Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Witam wszystkich !
W maju kupiłem działkę na której rośnie winogron. Wiem że działka od 3 lat była zaniedbana przez co i winogron się rozrósł. Zupełnie się nie znam na winoroślach a szkoda mi go usuwać bo ma bardzo słodkie owoce. Wiem że okres luty/marzec jest najlepszy na wykonanie cięcia tylko za bardzo nie wiem w których miejscach to zrobić aby nie skrzywdzić rośliny :oops: :oops: :oops:

Obrazek

Obrazek
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Hej jeśli potrafisz wyodrębnić 1 roczny pęd (łozę) to jesteś w domu.
Na zdjęciu zostawiłem Ci dwa warianty jak ja bym to zrobił
Na czerwono do owocowania zostawiasz na 1 łozie. 2 zostaje na następy rok. Nie dopuszczaj na 2 do owocowania.
Uzyskasz przez to grubą łozę na następny rok.
W wersji żółtej robisz po prostu kurtynę. Pozostawienie łozy na dole czy na górze uzależniłbym jedynie od tego na jakie wysokości miałbyś łozę w tym roku.
Resztę bym bezwzględnie wyciął. To tak na szybko. Powodzenia. Swoją drogą przejrzyj filmy Kapitana :))



Obrazek
:)
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Super, dzięki wielkie ! Szczerze to na bank nie odróżnię która jest jednoroczna a która jest wieloletnia. Szczerze to nawet nie za bardzo wiem czym jest łoza :P Aczkolwiek zaraz poszukam !
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Łoza to przezimowana latorośl, a latorośl to pęd bieżący, ten który aktualnie rośnie, wydłuża się, pęd jednoroczny. Pień i ramię wieloletnie jeśli jest - to stare grube drewno z grubą korą.
Winorośl owocuje tylko na latoroślach, dlatego co roku na przedwiośniu wycinamy latorośle z wyjątkiem jednej lub dwóch. Te pozostawione i przygięte do poziomu latorośle stają się łozą z której wyrastają kolejne latorośle. I tak w kółko co rok.
Bardzo zapuszczona winorośl może mieć mnóstwo drobnych latorośli z których żadna nie nada się na łozę, wtedy tniemy radykalnie by wywołać długie pędy z właściwych węzłów krzewienia, które za rok staną się łozą.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Zrób zdjęcie z bliska w najlepszej jakości.Coś Ci zawsze podpowiedź. To naprawdę nie jest czarna magia i wiedza tajemna :-) takie niuanse kiedyś kapitan w swoich filmach wyjaśniał, więc nie ma moim zdaniem wyważać otwartych drzwi. Browar w łapę i 3 części w godzinę oblecisz ;:3
:)
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Poczytałem, poszperałem w necie i dzisiaj postanowiłem działać. Takim oto sposobem mój winogron został przycięty. Znając moje szczęście to mimo wszystko coś zepsułem ale cóż. Raz się żyje. Najwyżej w tym roku obejdę się smakiem owoców.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Czy ta niby łoza na dole nie jest przypadkiem 2 letnia i faktycznie jest drewnem ? Pytam bo wydaje mi się że na górze jest łoza czyli jednoroczny pęd i ten będzie owocował.
:)
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

jabu pisze:Czy ta niby łoza na dole nie jest przypadkiem 2 letnia i faktycznie jest drewnem ? Pytam bo wydaje mi się że na górze jest łoza czyli jednoroczny pęd i ten będzie owocował.
Miałem też takie wrażenie i dlatego chwile po zrobieniu zdjęcia postanowiłem wyciąć :D Przy okazji złamałem sekator i musiałem dokończyć cięcie nożycami do żywopłotu :roll:
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Do cięcia wieloletniego drewna najlepszy jest sekator dwuręczny, umiarkowanie długi.
Lepiej przyciąć źle niż nie ciąć wcale.
Zawsze coś wyrośnie na czym jest szansa - zaowocuje.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Nic się nie martw. Najwyżej wyjdzie Ci kurtyna w tym roku. Z pnia powinien pojawić się jakiś wilk i wtedy wyprowadzisz go sobie na łozę w następnym roku u dołu. jeśli Ci tylko nie zmarzł, a nie powinien, to spróbujesz w tym roku winogron z tego krzaka :)
:)
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

szukacz eraz już wiem ! Człowiek uczy się na błędach ! :D
jabu W sumie racja ! Co ma być to będzie :D Chociaż w ciągu najbliższych dni zapowiadają ok -8 stopni w nocy u mnie. Trochę się teraz obawiam że się pośpieszyłem z cięciem...
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Przy 8 stopniach mrozu nie ma żadnego ryzyka. Winorośl nie powinna jeszcze puścić także luzik. Nic się nie martw. Na pewno tak jak napisałem gościa wczešniej, lepiej to było źle przyciąć , niż zostawić bez cięcia. To że może za wczśnie, to charakterystycZne dla każdego nadanego i zaczynającego ogrodnika :-)
:)
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

Post »

Jabu To mnie pocieszyłeś ! Wydawało mi się że to już czas na to. Następnym razem poczekam jeszcze chwilę :D Dzięki wielkie za pomoc ! :D Z pewnością jeszcze nie raz się tu po nią zgłoszę i będę chwalił się efektami ;:138
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”