Ukorzenianie krzewów i pnączy

Drzewa ozdobne
Saladyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 wrz 2008, o 01:06

Sadzonki - pytanie

Post »

Witam serdecznie. Mam pewien dylemat.

Otóż około 1,5 miesiąca temu uciąłem półzdrewniałe i zielone gałązki ficus beniamina , zamoczyłem w ukorzeniaczu, wsadziłem do doniczki i przykryłem uciętą butelką. Ponieważ nie chciały puścić korzonków - podłożyłem pod nie kabel grzewczy - to był strzał w 10 i po tygodniu miałem już pierwsze korzonki - po 3 tygodniach rozsadziłem roślinki i obecnie rozwijają się już bardzo ładnie. Tak samo zrobiłem z zielną sadzonką winobluszczu która bardzo szybko puściła korzenie bez ukorzeniacza nawet.
Postanowiłem pozyskać więcej winobluszczu pięciolistnego i wierzby, które rosną przy płocie sąsiadów. Pobrałem z nich ok 2,5 tyg temu sadzonki zdrewniałe i podobnie jak w przypadku ficusa - butelka i kabel grzewczy pod doniczkę. Rezultat jest obecnie taki - wierzba prawie wcale nie puściła korzonków za to wypuściła dość sporo świeżych listków - za to winobluszcz odwrotnie : zero listków a mnóstwo korzonków (które niechcący naderwałem przy wyjmowaniu z doniczki, ale miejmy nadzieję że się zregenerują).
Pytanie - co mam dalej robić ? Czy zostawić to pod kloszem i kablem do wiosny, czy nie ? Czy w ogóle jak to wsadzę na wiosnę do ziemi to się przyjmie ? Bo słyszałem że sadzonki zdrewniałe się chowa na zimę w chłodnym miejscu a na wiosnę do ziemi dopiero...
Posiadam również sadzonki winobluszczu z naturalnych odkładów pobranych u schyłku lata. Wszystko przechowuję w doniczkach w temperaturze pokojowej.
Awatar użytkownika
tok76
100p
100p
Posty: 196
Od: 18 paź 2008, o 07:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŻORY
Kontakt:

Post »

Mogę zle poradzę ale ja bym usunęła ten kabel,a przede wszystkim buteleczkę,wsadziła do ziemi i postawiła na ciepłym parapecie od strony południowej aby było najwięcej światła. Od kaloryfera powinno byc wystarczająco ciepło. Buteleczki nie usuwaj od razu-rób to powoli tzn najpierw trochę odchyl a póżniej usuń całkowicie. Powinny się przyjąć,a gdyby tak się nie stało weż ponownie szczepki.
Pozdrawiam, Gosia
Saladyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 wrz 2008, o 01:06

Post »

kabel zastępuje kaloryfer który u mnie grzeje albo nie (zależy od tego czy włączamy piec) , poza tym mnie martwi czy roślinki przyjmą się na wiosnę w stałym gruncie bo w doniczkach jakoś sobie radzą
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Post »

Ja ukorzeniłam wierzbę w wodzie.
Dość szybko puściły tam korzenie.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
tok76
100p
100p
Posty: 196
Od: 18 paź 2008, o 07:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŻORY
Kontakt:

Post »

Saladynie, to zostaw ten kabel a z sadzeniem roślin poczekaj. Nie musisz chyba sadzić ich od razu na wiosne. Jeśli wystarczająco podrosną to posadż je pod koniec lata-tak aby się dobrze przyjęły przed zimą,a na zimę je okryj żeby mieć pewność, że nie zmarzną.
Pozdrawiam, Gosia
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ukorzeniam róże,sadzonki z piętką.Na zdjęciu sierpniowe sadzonki.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
hektores
100p
100p
Posty: 165
Od: 14 paź 2008, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Post »

Mirzan możesz cos wiecej napisać byłbym wdzięczny
co w tych skrzynkach jest piasek i ? żwirek
kiedy co i jak byłbym dozgonnie wdzieczny
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Prywatny wynalazek,piasek ze styropianem,pod spodem ziemia,również ze
styropianem.
Awatar użytkownika
hektores
100p
100p
Posty: 165
Od: 14 paź 2008, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Post »

Ciekawy jestem co daje styropian,spotkałem sie z nim w doniczkach w kupowanych kwiatkach :?:
znalazłem i to nie uwierzycie na stronie dla hodowców marihuany :lol: :lol: :lol:
STYROPIAN - materiał ten jest używany do zapobiegania zbijaniu się gleby oraz dodatkowo dotlenia ją. Można używać dużych kawałków jak i małych kulek. Nie dopuszcza do zbytniego zawilgocenia podłoża.
maciejb
50p
50p
Posty: 72
Od: 17 gru 2008, o 00:36
Lokalizacja: Poznań

Post »

Mirzan sprawdzałeś czy ukorzeniły się już Twoje róże?Ile mniej więcej trwa ukorzenianie róż i jaki termin jest najbardziej odpowiedni?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Te na zdjęciach,wszystkie są ukorzenione.Na bieżąco usuwam patyki które są
martwe.Nie wszystkie tak ładnie ukorzeniaja się,jak nie trafię w dobry termin,
to mogą wszystkie wypaść. Na ogół robię sadzonki latem,po kwitnieniu,częściej
wtedy kiedy mam czas,a nie według zaleceń książkowych.
Wszystko co ukorzeniło się,będzie wiosną przesadzone do doniczek. Obrazek
W jednym pojemniku sadzonki z tej róży.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A ja trafiłam na ten temat dopiero teraz???

Też spróbuję tak rozmnażać róże :) A co to za róża, ta na zdjęciu, bladoróżowa?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Ukorzenianie perukowca

Post »

Jak w temacie, czy ktoś ma jakieś doświadczenie w tym względzie?
Dzisiaj na spacerze znalazłam piękną gałązkę perukowca, która leżała na chodniku. Świeżo ucięta i taka śliczna. Pozbierałam biedactwo z gleby i teraz stoi w wodzie. I tak sobie myślę, że może dałoby się ją ukorzenić i zabrać na działkę - coby sobie rosła.......
Będę wdzięczna za wszystkie informacje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”