Ocena stanu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Generalnie storczyk w kiepskim stanie a przynajmniej to co widać czyli liście miękkie i oklapłe. Napisz jakie ma stanowiski i jak go podlewasz i jak często. Pozwoli to na pewno postawić prawidłową diagnoze tych plam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Storczyk jest ewidentnie odwodniony, albo stracił korzenie wskutek przelania albo odwrotnie został przesuszony i ma słoneczne stanowisko, stąd te plamy mogą być przypaleniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nokomis
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2017, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

To tak: podlewam wtedy gdy widzę, że korzenie są już bardziej srebrne. Storczyk utracił bardzo dużą ilość korzeni. Widzę ich niewiele i podejrzewam, że pod ziemią są jeszcze jakieś gnijące.

Jak go dostałam, po prostu został przeze mnie przelany. Walczę o niego już od marca i nie bardzo wiem co dalej robić, bo dosyć słabo to wygląda :(

Stanowisko ma na wschód, czyli generalnie jest ok z tego co pytałam kiedyś, do południa oceniam w dużej mierze roletą.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Skoro ma mało korzeni, to nie ma czym pobierać wody, więc liście są pomarszczone.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nokomis
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2017, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Bardziej chodziło mi o te plamy na liściach. Jestem świadoma, że ogólny stan liści jest jaki jest.

Zastanawiam się tylko czy go nie przesadzić - nie wiem jakie korzenie są w środku i czy dalej nie zachodzi tam proces gnicia. Co sądzicie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

To no to napisałem przecież wcześniej, że może być to przypalenie od słońca. Czy stoi na parapecie, a te plamy są od strony okna?

Ja bym zajrzał w korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Moim zdaniem musisz go zacząć reanimowac a nie czekać. Bo jak nie widać korzeni i jeszcze podejrzewasz że coś tam gnije to wyciągnij z doniczki przejrzyj i poczytaj na temat reanimacji storczyków- jest taki wątek. Mi też na plama wygląda na poparzenie słoneczne. Ale storczyk jest w bardzo złej kondycji, więc i z braku sił mógł załapać jakieś choróbsko. Jeśli od marca o niego walczysz i on tak wygląda to znaczy, że coś robisz nie tak i musisz zmienić taktyke. Przynajmniej tak wygląda na b postawie fragmentu storczyka na foto
Nokomis
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2017, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Właśnie nie wiem co już robię nie tak :( po przelaniu pisałam, co z nim zrobić i dostosowałam się do rad, które tutaj otrzymałam. Od tamtej chwili było tylko gorzej: liście wyglądają, jak wyglądają, a główne łodygi pousychały w większej części (były 3, a została połowa jednej).

Co robić jeśli korzenie dalej gniją? Żeby obciąć to dosyć logiczne, ale czy pozostawić np na gazecie, jak mi tu kiedyś poradzono?


I - owszem plamy są od strony okna, ale czy to rzeczywiście poparzenie (?)
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Jeśli korzenie nadal gnija to wyciąg wymocz.np w Topsin przeciw grzybicznym i posadz w żwirku lub keramzycie. Poczytaj wątek o "reanimacja w żwirku" ja takie reanimavje robię w keramzycie z sukcesami.
Dla mnie te plamy to słońce a ostatnio dużo go było.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Nokomis pisze:
I - owszem plamy są od strony okna, ale czy to rzeczywiście poparzenie (?)

Jeśli storczyk nie może pobierać wody, liście wysychają i tracą barierę ochronną jeśli padają na nie promienie słoneczne - efekt poparzenie słoneczne.
To tak jak z człowiekiem, odwodniony w upał może dostać udaru słonecznego, z roślinami jest podobnie.

Co do samego storczyka, przelanej rośliny nie zawsze się uratować - po prostu przekracza się wtedy jakiś punkt wytrzymałości danej rośliny i stopniowo zamiera.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nokomis
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2017, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Tak wyglądają korzenie. Sama już nie wiem, czy są w stanie gnicia, czy zasuszone...
Obrazek


I pytanie - co to jest to zielone, zaznaczone czerwonym kółkiem?

Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Jak dla mnie to zasuszone ale wcześniej mogły zgnić. To w kółku to pęd kwiatowy. Ale w tym stanie czyli przy braku żywych korzeni to slabo to widzę.
Reanimacja keramzyt i pilnowanie wilgotności powietrza w około rośliny. Ja bym go po przesadzeniu nawodnila i wsadzila np w reklamowke na parę dni - taką nieszczelnie zawiazaną ale żeby wilgotność poprawić wtedy może trochę liście odżyją...
Ratuj go bo widać ma wolę życia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Te miękkie korzenie są zgniłe. Poszukaj wątku o reanimacji w keramzycie i wykorzystaj korzenie powietrzne sadząc storczyka głębiej.

To zielone, to zapewne nowy pęd kwiatowy. Falenopsisy tak mają, mogą dogorywać, a jeszcze puszczają pędy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”