Pomidory i krzyżówki MORANGO

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
majka2103
100p
100p
Posty: 139
Od: 9 mar 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów Małopolska- Polski Biegun Ciepła

Re: Pomidory i krzyżówki MORANGO

Post »

Kasiu serdecznie gratuluję lekkiego pióra! Przeczytałam z uwagą. Artykuł ciekawy zebrałaś i przedstawiłaś esencję o pomidorach. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów dziennikarskich. :wit
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pomidory i krzyżówki MORANGO

Post »

Ciekawy artykuł Kasiu. Wydaje mi się jednak, że pomidory w Polsce były powszechne przed II w.ś. Wiem to z opowiadań dziadka. Twoja babcia też musiała uprawiać je przed wojną, ewentualnie od czasu wojny.
Awatar użytkownika
Agnieszka1234
200p
200p
Posty: 276
Od: 29 sty 2016, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lódzkie

Re: Pomidory i krzyżówki MORANGO

Post »

Bardzo ciekawy i pouczający artykuł.

Jesteś kopalnią wiedzy Kasiu, ciszę się, że mam przyjemność korzystać z Twojej wiedzy. ;:167
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Pomidory i krzyżówki MORANGO

Post »

Bardzo przyjemnie się czytało i przyznam, ze choć pomidory mnie fascynują i często o nich coś czytam, to wielu rzeczy wcześniej nie wiedziałam, a ten pomidorowy zamach na Waszyngtona bardzo mnie ubawił :lol: Podziwiam Twoją wiedzę o warzywnictwie ;:215
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Zbyszek-
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 lut 2018, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory i krzyżówki MORANGO

Post »

MORANGO pisze:Widziałam jeszcze jeden wpis, ale mi Chmielu11 gdzieś znikł :?: no ale dziękuję za miłe słowa, to zawsze mnie mobilizuje do działania.

Zbyszek- Zbyszku wszystkie strony ;:oj to jest bardzo miłe, że moja lektura Ciebie zaciekawiła, i oczywiście zapraszam Ciebie do odwiedzin, :wit również do drugiego wątku gdzie pokazuję więcej warzywnych przygód. Cieszy mnie jak ktoś docenia moją pracę, i że mogę się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem :D :lol: W tym roku zamierzam coś innego z pomidorami pokombinować, no i oczywiście relacjonować moje poczynania, a jeśli masz jakieś pytania co do upraw to pytaj, zawsze służę pomocą ;:108, miło jest mi przekazywać wiedzę nie tylko swoim studentom, ale i szerszemu gronu ludzi którzy umiłowali ogrodnictwo.

Gdybyś zobaczyła Kasiu moje podkrążone oczka i zapadłe lice, nie miałabyś wątpliwości, że jestem bliski zakończenia lektury Twoich postów :D . Czytam Cię codziennie i studiuję pilnie wątki, które mnie szczególnie interesują. Jestem na etapie rewolucji w ogrodzie i powiem tak. Jak tu nie wierzyć w opatrzność, że akurat w tym momencie trafiłem na Ciebie :D . Kusiło mnie aby dodać, "kopalnio wiedzy", jak jesteś tutaj określana :D , ale mam nadzieję, że się nie obrazisz, jeśli tego nie zrobię :D . Teraz merytorycznie, bo jak do tej pory, wszystkie moje wpisy lądują w koszu, bo podobno gadam nie na temat ;:oj . W tym roku całą uprawę warzyw będę prowadził na wysokich grządkach, a pomidory lądują w szklarni. Jak tylko zrobi się cieplej, zamieszczę tutaj zdjęcia, mojego warzywniaka, to może będziesz tak miła i ocenisz, co mógłbym jeszcze tam poprawić. Wiesz, jak to jest z facetami. Czasami potrzebują, aby ich poprowadzić za rączkę :D . Ale najbardziej oczywiście cieszy mnie sezon pomidorowy i tutaj z pewnością będę zwracał się w trakcie roku z uprzejmymi pytaniami do Ciebie w stylu, dlaczego mi uschło i czy mogę jeszcze posadzić :D . Pozdrowienia i serdeczności.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory i krzyżówki MORANGO

