Ziemia, torf, kora skąd wziąć ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
borys
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 20 lut 2007, o 21:29
Lokalizacja: podbeskidzie

Post »

No cóż , skoro się nie zrobiło samemu to trzeba kupić.
Myślałem że macie jakieś sposoby.
Dziękuję.
Pozdrawiam
Pyzdra
100p
100p
Posty: 129
Od: 8 mar 2007, o 19:53
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Post »

Nie mam pojęcia gdzie mieszkasz ,ale w prasie lokalnej pojawiają się ogłoszenia o sprzedaży kory w 80l.workach za 5.00 zł. z dowozem. Torf należy kupować od rolników kopiących stawy w okolicy korzystając z ich transportu.Korę z tartaku należy przekompostować lub sezonować. Za darmo już nie ma szans ,chyba ,że z okolic borów tucholskich (Chojnice). Kupowanie w marketach to przepłacanie nawet o 100%,przy dużej ilości.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Przy drogach jest częsta sprzedawana kora i ziemia. Korę wiem ze kupowałem za 5zł worek.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

NIGDZIE nie spotkałam sie ze sprzedażą kory przy drogach ,czy obwoźnie!!! Może takie okolice? :?
A 80l za 5 zł to najwyżej w hurcie można tu kupić :cry:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
TessGa
50p
50p
Posty: 87
Od: 27 maja 2007, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wielkich Jezior Mazurskich

Czy ta ziemia nadaje się do uprawy?

Post »

Witam- W moim miasteczku znajduje się wolny kawałek ziemi w pobliżu osiedlowej kotłowni na węgiel kamienny. Czy warto zagospodarować go na uprawę warzyw? Czy ta ziemia jest skażona? W odległości ok. 200 m rosną drzewa owocowe . Czy owoce z nich można bez obaw spożywać? I jeszcze jedno pytanie - gdzie można wykonać analizę gleby tzn. jakie instytucje tym się zajmują? Pozdrawiam - Teresa
Awatar użytkownika
Maxymilian
100p
100p
Posty: 110
Od: 24 cze 2008, o 15:55
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Co do analizy gleby, zajmują się tym stacje chemiczno-rolnicze. Realizują bardzo szeroki zakres usług, badają gleby, nawozy, podłoża itp.
A czy ziemia jest skażona? Na pewno nie bardziej niż cała okolica :? Analiza gleby wszystko wyjaśni.
Żyjemy w takich czasach i w takim środowisku, że nie ma pewności czy to co jemy jest zdrowe:( Moim zdaniem ta kotłownia jest tak samo szkodliwa jak spaliny samochodów. Odradzałbym Ci uprawę warzyw i ich spożywanie gdyby działka znajdowała się w okolicy jakiejś dużej elektrowni, natomiast jeżeli jest tak jak to opisałaś to nie widzę przeszkód:D
A te owocki to bym zjadł :D (oczywiście najpierw umył ;))
TessGa
50p
50p
Posty: 87
Od: 27 maja 2007, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wielkich Jezior Mazurskich

Post »

Dzięki Maxymilianie za odpowiedź.
Mieszkając w tak czystym regionie jak Mazury to i kotłownia wydaje się być potencjalnym zagrożeniem. A decydując się na uprawę własnych warzyw chciałoby się je mieć w miarę ekologiczne biorąc pod uwagę to, że jak słusznie zauważyłeś , nie wiemy co jemy.
Niemniej jednak i tak zrobię analizę gleby , poszukam w necie gdzie znajdują się najbliższe stacje . A jabłuszka w tym roku obrodziły :D , rumiane i pachnące. Podejrzewam ,że masz swoje z własnej działeczki wszak jesteś na tym forum.
:)
Awatar użytkownika
Maxymilian
100p
100p
Posty: 110
Od: 24 cze 2008, o 15:55
Lokalizacja: Warszawa

Post »

No mam parę drzewek :D Śliwa ładnie owocowała :P
Natomiast na jabłuszka będę musiał poczekać, bo dopiero w tym roku posadziłem jabłoń :?
Awatar użytkownika
anwi
200p
200p
Posty: 336
Od: 21 lut 2008, o 11:00
Lokalizacja: Ardeny

Post »

W sumie lepsza czasem kotłownia niż w każdym domku piece, w których spala się, oprócz węgla, często zwyczajne śmieci. Ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, w jak koszmarny sposób zanieczyszczają swoją "ekologiczną" okolicę :(
pozdrawiam
Aneta
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Substrat torfowy a ziemia

Post »

Witam!
Sadzę rośliny balkonowe do uniwersalnej ziemi, ale zawsze zastanawia mnie czym różni się substrat torfowy od ziemi, co jest lepsze do takich roślin? Dziś w dodatku kiedy mąż przywiózł taki ze sklepu (pisze na opakowaniu- ziemia uniwersalna SUBSTRAT do kwiatów i warzyw) po otwarciu 80 litrowego worka poczułam zapach jakby pleśni :? Czy tak ma być, boję się, że zaszkodzę roślinom, może ten substrat (a może ziemia, bo zgłupiałam?) jest jakoś przeterminowany i spleśniały :?: pozdrawiam
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

No cóż, ziemia zawsze pachnie jakoś tak jakby "grzybowo". Myślę jednak, że jeżeli jest to mocno wyczuwalny (trudno to określić) zapach pleśni i, że tak powiem "odrzucający" - to ziemia rzeczywiście może być czymś zapaskudzona. Może to też być zapach jakiegoś dodanego nawozu. "Substrat torfowy" to ziemia na bazie torfu niskiego, zdecydowanie mniej kwaśnego (5,0 - 6,0 pH). Osobiście wolę do ziemi uniwersalnej dodawać w zależności od potrzeb torfu wysokiego (takie brązowe pruchno w palcach), takiego dla azali i rododendronów, który ma pH 3,0-4,5. Musisz sama zdecydować, bo zapach jak zapach - pewnie z czasem się ulotni.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Pachnie wyraźnie stęchlizną.Może zbyt długo leżała zapakowana w workach bez powietrza? Właściwie to już któryś raz z kolei zdarzyło mi się kupić taką cuchnącą ziemię.Jednak zawsze zużywałam ją w ogrodzie do innych mniej wrażliwych roślin, bo do delikatniejszych balkonowych miałam obawy :? Pomyślałam jednak, że może ten substrat ma mieć taki zapach :roll:
Krystyna.F
ZBANOWANY
Posty: 3526
Od: 30 kwie 2009, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Substrat torfowy a ziemia

Post »

Witajcie!
A w jakiej proporcji powinno się dodać do ziemi tego substratu torfowego? Właśnie kupiłam coś takiego z czystej ciekawości,i nie wiem co z tym dalej,i jak to ''ugryźć''???
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”