Wszystko o pomidorach cz. 15

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

W Podlaskiem pogoda dobra. Jak u kogoś zdrowe pomidory to jeszcze pobędą na krzakach. U mnie jakieś dzikie rosną za ogrodzeniem. Żeby rok trwał dłużej to pewnie doczekał bym się następnych. Może coś wsadzę w doniczkę i pod dom ustawię.
Na następny rok już kombinuję konstrukcję stalową (sam szkielet 3mx7m) i będzie ekologia 100% jak parę lat temu.
A jak sądzicie jak ktoś ma dużo pomidorów, jak ja, na raz nie do przejedzenia to czy lepiej robić przetwory w słoiki czy zrywać niedojrzałe i tym sposobem przedłużyć ich dojrzewanie?

A propo czy taką konstrukcję można owijać stretchem? Oczywiście dach będzie ze starych okien a tylko boki chciałbym strechem owijać. Czy to dobry pomysł? Wiem, że co roku musiałbym od nowa i nowy używać. Z jednej strony to może być sposób na choroby i łatwe odgrzybianie. Macie jakieś doświadczenie w tym?
Mam tę moc - Sylwek
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2586
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Jak to mówią :
od przybytku głowa boli.

Jak za dużo owoców na raz można zrobić przetwory.
Najszybciej to rozgotować pomidory,przetrzeć i dać do słoików,czy butelek.
Mam takie buteleczki po kubusiach,które wyparzam w piekarniku i wlewam do nich gorący przecier pomidorowy.Zakręcam i gotowe.
Niektórzy odparowują w sokownikach i odlewają tę "niby" wodę.
W/g mnie to zły pomysł.

Co do konstrukcji jaką zamierzasz zrobić w przyszłym roku to radziłabym ustawić ją tak, aby z jednej strony skąd najczęściej wieje wiatr zrobić ścianę z folii.
Tak, aby w czasie takich upałów jakie są obecnie można było ją zwinąć.
Owijanie stretchem mija się z celem.Nie ma przewiewu, tak potrzebnego pomidorom.

Jest taki wątek na forum :

viewtopic.php?p=5220232#p5220232
kakadu13
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 13 maja 2018, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wlkp/Polska NRW/Niemcy

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

W tym roku po raz pierwszy od kilkunastu lat posadziłem pomidory w ogrodzie przydomowym i firmowym :wink: Jako że nie miałem sadzonki pomidorów gruntowych posadziłem pomidory szklarniowe. :D Założyłem że pomidory będą bez oprysków i sztucznych nawozów.W końcu mają być eko.W przydomowym ogrodzie posadziłem malinówki jednak ziemia była beznadziejna i pomidorki wyszły jakie wyszły.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Za to w firmowym ogrodzie :? Pomidory miały ziemię z dodatkiem nawozy kurzego słomy i trocin.Sadzonki pomidorów zrobiłem sam z nasion pomidora zakupionego wPolsce i powiem że nawet nie wiem co to za odmiana. Prawdopodobnie jakiś malinowy szklarniowy.Pomidory puściłem na cztery grona i jestem mega zadowolony ze zbiorów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tak dzisiaj wyglądają krzaki malinowego z wilków.

Obrazek
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

kakadu13 Twój malinowy przypomina trochę Faworyta. To dość popularna w Polsce odmiana. Chociaż u mnie szypułki przy owocach są nieco inne.
Zbiory u mnie trwają w najlepsze. Pogoda dopisuje. ZZ zasuszona już od dłuższego czasu nie daje o sobie poważniej znać. Po trzech większych zbiorach krzaki jakby na nowo zaczęły wegetacje.
Zbiór sprzed tygodnia
Obrazek
i z wczoraj
Obrazek
Najplenniejsza malinówka do dłuższego przechowywania. Tommimaru Muchoo.
Obrazek
Najsmaczniejsza, co potwierdza wiele osób z forum - zielona Malachitowa szkatułka
Obrazek
Zebrałem w sobie siły żeby zerwać w końcu większą ilość koktajlówek. Na czele z Megagronem. Planuje umieścić je całe w słoikach. Tylko nie wiem jeszcze jak :?
Obrazek
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

My robiliśmy w tym roku koktajlówki w słoiczkach :D Ale jeszcze ich nie jadłem :oops: Jutro spróbuję :)
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16364
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Piękne u Was zbiory.

Jestem ciekawa, czy Ważycie swoje plony, by potem mieć porównanie, której odmiany jest najwięcej?

Dla mnie nowym odkryciem tego sezonu są "sakiewki". Świetne pomidory na przetwory. W następnym sezonie na pewno więcej ich posadzę.

