Ocena stanu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Niestety ten storczyk już nie przeżyję. Jeśli ma zdrowe korzenie to może odbije od korzenia. Storczyk musi być w przezroczystej doniczce najlepiej bez żadnej osłonki.
Ale jego śmierć to nie wina doniczki tylko podlewania. Gnije od trzonu niestety.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Czy się samemu kupuje czy się dostaje zasada jest taka sama. Bo inaczej kończy się często jak w tym wypadku stratą rośliny...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
olek40
50p
50p
Posty: 99
Od: 1 mar 2014, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

zabkamarta pisze: Storczyk musi być w przezroczystej doniczce najlepiej bez żadnej osłonki.
Absolutnie nie prawda. Przezroczyste doniczki są po to, by łatwiej było manipulować podlewaniem / moczeniem roślin z rodz. Phalaenopsis, ponieważ kolor korzeni ewidentnie w tym przypadku podpowiada kiedy roślina praktycznie nie ma wilgoci w korzeniach.
Zauważ że wszystkie storczyki prócz rodz. Phalaenopsis są w nieprzezroczystych donicach.
Jeśli cykl moczenia roślin z tego rodzaju jest regularny i nie ma rozbieżności większych niż 2-3 dni, to można je uprawiać w w każdym rodaju donic. Niejednokrotnie są sadzone do nieprzezroczystych donic do czystej ziemi i też świetnie rosną - wystarczy tylko nie przelać.

U mnie wszystkie Phalaenopsis są w nieprzezroczystych osłonkach i rosną zupełnie bezproblemowo.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

zabkamarta pisze: Storczyk musi być w przezroczystej doniczce najlepiej bez żadnej osłonki.
Argumenty za - fotosynteza i jak sam zauważyłeś mniejszy problem z podlewaniem i i jeszcze łatwiej ocenić stan korzeni.
olek40 pisze:Niejednokrotnie są sadzone do nieprzezroczystych donic do czystej ziemi i też świetnie rosną - wystarczy tylko nie przelać.

U mnie wszystkie Phalaenopsis są w nieprzezroczystych osłonkach i rosną zupełnie bezproblemowo.
Rozumiem że o tej czystej ziemi piszesz w przypadku innych storczyków niż Phalaenopsis. Jak dla mnie czysta ziemia ogrodowa dla żadnego storczyka się nie nadaje, bo moim zdaniem jak z człowiekiem- będzie żył i rozwijał się w złych warunka bytowych, ale komfortu życia nie będzie mieć. A i szybciej może umrzeć. :wink:
Osłonki sama stosuje takie które przepuszczają światło, ale tylko tam gdzie podłoże mi zbyt szybko przesycha.
Każdy ma swój model uprawy, jak i wolność wyrażania opinii.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

olek40 pisze:Niejednokrotnie są sadzone do nieprzezroczystych donic do czystej ziemi i też świetnie rosną - wystarczy tylko nie przelać.

U mnie wszystkie Phalaenopsis są w nieprzezroczystych osłonkach i rosną zupełnie bezproblemowo.
Do czystej ziemi :?: :?: :?:

Kompletna bzdura :!: Storczyków nadziemnych, a do tych zaliczane są falenopsisy nie wolno sadzić do innej ziemi, niż dla nich dedykowana. Posadzenie do innego podłoża, to skazanie na śmierć storczyka. I nie ma tu znaczenia, jak będziesz podlewać. Nie wiem skąd takie bzdury wziąłeś...

Co do rodzaju doniczek, korzenie falenopsisów również biorą udział w procesie fotosyntezy, więc sadzenie ich w transparentne doniczki to podstawa. Oczywiście część hodowców wkłada doniczki do osłonek i też jak widać chociażby z tego forum, rosną dobrze. Druga sprawa, podlewanie i tutaj jeśli doniczka tylko włożona w osłonkę, to ok. bo wtedy wystarczy doniczkę wyciągnąć, żeby ocenić kolor korzeni. Natomiast, jeśli falenopsis jest posadzony bezpośrednio w nieprzeźroczystą doniczkę, to jak ocenisz kolor korzeni??? A już sadzenie bezpośrednio do osłonki bez odpływu to już zbrodnia na roślinach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
olek40
50p
50p
Posty: 99
Od: 1 mar 2014, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Storczyki z rodz Cymbidium są sadzone w ziemi ogrodowej z domieszkami rozluźniającymi lub samej ziemi. A do rodzaju Vanda zaleca się nie stosować żadnego podłoża, jednak są osoby które z powodzenie uprawiają ten rodzaj storczyków w podłożu - i nikt nie mówi że roślina jest cała w podłożu (wystarczy tyle, żeby roślinę ustabilizować i dodać jej nieco wilgotności w korzeniach.

