Płodozmiany.Zmianowanie upraw.Uprawy współrzędne

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

No i możesz posiać rzodkiew czarną.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Nie rozumiem pomidor nie wymaga płodozmianu? Przecież pomidory łapią co roku zarazę ziemniaka wcześniej, czy później, ale zawsze. Czasem dopiero pod koniec okresu wegetacyjnego i słabą, ale zawsze,no chyba, że ktoś będzie stosował chemię bez umiaru. Dlatego ja nigdy pomidorów nie uprawiam w tych samych miejscach i wydawało mi się, że takie jest zalecenie.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Kasiu! Truskawki były na tym miejscu parę lat, warto im zmienić miejsce.
Waleria
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ja na miejscu, przeznaczonym pod truskawki sadzę czosnek i cebulę i sieję groch. Zbierane są dosyć wcześnie, więc można też wcześnie zacząć sadzenie truskawek, by w zimę weszły dobrze ukorzenione.
Waleria
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Kasiu, sięgnęłam po swoje notatki i postaram się w miarę przejrzyście to jakoś napisać;
-gleba lekko kwaśna (około pH 6), lekka, piaszczysto gliniasta, przewiewna, próchnicza.
Nie sadzić na ugorach, łąkach, glebach podmokłych.
Nie sadzić po: truskawkach, wieloletnich motylkowych (koniczyna, lucerna- opuchlaki), ogórkach, pomidorach, kapustnych i ziemniakach (choroby grzybowe).
Nie sadzić obok malin i porzeczek (to żywiciele przędziorka chmielowca, szkodnika truskawek).
Sadzić po; dobry przedplon- łubin, bobik, gorczyca, peluszka oraz wczesne warzywa-fasolka, groch, marchew czy cebula. A najlepiej posadzić truskawki po co najmniej czteromiesięcznej uprawie aksamitki (nicienie).
Grządkę pod truskawki musisz solidnie odchwaścić z mniszka, ostu, powoju, skrzypu a zwłaszcza z perzu. Na rozłogach perzu żerują drutowce, które mogą uszkodzić młode sadzonki, z resztą w ogóle perz bardzo hamuje wzrost roślin (jego korzenie wytwarzają jakieś tam szkodliwe dla roślin substancje).
Po odchwaszczeniu nawieżć obornika , wtedy możesz zrezygnować z nawożenia mineralnego.
W tym samym miejscu truskawki możesz posadzić dopiero po 4- ch latach.
Mam nadzieję, że Ci troszkę pomogłam.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Dodam jeszcze, że z tym odpowiednim pH dla truskawki, to różnie piszą. Mam taki wykaz z przedziałami optymalnego pH dla roślin i tam przy truskawce stoi jak byk ; pH 7,0-8,0.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Ja od kilkudziesięciu lat sadzę truskawki na miejscu gdzie wcześniej rosły wczesne ziemniaki , po ziemniakach gleba jest odchwaszczona, głęboko wzruszona, no i oczywiście do sierpnia ( czas sadzenia truskawek)ziemniaki są już wykopane i można bez przeszkód sadzić truskawki. Przed posadzeniem truskawek w miejscu gdzie mają rosnąć ( w rządku) kopię rowek głębokości ok. 30 cm, szerokości na sztych łopaty, rowek ten wypełniam obornikiem , lub kompostem, kopiąc następny rowek( rozstaw 70-80 cm) , przysypuję obornik lub kompost i dopiero w tak przygotowaną ziemię w rządku sadzę truskawki. Po 2 latach w tych truskawkach kopię ponownie rowek , tym razem pomiędzy rzędami truskawek i wypełniam go znowu obornikiem , lub kompostem i przykrywam ziemią z następnego rowka, truskawki mając tak dostarczony pokarm rosną i obficie owocują.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Tadeuszu, a jak długo uprawiasz truskawki w jednym miejscu? Czy nie chorują Ci na plamistość i czy stosujesz jakieś środki przeciwko tej chorobie?
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Truskawki w jednym miejscu uprawiam 4-5 lat, sadzonki przeważnie biorę od innych osób, gdyż 4-5-letnie truskawki mało tworzą nowe sadzonki. Rozstaw 70-80 cm i, dbałość o to by truskawki rosły tylko w rzędzie ( nie szerszym niż 20-25 cm) pozwalają by truskawki po deszczach szybko przesychały , gdyż wilgoć sprzyja chorobom grzybowym owoców. Nigdy nie stosowałem chemicznej ochrony przed chorobami ( po zbiorach zawsze wycinam stare liście), staram się więcej mieć truskawek , tak by 50-80 % owoców jakie pozostaną zdrowe na roślinach wystarczały na nasze potrzeby.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Dziękuję za odpowiedź :D Nie powiedziałeś tylko, czy Twoje truskawki nie chorują nigdy na plamistość?
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Bo nie wiem, jak wyglądają oznaki tej choroby i uważam że ta wiedza jest mi zbędna, gdyby choroby truskawek całkowicie pozbawiały mnie zdrowych i smacznych owoców, to szukał bym przyczyny i sposobu jej zaradzenia.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

To szczęściarz z Ciebie! Moje chorują co roku, mimo, ze uprawiam je na jednym miejscu tylko dwa lata i regularnie obrywam chore liście. Kiedys próbowałam pryskać, ale ponieważ nie przyniosło to spodziewanych efektów, przestałam. Twoja uwaga jednak sprawiła, ze martwię się tym juz mniej, bo moim truskawkom plamistość nie przeszkadza rodzić pięknych i smacznych owoców :D Dziękuję! :D
TessGa
50p
50p
Posty: 87
Od: 27 maja 2007, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wielkich Jezior Mazurskich

Co można sadzić po malinach?

Post »

Witam - jak zwykle proszę o podpowiedź jakie warzywa można sadzić po malinach - lub na odwrotnej zasadzie , czego kategorycznie nie wolno. Najbardziej zależy mi na posadzeniu w tym miejscu ogórków , buraczków , fasolki szparagowej bądź cebuli. Najpierw planowałam w tym miejscu truskawki ale wyczytałam , że absolutnie nie wolno. Tak więc tylko warzywa. Z góry dziękuję za pomoc.
Teresa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”