Malinówki i zebry - wg mnie najmocniejsze są w smaku. Czyli na świeżo do jedzenia się nadają.


Dla mnie teraz połowa sezonu pomidorowego :)

Gronowy daje dobre plony - nie zapisałam nazwy odmiany

Obrazek
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
mirka2
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 172
Od: 12 cze 2009, o 19:53
Lokalizacja: Toruń

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Część wczorajszego zbioru, głównie Red Pear i Polnaja Kubyszka.
Obrazek
Trafił się też taki motylkowaty :)
Obrazek
Te dwie odmiany okazały się bardzo plenne, tak samo jak SBM od Morango.
Dużo i smacznych owoców wdał też TOMIMARU MUCHOO. Nasiona tej odmiany wydłubałam z pomidora sklepowego, podobnie jak z MONTEROSA, ale ten okazał się niejadalny, chociaż plenny. Rósł w gruncie, w przekroju ma zielono-białą, twardą "obrączkę".
Bartolo
50p
50p
Posty: 78
Od: 16 kwie 2016, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Ja w zeszłym roku nadmiar koktajlówek wrzuciłem do słoików z przecierem i bardo fajnie się przechowują, do zupy czy sosu w sam raz. Zrobiłem też na próbę kilka słoików kiszonych pomidorów koktajlowych.
inga_beta
200p
200p
Posty: 377
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Czy ten pomidor po prawej to faworyt?
Krzak wygląda jak zdechlak, jakby ciągle zwiędły ale rósł szybko. Pomidor łągodny w smaku i bardzo smaczny, aromatyczny, typowo malinowy.
Tych dwóch pierwszych też nie znam z nazwy. Pierwsza to sakiewka o czerwonej skórce, drugi z dziubkiem też czerwony i bardzo kwaśny.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Krzak Faworyta nie jest zdechlakiem ;:124
Charakteryzuje się zwartym pokrojem.
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
inga_beta
200p
200p
Posty: 377
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Czyli jest typem wegetatywnym?
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Mam sprawę. :wink:
Otóż odmiany pomidorów dla siebie już z grubsza wybrałam na następny rok - ale została mi jeszcze jedna kwestia. Moja mama.
Ma dość specyficzne wymagania dotyczące pomidora, a jednocześnie pamięta z dzieciństwa te "stare pomidory". Szukam jakiejś odmiany, żeby posadzić dwa krzaki specjalnie dla niej na kanapki.
Pomidor może być wysoki jak tylko dusza zapragnie, byle nie rozrastał się bardzo wszerz - zamierzam zrobić coś na kształt pół-gruntowej uprawy, bo w wielkich donicach (betonowe gazony) i w dodatku bez dna postawionych bezpośrednio na ziemi w ogródku, więc teoretycznie miejsca wgłąb pomidor miałby bez ograniczeń, jeśli byłby dość zdesperowany, by wbijać się w to twarde jak diabli ziemiszcze.

Szukam więc pomidora:
- dość plennego - mam mikro ogródek i chciałabym jak najlepiej tę niewielką przestrzeń wykorzystać
- który miałby dość mocny, kwaśno-słodki smak i "pachniał pomidorem", jak to moja mama rzecze
- który może być generalnie brzydki, nieregularny, ze skłonnościami do pękania itd. - to jest ok, mojej mamie takie pomidory wręcz kojarzą się z tymi "starymi, dobrymi" :roll:
- który nie jest koktajlówką, coś w rozmiarach wystarczających na kanapkę, bo mam już poważny uraz po obieraniu dla mamy ze skórki za każdym razem po dwadzieścia-trzydzieści maleńkich pomidorków jak w tym roku
- z ładnie odchodzącą skórką, jako że mama nie może jeść pomidorów ze skórą
No i miło byłoby, gdyby nie sprawiał zbyt wielu problemów ogrodnikowi, bo jestem Amatorem przez wielkie A, a jednak chciałabym móc coś tych pomidorów zebrać. No i nie F1, chyba że znajdę w mikro-opakowaniach, bo 100 sztuk nasion to ja chyba przez całe życie bym nie zużyła, abstrahując od ich ceny.
Jest jakaś nadzieja na coś takiego albo przynajmniej zbliżonego? Czy marzenia ściętej głowy?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7608
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wszystko o pomidorach cz. 15

Post »

Coby skórka ładnie odchodziła ? hmm, tu u mnie tylko typu bawole serca tak miały , krzak wiotki , wysoki i szczupły , No i nie ef- ka. Inne tez znam z odchodząca skórka, ale to nie polskie, stare odmiany np Italiant Giant i Wolowe ucho, jednak to duże lub bardzo duże u mnie sa i krzaki i owoce.
Pozdrawiam! Gienia.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”