Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
sobed
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 wrz 2017, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Thuje Brabant - usychają?

Post »

Witam,
na początku września 2017 zasadziłem kilkadziesiąt żywotników thui Brabant. Kupione ze szkółki, wysokość ok 50cm, przysłane z odkrytymi korzeniami.
Pod drzewka były wykopane dołki 40x40x30, wypełnione ziemią do iglaków wymieszaną z tą wykopaną po połowie. Na górę dałem korę. Drzewka były podlewane co 2-3 dni, chyba że codziennie padało. Nie stoi wokół nich woda, ziemia jest lekko wilgotna. Podłoże jest piaszczysto-gniniaste. Pod każde drzewko wsypałem 5g nawozu jesiennego, na opakowaniu było napisane że można sypać po sadzeniu w dawce 10-50g.

Po tygodniu zauważyłem, że drzewka żółkną, nie wiem czy to choroba, czy coś zrobiłem źle? Żółkną raczej od dołu, w różnym stopniu. Jedna jest już prawie cała żółta.

Wygląda to tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Cały album:
https://imgur.com/a/93o0o
messer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 wrz 2017, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuje usychają- proszę o radę.

Post »

Dzień dobry,

jakiś czas temu zauważyłem na moich tujach usychające igły. Początkowo sprawa dotyczyła tylko jednej sztuki, natomiast teraz wygląda nastepująco:

- tuja w najgorszym stanie już prawie cała ruda, igły odpadają:(;
- tuja 2- cała w uschniętych pędach, zaczynają jaśnieć igły, stają się delikatne i zwiotczałe;
- pozostałe tuje- niewielka ilość usychających pędów, od środka igły zrobiły się jasne i wiotczeją, zaczynają odpadać..

Tuje w większości wkopane 2 lata temu [kupione ze szkółki], 3 sztuki wkopane w zeszłym roku. Nawożone i podlewane regulanie, ostatnio zaaplikowałem mikoryzę.. Proszę o pomoc :(

Przesyłam link do galerii:
https://imageshack.us/a/ufml/1

Będę zobowiązany za jakąkolwiek pomoc. Ewentualnie ktoś z Krakowa, kto zna się na rzeczy?

pozdrawiam
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Usychające tuje

Post »

sobed nie daje się nawozu podczas sadzenia z odkrytym korzeniem o tej porze roku tym bardziej.Wystarczy podlanie po posadzeniu, teraz już wilgoci jest wystarczająco.Nie jest źle. Jeśli korzenie były całkowicie otrząsane z ziemi, to tak ma prawo być, roślina straci część igieł, a niektóre mogą się nie przyjąć.
Iglakom powinno się oszczędzać otrząsania ziemi spomiędzy korzeni, a jeśli wykopuje to z bryłą zabezpiecza przed obsypaniem.Ważna jest technika sadzenia, to co się obsypie, to wsypuje w pierwszej kolejności do dołka, bo zawiera korzystne do ukorzenienia w nowym miejscu kultury bakteryjne, które współżyją z korzeniami i później dopiero uzupełnia ziemią z działki.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Za mokro i za ciężka gleba, iglaki takiej nie lubią.Duże drzewka, mają problem z aklimatyzacją na takiej glebie, lepiej sadzić młode, lepiej się przystosują i nie podlewać za mocno jeśli grunt wilgotny, albo często pada.
sobed
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 wrz 2017, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychające tuje

Post »

@selli7
Drzewka dostałem z otrzepanymi korzeniami, dodatkowo kazano moczyć w wodzie przez przynajmniej godzinę, tak zrobiłem.
Korzenie wkładane do dołków były praktycznie czyste.
Sprzedawca polecił mi teraz podlewać je Kristanolem, zielonym, a od połowy października żółtym. Ma to sens?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Usychające tuje

Post »

Z gołym korzeniem można sadzić gatunki liściaste, róże.Iglaki tego nie znoszą, dziwi mnie taka praktyka.Zostaw te drzewka może jakoś się pozbierają.Moczenie niepotrzebne, wystarczy dobrze podlać po posadzeniu. Dłużej niż godzinę jest szkodliwe, bo obumierają bardzo ważne korzenie włośnikowe.
esox_2009
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 wrz 2017, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Usychające tuje

Post »

Witam serdecznie,

tuje posadziłem maj-czerwiec z doniczek. Od jakiegoś czasu zaobserwowałem, że niektóre egzemplarze tak jakby czerwienieją od środka.

