezliczone siewki piwonii, plus kilka krzewów :wink: Tak, wiem, nic nie widać. Ogród jest dość duży a drzewka i krzewy są tak małe jeszcze, że nie da się ich wypatrzeć. Cała reszta ogrodu wygląda na razie jak nieużytek. Ale jeszcze kiedyś będzie pięknie :) potrzeba czasu i dużej ilości roślin :wink:
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Ogród po mojemu

Post »

Kiedyś będzie pięknie. A mój szczypiorek czosnkowy to malutkie siewki czosnków ozdobnych, niezbyt precyzyjnie się wyraziłam ;:306 .
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16658
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Ogród po mojemu

Post »

Karolu, bardzo lubię zawilce greckie, każdego roku dosadzam, a one gdzieś giną, pozostają nieliczne, ale i tak jestem szczęśliwa, gdy choć jednym kwiatkiem zakwitną. :tan
Twoje są naprawdę piękne. ;:138
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”