Storczyki z rodz Phalaenopsis posadzone w czystej ziemi czy nieprzezroczystych donicach po pewnym czasie wytwarzają sporo korzeni powietrznych które spokojnie wystarczą do fotosyntezy.

Ja do oceny wilgotności podłoża nie potrzebuję oglądać korzeni - oceniam to wadze podłoża - mam na tyle stałe warunki oświetleniowo temperaturowe, że nie muszę zaglądać do korzeni - mija tydzień i wiem że trzeba moczyć.

Nigdzie nie napisałem też że sam sadzę do czystej ogrodowej ziemi - widzę czasami Phalaenopsis posadzone do glinianej donicy w ziemi ogrodowej z masą korzeni powietrznych i obficie kwitnących co roku.
Moje rosną w korze, w osłonkach, kwitną wytwarzając jednocześnie nowe pędy kwiatowe.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Ok., są storczyki naziemne i wśród nich jest Cymbidium, ale w uprawie domowej zalecane jest i tak posadzenie w mieszance ziemi z dodatkiem podłoża do storczyków. Niemniej poruszyłeś kwestię falenopsisów, a jeśli chodzi o te storczyki mało realne, żeby u jakiegokolwiek świadomego hodowcy znajdziesz je posadzone w czystej ziemi. Ba! Na żadnej fachowej stronie, ani w jakiekolwiek publikacji poświęconej uprawie storczyków nie znajdziesz potwierdzenia tej kwestii. Pomijam już, że są to epifity które rosną w koronach drzew - gdzie tam czysta ziemia :?:

Skoro nie masz z tym doświadczenia, to po co piszesz takie niedorzeczne informacje? Na tym forum przede wszystkim dzielimy się wiedzą opartą na własnych doświadczeniach, ale popartymi faktami z wiarygodnych źródeł. Ale jeśli nawet wierząc informacji, że ktoś, gdzieś posadził w czystą ziemię falenopsisa, to nie jest żadne poparcie dla tej tezy, ale zwykły podstawowy błąd uprawowy i świadczy jedynie o braku świadomości w uprawie tych roślin tej osoby. A co do korzeni powietrznych, to akurat jest naturalna cecha tych roślin, dzięki nim pobierają wilgoć z powietrza.

Co do warunków uprawy, jakie to są wg Ciebie stałe warunki? Jeśli nie masz szklarni, tudzież oranżerii gdzie możesz regulować wilgotność powietrza i temperaturę, to w warunkach mieszkaniowych jak utrzymać stałe warunki uprawy? Jak utrzymujesz np. stałą temperaturę czy wilgotność powietrza? W warunkach mieszkaniowych bez np. termostatu, podłoże inaczej przesycha jak jest zachmurzenie i pada deszcz, a inaczej jak świeci słońce.
Poza tym, storczyki do prawidłowego rozwoju potrzebują zmiany w temperaturze między dniem, a nocą - zapewniasz im takie warunki?

Niemniej sugeruję zakończyć tutaj dyskusję, bo odbiegliśmy od tematu wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
olek40
50p
50p
Posty: 99
Od: 1 mar 2014, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

W domu mam stałą temp. 20-23st C bez względu na porę roku więc proces wysychania podłoża jest ciągle taki sam.
Nie napisałem też że uprawa w ziemi ogrodowej jest poprawna - twierdzę tylko że widziałem tak posadzone rośliny i wyglądały na zdrowe i dorodne okazy, w przeciwieństwie do wielu innych posadzonych w korze które ledwie zipią.
Hydro też naturalnie nie występuje, a mimo to wiele storczyków czy w ogóle roślin jest tak uprawianych. Trzeba więc być otwartym na nowe, nieraz dziwne dla nas metody.

