Berberys - dyskusja i komentarze do bazy

Drzewa ozdobne
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Berberys - dyskusja i komentarze do bazy

Post »

To jest irga.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Berberys - dyskusja i komentarze do bazy

Post »

Sprawdziłem zdjęcie irgi i czy ona nie ma przypadkiem owalnych owoców? Te są podłużne
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Berberys - dyskusja i komentarze do bazy

Post »

Irgi mają owoce okrągłe i owalne ( jak tu), a berberysy bardziej wydłużone i o cieńszej, gładkiej skórce, marszczą się dopiero wiosną po przemrożeniu.Owoce irgi mają grubszą skórkę przez co sprawiają wrażenie bardziej mięsistych.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Berberys - dyskusja i komentarze do bazy

Post »

Witam czy jest jakaś odmiana berberysa żółtego - nie tracącego liści na zimę ?
duduś
evik_evkasz
50p
50p
Posty: 86
Od: 16 lip 2015, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Berberys - dyskusja i komentarze do bazy

Post »

Czy obecny czas jest dobry na sadzenie berberysów czy poczekać aż wiosna rozgości na dobre. Chciałbym uniknąc sytuacji iż jeszcze ostatnie podrygi przymrozków zniszczą sadzonki jak to miało miejsce w zeszłym roku z magnolią :(
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Berberys - dyskusja i komentarze do bazy

Post »

Można w tym czasie bez problemu sadzić berberysy z doniczek jak i te kopane z gruntu. (Jeżeli tylko pogoda i warunki glebowe na to powalają)
Pozdrawiam Janusz
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Berberys - dyskusja i komentarze do bazy

Post »

Moja pani marudzi mi o berberysach, ale mam dwie wątpliwości. Czy wszystkie berberysy maja taki grochowaty zapach kwiatów? Nie powiem żebym go lubił...Po drugie berberys jest rozsadnikiem rdzy zbożowej. Za płotem mam dziesiątki hektarów zbóż. Czy rolnicy nie poleją mnie smołą i nie wytarzają w pierzu?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Berberys - dyskusja i komentarze do bazy

Post »

Żywicielem pośrednim rdzy zbożowej jest berberys zwyczajny, jego odmiany o czerwonych listkach z tego co wiem to nie.Dla mnie przekleństwem tych krzewów, a mam żywopłot 25 letni jest nie zapach (nigdy nic nie poczułam, ale nie wąchałam) są ciernie.Praca przy starszych krzewach i pod nimi powoduje wbijanie się kruchych i łamliwych kolców przy najlżejszym dotknięciu gałązki, a potem są bardzo trudne do usunięcia.Rękawice trzeba by mieć pancerne, ale w takich nic się nie zrobi.
Rozważałam wymianę tego żywopłotu na inny, ale okazało się, że nic tak nie zniesie mojego suchego i bardzo słonecznego stanowiska przy południowej ścianie domu i nic nie będzie równie ozdobne przez cały sezon.
Plusy- wczesna wegetacja wiosną, ładne kwitnienie, piękny kolor latem, ładne przebarwienie jesienią, piękny koloryt zimą za sprawą owocków i stołówka dla ptaków, osłona cierniowa od ulicy.
Minusy- wyjątkowo 'wredne', bo kruche ciernie, podatność na atak gąsienic.
Jak widać plusów jest znacznie więcej :wink:
javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Berberys - dyskusja i komentarze do bazy

Post »

W sierpniu posadziłem berberys a już zauważyłem ze brązowieje mu liście.To jest objaw jakiejś choroby?
Dołańczam foto.
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Berberys - dyskusja i komentarze do bazy

Post »

Nie przejmuj się raczej zmiana warunków.Może masz też w tym miejscu bardzo wilgotno, albo sporo podlewasz i jakiś grzybek się przyplątał atakując najniżej położone liście, które na dodatek stykają się być może z wyższą trawą.Berberysy wolą bardziej suche stanowisko.
javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Berberys - dyskusja i komentarze do bazy

Post »

Chcesz powiedzieć że on tak się przystosowuje do nowych warunków? Zostal posadzony do ziemi gliniastej ale wcześniej nasypałem uniwersalnej.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Berberys - dyskusja i komentarze do bazy

Post »

Berberysy nie lubią torfowych, zatrzymujących wodę z 'woreczków' zakupionych w sklepie.Do tej gliniastej ziemi na działce trzeba było domieszać piasku, który robiłby za drenaż.Ten objaw to też z nadmiaru wody. Berberysy są dość tolerancyjne i wyjdzie z tego z czasem w miarę wzrostu, ale póki co można to zmienić. Świeżo posadzony i nieukorzeniony jeszcze jest czas na zmianę.
U mnie berberysy od 20 lat świetnie rosną w ziemi gliniastej ze sporą domieszką piachu, który woda powodziowa wmieszała w grunt ( piach był przed domem) podczas powodzi w 97 roku.Małe berberysy wyciągałam wtedy z zamulonego podłoża :roll:
Awatar użytkownika
niebieska_iza
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 16 kwie 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Berberys - dyskusja i komentarze do bazy

Post »

Wstawiam mój nowy nabytek, bo nie widziałam go jeszcze w tym wątku :-)
Berberys Dariusz, kolumnowy, ciemny kolor z obwodką zieloną.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”