Po konsultacji ze znajomym ogrodnikiem jakieś 2-3 tyg temu potraktowałem je nawozem do iglaków letnim z opryskiwacza, oraz doglebowo zastosowałem aliette.

Nie wiem czy to po tych zabiegach, czy też po ostatnich obfitych opadach deszczu, ale tuje wyglądają coraz gorzej.
Poniżej zdjęcie, proszę o diagnozę co jest przyczyną i co mogę zrobić aby je uratować.

Tuje szmaragdowe, wysokość ok 150cm.

http://imageshack.com/a/img923/6421/6XuCDF.jpg
http://imageshack.com/a/img923/5042/0ki0dD.jpg
http://imageshack.com/a/img924/7426/MUWCB0.jpg
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Usychające tuje

Post »

Nic się nie dzieje złego, normalne o tej porze roku u starszych drzewek, a 1,5m to już nie młodziaki :wink: Mogą też mieć za mokro jak masz np. cięższą glebę, a na dodatek duże egzemplarze trudniej się aklimatyzują na tego typu glebie.Lepiej jak rosną od małego.
Aniluap
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 wrz 2017, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Witam,

9 wrzesnia posadzilismy na swojej dzialce 33 tuje szmaragd, kupione w jednym z marketow budowlanych. Przez pierwsze dwa dni byly solidnie podlewane przez nas samych, nastepnie praktycznie caly czas padal deszcz wiec nic z tym nie robilismy. Zgodnie z zaleceniami posdypalismy je troche torfem oraz ziemia do iglakow. Przed posadzeniem byly moczone ok. 5min w wodzie . Zakupione w doniczkach.zasypane mielona kora sosnowa.
Wszystko bylo ok do tego tygodnia. Zaczelo sie od jednej tuji, przechodzi to na kolejne.
Nie mam pojecia co to jest? Czy one usychaja albo wrecz przeciwnie ten deszcz sprawil zemaja za duzo wody ? Przesylam zdjecia. Czy juz nic nie da sie zrobic ?:( moze jakis nawoz ? Siarczan magnezu?
Pozdrawiam

Obrazek
https://imageshack.com/i/pohSFshjj

https://imageshack.us/i/pohSFshjj
https://imageshack.us/i/pnsiWHp3j
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Chyba zalane, albo jakieś błędy przy sadzeniu.Nie wiem jakie były kupowane, ale m marketach często są sporej wielkości, kopane z gruntu i wsadzane w donice.Uszkodzone wykopywaniem korzenie łatwo zalać, szczególnie na wilgotnych gruntach.Iglaków przed sadzeniem nie trzeba moczyć, to wręcz szkodliwe, wystarczy dobrze podlać po posadzeniu, a najlepiej w trakcie sadzenia wlewając wodę do dołka w połowie zasypanego i po zasypaniu.Podlewać później oszczędnie, zależy od pogody, w miarę potrzeby gdy przesycha.Ściółka niestety utrudnia ocenę.Nawóz tylko sprawę pogorszy. Trzeba będzie wymienić mocniej uszkodzone.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Jesienne żólknięcie i brązowienie

Post »

Nie wiem co to za gatunek iglaka, ma ok 3 m wysokości, poprzedni wlaściciele prowadzili jako drzewo. Cały sezon był ładny zielony, od początku września żółknie, a potem brązowieje od środka. W zeszłym roku też tak było i nawet myślałam, że go na wiosnę wytnę, ale rude się obsypało, zielone odrosło, odżył i był śliczny. Obok rośnie równie duży perukowiec. Miesiąc temu podsypałam siarczanem potasu. Gleba jest tam raczej przepuszczalna. Będę wdzięczna za pomysły co mu może dolegać.

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jesienne żólknięcie i brązowienie

Post »

Normalne, jesienne, coroczne zjawisko, popatrz na inne iglaki, większość teraz zrzuca starsze igły, mocniej starsze egzemplarze, jak ten na zdjęciu.To jakiś jałowiec.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Jesienne żólknięcie i brązowienie

Post »

Dzięki selli7 za odpowiedź, myślałam, że starsze łagodniej przechodzą jesień :) ale warunki świetlne tez są gorsze teraz. A jakie jest Twoje zdanie n.t. czyszczenia tych rudych części? Bo podobnie jest u moich tuj a mam sąsiadkę, która wiecznie chce żeby je czyścić.
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”