Borówka amerykańska - 9 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
gazela
100p
100p
Posty: 127
Od: 29 maja 2008, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.małopolskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Mój Chandler obecnie wygląda tak (dojrzałe owoce oczywiście zbieramy na bieżąco już od jakiegoś czasu):
Obrazek

Obrazek
Polecam również Elizabeth. U mnie zaczyna owocowanie razem z Bluecropem ale jest jeszcze sporo zielonych owoców ( dwa lata temu część owoców nie zdążyła dojrzeć przed jesiennymi przymrozkami)
Pozdrawiam, Małgorzata
robert16zgas
100p
100p
Posty: 198
Od: 20 sty 2016, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kock

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Macie jakąś lekture bądz doświadczenie jak się tnie bluecropa ?
Obrazek

Obrazek
czyzu825
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 21 gru 2016, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Ostatnio szukałem właśnie tematu cięcia borówki. Ładnie prezentują to na YouTube. Wpisz cięcie borówki i na pewno znajdziesz. Warto obejrzeć film jakiegoś plantatora bo ładnie to opisują. A jest czas się kształcić bo do lutego te/marca jeszcze trochę czasu jest.
caps89
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 3 wrz 2017, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Witam wszystkich forumowiczów! To mój pierwszy post na tym forum :)

Planuję na swoim ogródku działkowym posadzić kilka sztuk Borówki Amerykańskiej. Na początek chciałbym posadzić 2 sztuki, potem może jeszcze kolejne 2.
Trochę o tym czytałem, wiem że ważna jest odpowiednia ziemia. Ta co mam na działce raczej nie będzie się nadawać.

Pomyślałem żeby wykopać dół, wsadzić tam pojemnik taki około 60 litrowy, jak stosuje się na budowie. Mam taki jeden okrągły 65 litrów, kastrę budowlaną



Następnie umieścił bym tam gotowe podłoże do roślin kwaśnolubnych, które widziałem w castoramie lub specjalne, tylko do borówek
Całość zakopał parę centymetrów pod gruntem, ziemię nad pojemnikiem oczywiście też wymienił, rozsypał dookoła korę i oczywiście w samym środku Borówka :) Pojemnik na dole miałby dziury. Czy takie coś zda egzamin? Czy 65 litrów wystarczy? A może pojemnik okrągły się nie nadaje i lepiej dać prostokątny bo takie też są.

Z góry dziękuję za wszystkie informacje.

Linki do sklepu usunięte - regulamin/mod.
robert16zgas
100p
100p
Posty: 198
Od: 20 sty 2016, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kock

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Czy jeśli posadze na jesien borówki wiosną trzeba je przycinać ?
Daniel_B
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 28 mar 2017, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Suwałki

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

caps89 pisze: Czy takie coś zda egzamin? Czy 65 litrów wystarczy?
Swoje borówki uprawiam od 2 lat i wielkiego doświadczenia nie mam, ale zanim wypowiedzą się specjaliści powiem Ci jak ja to widzę. Wydaje mi się, że to zbyt mała przestrzeń dla nich. Chyba, że ma być to rozwiązanie tymczasowe (max 2-3 lata). Pierwsze dwa krzaczki, które posadziłem były w dołkach mniej więcej takich jak Twój pojemnik. Oczywiście wtedy jeszcze nie wiedziałem o istnieniu tego zacnego forum. W międzyczasie doszły kolejne krzaczki i dołki już odpowiednich rozmiarów. Te dwa pierwsze na wiosnę tego roku poszerzyłem i wypełniłem podłożem z drzew iglastych i torfem.

Teraz jestem na etapie sadzenia kolejnych siedmiu krzaczków borówki (łącznie będzie ich 14 :wink: ) i z każdego dołku wybrałem po trzy duże taczki ziemi, a w to miejsce przygotowałem podłoże do borówki według zaleceń pojawiających się we wcześniejszych wątkach. Przeglądnij sobie wątki o borówce nr 8 i 9 a zobaczysz ile ciekawych rzeczy się dowiesz :)
Pozdrowienia z Suwalszczyzny
Daniel
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

caps89 pisze: Czy 65 litrów wystarczy? A może pojemnik okrągły się nie nadaje i lepiej dać prostokątny bo takie też są.
Przesadzałem krzew 15 letni i wydaje mi się że jednak 65 litrów to trochę mały pojemnik, ja kupiłem 90 litrów i chciałbym żeby co najmniej 10-15 lat spokojnie porosły w tych pojemnikach. Po tym okresie wysadzę jedną i zobaczę jak będą wyglądały korzenie, jeżeli będzie ciasno to przesadzę do gruntu.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Kupiłam okazyjnie w markecie trzy krzaczki, i o ile kartki z nazwami odmian nie zostały pomieszane, to trafiły mi się całkiem niezłe odmiany, a ponieważ to moja pierwsza przygoda z tymi roślinami - od wczoraj czytam intensywnie wszystkie borówkowe wątki... Jeśli nadmiar informacji mi nie zaszkodzi, to mam nadzieję, nie popełnić błędu przy przygotowaniu stanowiska i podłoża.
Bardzo chciałabym zrobić wszystko tak, jak trzeba i doczekać zdrowych owocujących roślin.

Nie wiem tylko, czy nawozić w tym roku czymkolwiek, chyba mniejsza szkoda będzie jeśli pominę nawożenie, niż jeśli z gorliwości sypnę czegoś za dużo (a tak mi się już z innymi roślinami zdarzyło).

Glebę na działce mam słabą jakościowo i nieco gliniastą.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Daniel_B
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 28 mar 2017, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Suwałki

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Przygotuj dobrze dołki, tak jak to było wiele razy we wcześniejszych postach opisywane a "sypniesz" nawóz już na wiosnę.

Niech się rośliny do zimy zdążą przyjąć. Nie zapomnij tylko o tym aby bryłę korzeniową rozerwać. Przy jednej borówce, którą sadziłem miałem problem by to zrobić, korzenie były tak zbite. Można sobie tylko wyobrazić co by ją czekało jak bym taką wrzucił od razu do dołka :)
Pozdrowienia z Suwalszczyzny
Daniel
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Dziękuję za przypomnienie, postaram się właśnie tak z korzeniami zrobić.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
coco12
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1244
Od: 4 sie 2008, o 12:32
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Muszę przenieść 3 krzaczki borówki , które wsadziłam na wiosnę zeszłego roku. Niestety nie będzie to przeniesienie na inne miejsce, tylko na inną działkę. Powiedzcie czy dobrze planuję. Wykopię krzaczki z dużą bryłą-jak dużą?- owinę workiem foliowym korzenie .

Powiedzcie jak szybko trzeba je wsadzić na nowe miejsce -bo wykopać nie problem , z zawiezieniem większy. Jeśli wykopię w piątek czy postoją do soboty?
A i najważniejsze , kiedy najlepiej przesadzić - czy można już teraz?
Daniel_B
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 28 mar 2017, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Suwałki

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Wrzesień a tu kwiatki się pojawiają :)


Obrazek
Pozdrowienia z Suwalszczyzny
Daniel
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

coco12 przeniesienie czy przewiezienie?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”