Post »

camellia pisze:Ciekawy artykuł Kasiu. Wydaje mi się jednak, że pomidory w Polsce były powszechne przed II w.ś. Wiem to z opowiadań dziadka. Twoja babcia też musiała uprawiać je przed wojną, ewentualnie od czasu wojny.
Oczywiście pomidory stały się popularne w Europie i w Polsce dużo wcześniej niż po II wojnie, dowiadujemy się o tym również z tego artykułu: ;:108
MORANGO pisze:Pomidory możemy również suszyć, robić z nich dżem, wino oraz staropolskim sposobem kisić.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomidory i krzyżówki MORANGO

Post »

Świetny artykuł, zwłaszcza dla takich początkujących, jak ja.
;:63
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
halinkab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 816
Od: 15 maja 2015, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Pomidory i krzyżówki MORANGO

Post »

Dziękuję za świetny artykuł. To prawda, że babcine odmiany o niebo lepiej smakują niż przemysłowe. Jestem ciekawa jak Twoje eksperymenty z winem z pomidorów a co najważniejsze jak w tym roku będzie wyglądać Twoja lista pomidorów :wit
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2855
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Pomidory i krzyżówki MORANGO

Post »

Artykuł interesujący, ale żeby pomidor robił za roślinę ozdobną ;:oj no i wino pomidorowe to też jest coś :wink:
A jak lista pomidorowa na ten sezon, gotowa :?:
Pozdrawiam Eugenia
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pomidory i krzyżówki MORANGO

Post »

Podczytuje Kasiu Twój wątek ale nie zawsze zostawiam wpis. Artykuł bardzo ciekawy.
Czekam na Twoją listę pomidorową. ;:108
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Pomidory i krzyżówki MORANGO

Post »

A wiecie, że Michnikowski Wiesław śpiewał o Was? ;:306

Kaśka, Ty nie myślałaś o założeniu jakiegoś bloga? 8-)
Forum oczywiście - do wymiany informacji, a równolegle blog jako takie 'kompendium' - vedemecum - dziennik pisany nocą etc.etc. :wink:
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 249
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Pomidory i krzyżówki MORANGO

Post »

Bardzo ciekawy artykuł Morango, żeby nie powiedzieć apetyczny. Hm- smak i zapach -szczęśliwa para. Najmocniej kodowana w naszym umyśle od najwcześniejszych chwil naszego życia.
To sprawia, że smaki rodzinne są nieśmiertelne, wędrują z nami przez kontynenty i całe życie.
To my jesteśmy depozyteriuszami tego, od naszych najbliższych.
To właśnie tak usilnie szukamy " babcinych smaków" m.in. w pomidorach. Przez lata nieco zmitologizowane, może nieco "podrasowane". Ale jednak.
Jest to owe coś, co łączy nas, spaja towarzysko. Niektórzy nazwą to gustem.

Co sprawia, że rdzeń tego kodu smakowego i zapachu jest taki trwały ?
Wiedzą o tym ludzie marketingu. i jak wykazały badania konsumenckie, to właśnie zapach pieczonego chleba , ludzie cenią najbardziej. Nie dodaję, że swojskiego .Tutaj konkurencyjną rolę odgrywa jeszcze smak.
Dzisiaj w marketach jest on - zapach - mniej lub bardziej dozowany, w formie naturalnej, np. przy wejściu, lub też często jako wytwór chemiczny.
Na drugim miejscu najbardziej lubianego zapachu okazał się, w owych badaniach -zapach skoszonej trawy.
Kto tego nie lubi, niech pierwszy napisze ?

W dzisiejszej dobie sztucznie kreowanych zapachów i smaków, dla mnie ważne jest pytanie: jak zachować, ocalić te oryginały.
Jakiś bank, na wzór banku genetycznego np.nasion ? Prawa i patenty na wyłączność.
Może to nieodległa wizja przyszłości w poszukiwaniu utraconych smaków ?

Skrobnąłem tych parę słów, wynikłych z lektury naszego forum i co ciekawe, obserwacji zachowań konsumenckich młodych ludzi .
Funkcjonujących w systemie homogenizacji kultury, a co za tym idzie i smaków.
I tutaj jest nieco sprzecznych wniosków. Ale to inny temat.

Wszystkich "pomidorożerców " serdecznie pozdrawiam. :wit

P.S. Lista odmian gotowa, ziemia do pomidorów rozmraża się, śnieg topnieje, będzie czym podlewać. Tego jeszcze nie przerabiałem. ;:3
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5105
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory i krzyżówki MORANGO

Post »

Nasiona od Kasi mają zapewnione u mnie miejsce w szklarni, mam je pierwszy rok i liczę, że jakaś odmiana spełni moje oczekiwania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”