Senecio / Starzec - problemy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Teraz będą podziękowania potwierdzone fotkami.
W marcu starzec wyglądał tak:
Obrazek

Teraz wygląda tak:
Obrazek
Przesadzone do właściwych doniczek stoją sobie na południowym parapecie.

Roślina mateczna wygląda tak:
Obrazek

Dziękuję jeszcze raz za pomoc, Norbercie.
Odokemono
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 sie 2017, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Witam,

Trzy tygodnie temu dostałam starca. Osoby, które mi go podarowały powiedziały, że nie wymaga żadnej specjalnej opieki i wręcz idealnie nada się dla kogoś takiego jak ja. Jestem zupełnie początkująca jeżeli chodzi o rośliny. Świetnie znam się na opiece nad zwierzętami, ale rośliny od zawsze były moją piętą achillesową i niestety często mi umierały. Bardzo chciałabym, żeby ten starzec mi nie umarł. Mam nadzieję, że jest jeszcze do odratowania. Wydaje mi się, że to Senecio aquarine, ale nie jestem pewna. W przeciągu tych trzech tygodni nie był przesadzany, podlany trzy razy (za każdym razem sprawdzałam wilgotność podłoża zanim go podlałam). Wszystko było dobrze do wczoraj, kiedy zauważyłam, że kilka liści zaczęło tracić turgor, ciemnieć i wysychać. Zaznaczę, że dotyczy to tylko liści znajdujących się na górze rośliny. Te od dołu mają się dobrze. Czy ktoś z was wie, co to może oznaczać? Starzec stał na stoliku, w niedużej odległości od okien. Okna wychodzą na południowy zachód i od ok.14:00 do zachodu słońca w mieszkaniu jest ciągle jasno i gorąco. Przeniosłam go dzisiaj na parapet, bo może ma za mało słońca?

http://imageshack.com/a/img924/9789/MTTAmc.jpg
http://imageshack.com/a/img924/2487/oDfAsY.jpg
http://imageshack.com/a/img923/3436/T22LNe.jpg
http://imageshack.com/a/img924/1731/3sIXv4.jpg


Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Sukulenty powinno przesadzać niezwłocznie po zakupie. Podłoże produkcyjne na bazie torfu nie nadaje się do długotrwałej uprawy.
Tutaj jednak widzę inne podłoże.
Opcje są dwie, na pewno wymaga słonecznego stanowiska na parapecie oraz odpowiedniego podlewania. W sezonie podlewamy obficie, ale następne dopiero jak całkowicie przeschnie podłoże. Czasami zdarza się, że pojedyncze liście odpadną. Więc możesz jeszcze poczekać i obserwować roślinę albo od razu sprawdzić korzenie i przesadzić do nowego podłoża (mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji 1:1 - 1:2. Po przesadzeniu nie podlewaj przez tydzień.
Być może w tym wypadku to po prostu efekt podlewania zbyt małą ilością wody? Spróbuj skorzystać na razie z pierwszej opcji, a może to wystarczy. Jeśli w przeciągu dwóch, trzech tygodni dalej będzie gubić liście skorzystaj z opcji drugiej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Odokemono
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 sie 2017, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. W takim razie póki co zostawię go na parapecie. Podłoże jest jeszcze troszkę wilgotne po ostatnim podlaniu - poczekać aż całkiem przeschnie i dopiero wtedy podlać? Rozumiem, że liści nie należy obcinać ani w żaden sposób usuwać?

Co do podłoża: z tego co widzę jest tam i piasek i żwirek. Jeżeli za dwa, trzy tygodnie będzie ok, to czy Starzec może w nim zostać, czy tak czy siak należy go przesadzić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

1. Tak, jak napisałem. Podlewasz jak całkowicie przeschnie.
2. Liści nie usuwamy, jeśli nie ma podejrzenia choroby grzybowej. Czekamy, aż zżółkną i uschną.
3. Kwestia przesadzenia, jeśli będzie wszystko ok., zależy od tego kiedy był poprzednio przesadzany.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
patrishia93
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 19 paź 2017, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Hej,

Od około 2 miesięcy posiadam senecioaquarine aquarinie. Na początku było z nim dobrze, nie przesadzałam go po zakupie. Stanowisko zachodnie 4 metry od okna, podlewany raz na jakiś czas (metoda na palec). Niestety dolne listki zaczęły obsychać, a reszta wyszczuplała :( nie jak mu pomóc...

https://imagizer.imageshack.us/v2/320xq ... Yvzs5O.jpg
https://imagizer.imageshack.us/v2/320xq ... 53wkHF.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Dwa podstawowe błędy .
Rośliny przesadza się po zakupie, a drugi najważniejszy sukulenty wymagają słonecznego parapetu, a nie kilka metrów od okna... Zresztą nie znam takiej rośliny, która by prawidłowo rosła w takim miejscu.

