Richie i Orchidee

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Zgadza się, nie mam wymyślnych doniczek i wskaźników poziomu wody. Mam zwykłą osłonkę i w tym storczyka w doniczce.
Rośliny podlewam poprzez kilkukrotne przelanie podłoża. Kupuję keramzyt ogrodniczy. Jednak zanim cokolwiek w niego wsadzę, sparzam go wrzątkiem. Potem kilkakrotnie przepłukuję wodą by wszystkie drobinki i ewentualne zanieczyszczenia z niego usunąć. Kiedy już nasz keramzyt jest gotowy wsadzam storczyka i zasypuje kulkami. Potem podlewam tak jak wyżej już napisałem Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Richie i Orchidee

Post »

Witaj :wit

W hydro ja z kolei nie zamierzam się bawić, jestem zadowolony z tradycyjnej uprawie w korze. :)
Mam jednak pytanie o uprawę falenopsisów, wiadomo są dwie szkoły jedni trzymają w przeźroczystych doniczkach, inni wkładają w zwykłe osłonki. Jak to u Ciebie wygląda?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Witam Cię serdecznie :wit
Część moich storczyków jest u mojej mamy, gdzie mają osłonki. Natomiast u mnie wszystkie stoją w normalnych przezroczystych doniczkach. Ewentualnie przydają się podstawki, aby nadmiar wody nie spływał na parapet :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Richie i Orchidee

Post »

Ja też uprawiam w przeźroczystych, bo naczytałem się że do korzeni falenopsisów powinno docierać światło, ale z drugiej strony u innych rosną w osłonkach. Myślę, że hybrydyzacja tych roślin spowodowała iż mogą rosnąć niezależnie od rodzaju pojemnika.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Z swojego doświadczenia wiem, że wygodniej jest mieć rośliny w przezroczystych doniczkach. Pozwala to na lepsze sprawdzanie stanu korzeni, oraz czy w podłożu nie grasują szkodniki albo nie rozwijają się grzyby albo pleśń. Dlatego wszystkie storczyki mam w przezroczystych doniczkach. Dlatego łatwiej potem oszacować termin kolejnego podlewania :wink:

Można zobaczyć gdzieś Twoje poczynania z storczykami Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Richie i Orchidee

Post »

To fakt, wizualnie widać kiedy podlać.
No niestety jeszcze nie mam swojego wątku, po części z braku czasu. Storczyki to tylko część z mojej pokaźnej kolekcji roślin - w sumie to mam wszystkich gdzieś koło 300, z czego storczyki to na dzień dzisiejszy tylko 34. Niemniej przy najbliższej okazji postaram się o przynajmniej wątek storczykowy. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Richie i Orchidee

Post »

Hmm to w sumie ja takie pseudo hydro stosuje do reanimacji storczyków. Też keramzyt ogrodniczy z tą różnicą że namaczałam doniczke przez 5 min, albo robiłam im "parowanie z podsiąkaniem" czyli na podstawkę ciut wody i to ładnie parowało albo troszkę więcej i to podsiakało od dołu. Tylko widzisz nie myslałam że to na dłuższą metę się sprawdzi w uprawie. Po reanimacji wkładałam w korę, bo bałam się że nowe korzenie pokaleczą się o ten keramzyt :;230
Wniosek wysuwam taki - muszę to sprobować. W najbliższym czasie będę przesadzać storczyka i wsadzę go w takie pseudohydro i zobscze jak to będzie się mi sprawdzać. Tylko cały czas myślę czy by tego keramzytu np z perlitem nie wymieszać? Jak myślisz? Bo wiem że różne te podłoża ludzie stosują, ale jestem ciekawa Twojego zdania.
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Richie i Orchidee

Post »

U mnie hydro się nie sprawdziło ;:185 Straciłam kilka. Za to bardzo chwalę sobie to podłoże, które kupuję, fakt jest drogie, u mnie sprawdza się rewelacyjnie.

Norbert, czekam na Twój wątek ;)
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

Norbercie, przy 34 storczykach to jest już co oglądać, więc miło będzie zobaczyć Twoją kolekcję. Może posiadasz jakieś ciekawe gatunki, o których mógłbyś napisać ;:224

Marto, jeżeli boisz się o korzenie swoich storczyków, możesz zakupić taki specjalny keramzyt w kolorze ceglastym. Nie wiem jak dokładnie się to nazywa. Jednak na wszystkich stronach o hydroponice powinno być opisane. Jest ona bardziej okrągły :wink:
Keramzyt jest znacznie większy od perlitu. Więc wymieszanie tego spowoduje, że perlit spadnie na dno doniczki i przez dolne otworki zacznie wypadać. Dlatego albo keramzyt, albo perlit ;:333

Justynko, czy możesz napisać jakie to podłoże :?: Może to podłoże mineralne lechuza :?:
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Richie i Orchidee

Post »

Seramis, kupuję na alll.
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Richie i Orchidee

Post »

I jak widziałem na zdjęciach u Ciebie, to mieszasz go z korą :?: :wink:
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Richie i Orchidee

Post »

Seramis to nazwa handlowa produktu. Też już to przerabiałam, ale sprawdziłam na allegro i faktycznie coś takiego jest jako gotowe podłoże w skąd którego wchodzą kawałki seramisu...
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Richie i Orchidee

Post »

Piękności ;:138 Piękna kolekcja, a zdjęcia ;:180

Tak, to podłoże to gruba kora wymieszana z seramisem, u mnie sprawdza się rewelacyjnie. Zanim kupowałam te miałam różne rodzaje kory, keramzyt, większość storczyków nie dawała w tym rady.
Pozdrawiam - Justyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”