Paciorecznik,kanny - kiedy wykopać,dzielić i jak przechować.

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21740
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Basia pisze:Obrazek Każdy kawałek kłacza ma swoją łodygę. Podziel zatem tak by każda z części miała właśnie łodygę. Tak będzie najbezpieczniej. Rany zasyp węglem drzewnym, a jak nie masz to zwykłym rozgniecionym węglem medycznym.
Canny dzieli sie tak.
Należy wiedzieć,że stare kłącza tzw.matki obumierają.
To normalne zjawisko w uprawie canny,a brak odpowiedniego nawożenia i nawodnienia sprawia,że roślina mateczna ginie nie wytwarzając nowych kłaczy.
Ważne jest prawidłowe i dobre nawożenie canny aż do września czy października nawet,kiedy wszystkie nowowowykształcone kłącza czerpią pokarm ze starego kłącza "matki".

Pierwsze nawożenie należy wykonać już podczas sadzenia roślin.
Odziela się stare kłacza od młodych i te właśnie młode wsadza się do donic na płasko na głebokość ok.10-15cm .
Nie ma znaczenia którą stroną chyba,że kłącze ma już oczko, wtedy oczkiem do góry.

Przedstawiona na zdjęciu roślina to prawdopodobnie wykopana jesienią z rabaty bryła,której nalężało odciąć część zieloną i można było podzielić kłacze na mniejsze lub też pozostawić w miejscu zimowania do podzielenia do wiosny.

Ustawiamy donice w miejscu niekoniecznie z dostępem światła ale ciepłym,
idealna temperatura to ok.15*C ale będą równie rosły w niższej.
Do chwili ukazania się liści, podlewamy minimalne.
Po ukazaniu się liści cannom musimy zwiększyć dostęp światła ,temperaturę na ok. 18-20 *C i wilgotność.

Canny to rośliny słońca,wymagają ziemi o pH=6,5-7,żyznej,miejsca osłoniętego,gdyż wiatr niszczy ich liście.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Krysiu skoro matczyna bulwa obumiera to ma zieloną (jesienią) łodygę?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21740
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Tak,własnie ta łodyga "wyciaga" wszystkie składniki pokarmowe z kłącza "matki" ,dlatego tak ważne jest nawożenie canny jeszcze we wrześniu bo od przyrostu nowych kłączy i ich wielkości zależy jak dorodne rosliny bedziemy mieć w następnym sezonie.
Ja nie dzielę swoich karp jesienią,obcinam tę zieloną część i całą bryłę przechowuję w piwnicy do wiosny,wtedy najlepiej widać co żyje a co jest pozostałością z poprzedniego sezonu,martwa pozostałością.
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Podzieliłam swoje canny ,posadziłam do doniczek ,lekko podlałam i będę czekała co z tego wyrośnie :roll: :D
Tak do końca to nie wiem czy prawidłowo to zrobiłam ,czas pokaże.
Od czegoś trzeba zacząć aby nabrać doświadczenia. :wink: :D
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

A ja w tym roku po raz pierwszy będę mieć canny! Wasze rady są niesamowicie pomocne!
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

Basia pisze:Krysiu skoro matczyna bulwa obumiera to ma zieloną (jesienią) łodygę?
Karo ma rację, stare części kłącza obumierają.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Oczywiście i w trakcie sezonu wyrastają nowe,
które w następnym roku będą kwitły.
alabedz
50p
50p
Posty: 93
Od: 4 lut 2007, o 17:31
Lokalizacja: Luboń

Post »

A powiedzcie mi czy są jakieś odmiany Canny, które jednak lubia więcej wiatru bo u mnie wszedzie dmucha niesamowicie. I w ubiegłym roku fakt liście mi bardzo zniszczyło.
Pozdrawiam
ANka
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Alabedz nie ma. Wszystkie lubią słoneczko i zaciszne miejsce ze względu właśnie na fakt, że silne wiatry uszkadzają wielkie liście.
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

alabedz pisze:A powiedzcie mi czy są jakieś odmiany Canny, które jednak lubia więcej wiatru bo u mnie wszedzie dmucha niesamowicie. I w ubiegłym roku fakt liście mi bardzo zniszczyło.
U mnie też jest bardzo wietrznie i liście canny wyglądały marnie dlatego w tym sezonie zakupiłam duże donice w które posadzę roślinki i postawię przed domem .
Mam nadzieję,że wystawa wschodnia będzie dla nich wystarczająca bo canny są światłolubne.
Awatar użytkownika
Monika28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 5 kwie 2007, o 11:05
Kontakt:

Kany

Post »

Poszukuje informacji o kannach może ktoś ma
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Bardzo ciekawa stronka :

http://www.canna.pl/

Poza tym kliknij u góry w znaczek "Szukaj " i wpisz w wyszukiwarkę 'canny' lub 'kanny'.

Pozdrawiam :D
baldtom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 mar 2009, o 15:52
Lokalizacja: Krakow

:-)

Post »

Witam Wszystkich serdecznie:) w zeszlym roku dostalem od znajomej maly kartonik can okolo 20 szt :-) wykopalem na jesien 2 pelne skrzynki wstawilem je do komórki przemarzły i zgniły człowiek uczy się najlepiej na własnych błędach :) mądry uczy się na cudzych :-) teraz już wiem ze przechowuje się w pomieszczeniach gdzie temperatura musi być większa od zera pozdrawiam i zycze milego weekendu :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”