Gubienie dolnych liścibu tych roślin to normalne zjawisko, ale i tak to nie zmienia tego co napisałem wyżej.
Przesadź do normalnej doniczki z odpływem, żadnych osłonek. Podłoże: mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2. Na dno drenaż z keramzytu.
W sezonie podlewasz obficie, ale zachowując zasadę podlewasz wtedy, kiedy przeschnie podłoże. W sezonie jesienno-zimowym rzadziej i mniejszą ilością wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
karolinex
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 cze 2017, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Senecio Mt. Everest - Starzec - problem

Post »

Witajcie. Dostałam na urodziny śliczny kwiatek Senecio Mount Everest - Starzec. Z tego co wyczytałam to należy go podlewać oszczędnie. Na załączonej "metce" było że teraz raz na miesiąc spokojnie wystarczy. Tak robię, ale zauważyłam, że zaczęły mu schnąć końcówki "listków" a nawet całe listki, łodyga zrobiła się miękka, wiotka i przebarwiła na fioletowo. Wygląda to bardziej jak objaw przelania, ale jest to raczej mało możliwe bo trzymam się instrukcji i podlewam na prawdę mało. Czy ktoś się spotkał z takim objawem na tym kwiatku?
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Senecio Mt. Everest - Starzec - problem

Post »

Może świadczy to o zbyt ciemnym stanowisku? Spróbuj przestawić roślinę w jaśniejsze miejsce
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Raz na miesiąc to za rzadko. Tak podlewać to można, gdy zimujesz w niskiej temperaturze. Raz na ok. 2 tygodnie będzie ok.
Przede wszystkim trzeba przesadzić do nowego przepuszczalnego podłoża, mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:2 - 1:1.
Stanowisko, najlepiej południowy parapet i tylko parapet. Jeśli nie masz do dyspozycji południowej wystawy, a lubisz grzać w zimie, proponuję zimować w niższej temperaturze, najlepiej poniżej ok. 15 stopni.
Możesz jeszcze wrzucić zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
karolinex
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 cze 2017, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Dzięki za odpowiedzi. Zdjęcia zrobiłam przed chwilą, więc mogą być słabo oświetlone, ale widać o co chodzi. Na pierwszym zdjęciu jeszcze jako tako to wygląda, ale tył kwiatka (drugie zdjęcie) to jakaś masakra. W takim razie może spróbuję go podlewać co 2 tygodnie i postawię na parapet, bo teraz stoi na półce jakiś 1m od balkonu południowego, ale mimo wszystko z boku w rozproszonym świetle. Jedyny parapet, na którym mogłabym go postawić jest od północy. Dodam tylko, że mam ciepłe mieszkanie i grzejniki chodzą u nas bardzo rzadko. W takie zimy jak ostatnimi laty, to w ogóle nie włączamy grzejników. W mieszkaniu jest jakieś 22 stopnie


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

To z góry Ci napiszę, że na północnym parapecie to ta roślina długo nie pożyje. Senecio potrzebuje słońca, słońca i jeszcze raz słońca. Proponuję albo postawić przy drzwiach balkonowych (przez zimę z balkonu chyba nie korzystasz), na wiosnę wystawić na cały sezon na zewnątrz, albo po prostu komuś oddać kto będzie miał odpowiedniejsze warunki. Inaczej roślina wyląduje w śmietniku.
Na pewno też potrzebuje przesadzenia do właściwego podłoża, o którym wspomniałem wcześniej. I tak trzeba sprawdzić stan korzeni, czy nie są pogniłe. Po przesadzeniu nie podlewaj przez tydzień. Chore, obeschnięte pędy powycinaj.
I jeszcze jedno, nie wkładaj doniczki do osłonki, mało że utrudnia to cyrkulację powietrza w obrębie korzeni, to jeszcze istnieje ryzyko zalegania wody na jej dnie. Posadź do normalnej doniczki z odpływem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
karolinex
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 cze 2017, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Senecio / Starzec - pomocy

Post »

Dzięki. Zastosuję się do Twoich rad i zobaczę co z tego wyniknie. Zacznę od przesadzenia i znalezienia mu odpowiedniejszego miejsca :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”