Winorośle i winogrona cz. 6

Drzewa owocowe
Zablokowany
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Witam,u Piotra na Śląsku gradobicie zredukowało plon. u mnie słońce poparzyło część owoców winogron które nie były osłonięte liśćmi.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

almatea pisze: Na tych blogach czytałem o łozach, pnączach, pasierbach, latoroślach i szczerze nie wiem jak to sensownie ogarnąć. Wydawało by się proste, ale nie jest.
Obejrzyj ten film. Mam nadzieję, że pomoże Ci zrozumieć podstawy.

https://youtu.be/uWySz0oG6TY
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Moje stare winogrono.
W poprzednim sezonie bylo podcięte w ok 60%-70%, obecnie słabo owocowało.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu widać dwa 2 letnie krzaki, były przycinane poprzednim sezonem na 3 oczka.
Obrazek


Dzięki
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Witajcie, proszę o poradę :wit

Dla działce po babci rośnie winorośl, działka zostanie niebawem sprzedana, ale winorośl chciałabym przesadzić do siebie. Ta winorośl ma ponad 20 lat, rodzi duże, różowo-fioletowe, bardzo słodkie owoce. Nie wiem jaka to odmiana, ale to smak mojego dzieciństwa, więc chciałabym tę winorośl przenieść do siebie.

Jak winorośl zniesie taką przeprowadzkę, czy jak przytnę pędy i wykopię duży korzeń, to mi się przyjmie? Czy może powinnam poszukać mniejszych odrostów lub siewek? Mniejsze pewnie lepiej zniosłyby przesadzanie.
Babcia winogrona nie cięła, rośnie na żywioł.
Awatar użytkownika
Aga2
200p
200p
Posty: 448
Od: 31 mar 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Ja bym nacięła trzy oczkowych sztobrów i u siebie na działce w miejsce docelowe powsadzała do ziemi nad powierzchnią ziemi zostawiając jeden pąk . Zimą wysypać na to trochę ziemi tak aby nie obtrącić pąka.
Nie przesadzałabym starej winorośli bo ani nowy nabywca ani Ty możecie już nie posmakować winogron . A tak zawsze można przygiąć długą łoze i przysypać ziemią i się ukorzeni za rok .
Sztobry można przechować przez zimę i wiosną próbować ukorzeniać .
Pozdrawia Agnieszka.
Mój ogród
mateos
200p
200p
Posty: 221
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Ten poradnik opisuje jak przesadzać stary krzew winorośli.
sajko71
100p
100p
Posty: 130
Od: 15 wrz 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Amanita pisze:... winorośl chciałabym przesadzić do siebie. Ta winorośl ma ponad 20 lat...
Znasz powiedzenie: "Starych drzew sie nie przesadza". To jest tak karkołomne zadanie i efekt bardzo niepewny (korzeń będzie ogromny, wielometrowy), że koniecznie po zakończeniu tegorocznej wegetacji pobierz sztobry, czyli dobrze zdrewniałe tegoroczne łozy, przechowaj zakopując w ziemi (chyba że pobierzesz je wiosną). A wiosną spróbuj je ukorzenić, tylko w ten sposób możesz zwiększyć szansę, że jeszcze zasmakujesz tych "smaków z dzieciństwa".
Pozdrawiam wszystkich. - Sławek
Awatar użytkownika
jan_kow
100p
100p
Posty: 100
Od: 19 maja 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Zawsze można spróbować przesadzić dojrzały krzew z którym mamy pozytywne skojarzenia z dzieciństwa. Wyrycie czy wykopanie bryły korzeniowej i jej nie uszkodzeniu
pozwoli nam na dobre przyjęcie krzewu w nowym miejscu. Warto więc zadbać o solidne potraktowanie przedmiotu naszego starania.
Przy przesadzaniu dojrzałego krzewu na miejsce docelowe musimy zadbać aby część bryły korzeniowej była jak największa i nie uszkodzona ,natomiast część zewnętrzna czyli powierzchniowa rośliny była skrócona do minimum (kilka oczek)co pozwoli na szybką regeneracje i odtworzeniu się krzewu w nowym środowisku. :D
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Chyba najlepiej spróbować wszystkich 3 podpowiedzi, w ten sposób zwiększysz szansę na sukces. :wink: Nie mam zbyt dużego doświadczenia w przesadzaniu starych winorośli (przesadzałem tylko parę kilkunastoletnich,ale wszystkie zakończyły się powodzeniem (może miałem farta-popartego wysiłkiem bo bryła korzeniowa była duuuuża). Robiłem to jesienią w okresie gdy roślina nie miała już wcale liści, zdaje się , że już po niewielkich przymrozkach. :) Powodzenia ! :D
Awatar użytkownika
Przylepa
50p
50p
Posty: 80
Od: 25 sty 2016, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Uff, przeczytałam cały wątek od cz.1. Sporo tej wiedzy. ;:108 Od dwóch lat mam działkę na Rodos, i rosły tam jakieś winorośle. W tym roku miałam wątpliwą przyjemnośc spróbować ich owoców. Wszystkie poszły pod topór. Po wnikliwej lektórze tego forum ;:4 posadziłam takie odmiany:
Swenson Red 1 szt
Krystaly 2szt
Muskat Bleu 1szt
Prim 1 szt
Nero 1 szt
Reform 1 szt
Izabela na altanę 1 szt(mężowi smakują jej owoce ;:224 )
Zobaczymy jak pójdzie mi ta uprawa. Zamierzam je wszystkie w tym roku okryć ziemią na zimę, ale w przyszłości chciałabym tego uniknąć, brak czasu ;:170 . Czy myślicie, że te odmiany mogą się w moim regionie sprawdzić?
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
jan_kow
100p
100p
Posty: 100
Od: 19 maja 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Ewo,zrobiłaś dobry wybór. ;:215
Powodzenia w uprawie :D
areks90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 mar 2017, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Witam. Czy zamiast obornika pod nasadzenia młodych winorośli moge wsypać obornik bydlęcy granulowany? Jest tak samo dobry? Jeżeli tak to w jakich ilościach.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Nie nawozi się winorośli azotem, chyba, że masz totalny piach, w którym nie ma kompletnie próchnicy.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”