To, że nie mam doświadczenia w uprawie tych roślin w ziemi, nie znaczy że nie mogłem o tym napisać.
Każdy sam musi znaleźć swój najlepszy sposób który sprawdzi się u niego w domu :wink:

Na zakończenie wstawiam zdjęcie mego storczyka z rodz Vanda uprawianego w szkle :
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Co innego być otwartym na różne metody, a co innego zwykłe katowanie roślin.
Mówienie o uprawie hydroponicznej, to odbieganie od uprawie w ziemi. Nawet jeśli u jednej czy dwóch osób cudem jakoś przeżyje taki falenopsis, to jest tylko pojedynczy przypadek. Zdecydowana większość tych storczyków, by nie przeżyła, bo nie jest to storczyk naziemny. To nie jest żadna nowa metoda, a jak napisałem tylko i wyłącznie błąd w uprawie. Nie ma żadnego potwierdzenia w fachowej literaturze.
Natomiast pisząc takie rzeczy pamiętaj że czytają to także początkujący amatorzy i po przeczytaniu takich przykładów mogą, uprawiając w ten sposób swoje storczyki, tylko je zmarnować.

Co do tej Vandy uprawianej w szkle, wielu tak uprawia z prostej przyczyny - nie są w stanie w warunkach domowych zapewnić stałej wysokiej wilgotności powietrza, przez co schną im korzenie. Ja ją uprawiam jednak w sposób naturalny, gdyż jestem w stanie utrzymać wilgotność powietrza na poziomie minimum 60%.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Lyra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 lip 2017, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Dzień dobry, jakiś czas temu dostałam storczyka. Czytałam wiele poradników, co by się dobrze nim zająć. Ma przezroczystą doniczkę z dziurami w dnie, ziemię wymieszaną z korą - nie przesadzałam go. Korzenie są zielone, ziemia sucha. Odkąd go dostałam, w ogóle go nie podlewałam (około tydzień), bo czytałam, że trzeba go podlać (a raczej namoczyć w misce) dopiero jak korzenie zaczną robić się wyblakłe...
Niestety, jeden kwiatek usycha (zaznaczono białym kółkiem), a na innych kwiatach w niektórych miejscach zaczęły pojawiać się plamy - wszystko pokazane na zdjęciach.
Co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Podlać go mimo, że korzenie są jeszcze mocno zielone? Kiedy zastosować nawóz i jaki?
Stoi na oknie zachodnim, ale nie przez cały dzień, bo jeśli mocno świeci słońce, to zdejmuję go z parapetu żeby się nie przypiekł. Staram się żeby nie stał w przeciągu...

Z góry dziękuję za odpowiedź. ;:180

Obrazek
malheureux
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 22 kwie 2016, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk się sili

Post »

Witajcie. Mam dwa storczyki od niedawna kupione i szczególnie jeden z nich sie sili na wzrost. Skutkuje to tym ze ma slabe korzenie (niestety go przelalam) i probuje wypuszczac nowe korzenie ale również nowy liść a nawet pędy. Zacznie sie pojawiać nowy pęd, ale po paru dniach przestaje rosnąć i potem jeden liść wyżej pojawia sie drugi z takim samym skutkiem. Dodam ze jak go kupiłam to mysle ze byl bardzo naszprycowany jakimiś nawozami żeby zakwitl do sklepu i byl kupiony z promocji za 10 zl w carrefurze. Jest to ten najbardziej pospolity gatunek storczyka co by tu zrobic? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Zapewnić mu stałe warunki uprawy oraz prawidłową pielęgnację. Jeśli falenopsis był przelany, najprawdopodobniej jego stan uniemożliwia mu wypuszczenia pędu kwiatowego, na co potrzebuje dużo energii. Storczyk musi mieć czas na regenerację. Prawdopodobnie zakwitnie dopiero na wiosnę.


Lyra Nic, po prostu przekwita. Zmiana miejsca oraz ostatnie upały przyspieszają ten proces.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nokomis
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2017, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witam.

Cóż to jest i jak to zwalczyć?! ;:202 ;:202 ;:202 ;:202
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”