Agave - agawa

ODPOWIEDZ
HDD_pl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 gru 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

W 2 dni 4 opady gradu :D, ale ja się nie boję, folia bąbelkowa rządzi hehe. ;)
Obrazek
madryta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 kwie 2017, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Agave - agawa

Post »

Moja żółknie

Obrazek
Awatar użytkownika
Mirana
100p
100p
Posty: 151
Od: 21 kwie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja (Północ), Lille

Re: Agave - agawa

Post »

Mam kilka pytań do doświadczonych hodowców agaw :)
1) Czy podłoże przygotowuję prawidłowo?

Obrazek

Obrazek

2) Powiedzcie, czy to co zrobiłam ma sens? Czy nie zaszkodzi to w jakiś sposób moim agawom? Tłumaczę co.
Stworzyłam skalniak w miejscu, gdzie praktycznie nic nie chce rosnąć, nawet trawa. Wszędzie glina (a więc woda zalega), kamienie, kawałki betonu, natomiast jest to miejsce bardzo słoneczne i osłonięte od wiatru. Nie ryzykowałam wsadzenia agaw żywcem w to podłoże, ale wkopałam je razem z doniczkami i podłożem, przygotowanym jak powyżej. Marzy mi się agawowy skalniak, ale jako że jesienią i zimą ciągle pada, będę mogła te agawy łatwo wyjąć i schować w suche miejsce.
Wygląda to tak:

Obrazek


Obrazek

Stałam się prawdziwą maniaczką tych cudownych roślin :) Mam jeszcze takie:

Obrazek

A tu moje własne, wyhodowane z nasion:

Obrazek
"Proszę, weź tego hibiskusa, Mirana. Wiem, że u ciebie każda złamana, chora roślinka dostanie nowe życie".
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2504
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Agave - agawa

Post »

Wg. mnie podłoże będzie się zbytnio zbijać, ten piach jest za drobny. Dołożyłbym do niego grubego piachu, drobnego żwiru, lawy, lub drobnego keramzytu, generalnie czegoś co by je rozluźniło. Jeśli w tym miejscu jest glina i zalega woda, to należałoby ją wybrać i nasypać żwiru tak, aby pod doniczką było go ze 20 cm. Dopiero na tym postawić doniczki zakryć ziemią.
Awatar użytkownika
kocilka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 sie 2016, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna, woj.mazowieckie

Re: Agave - agawa

Post »

Witam.
Od dwóch lat stosuje przy moich agawach mieszankę pemzy, keramzytu, zeolitu, plus do tego garść gliny i kompostu przynajmniej dwu letniego. Spostrzeżenia są takie że przy takiej mieszance (ok85% frakcji mineralnych) po ok 7-8 dniach w donice jest pieprz. I to nie koniecznie w pełnym słońcu. System korzeniowy skupiony zazwyczaj jest w okolicach drenażu. Prawdopodobnie utrzymuje się tam dłużej woda.
Po zmianie keramzytu na lawę i zwiększeniu udziału frakcji organicznych i gliny do ok.35% zauważyłem że przyrostów jest więcej ale nadal podłoże szybko się przesusza. Czy to plus w uprawie agaw?
W tym roku bawię się z większą ilością gliny, ale potrafi się szybko zbijać w "kamień". Ale małe sadzonki które przeniosłem do takiego podłoża znacznie szybciej "napompowały" się wodą. Takie podłoże jest wilgotne o 2-3 dni dłużej od wcześniejszych mieszanek.
Zima w temperaturze ok. 12st i podlewanie raz na miesiąc. Sporadyczne wypadnięcia.
To oczywiście spostrzeżenia z 3 lat, w uprawie agawa odmian małych i średnich, w większości na bardzo słonecznym parapecie.
Ale jak przyjeżdżały do mnie w paczkach od innych hodowców to nieraz była prawie sama glina, pył bym wręcz powiedział.
Co do żwiru/piachu to uważam że jest wiele innych materiałów które mogą je zastąpić a do tego będą miały dodatkowe cechy, np:porowatość.
Osobiście zakochałem się w lawie :D
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Agave - agawa

Post »

Agawy (a właściwie parę agaw) mam krótko, od 2 lat. Podłoże dla nich stosuję podobne jak kocilka, tj. 35-40% torfu (lekko kwaśnego, względnie odkwaszonego), reszta to: garść gliny, garść piasku, garść miejscowego łupku, dopełniam paroma garściami żwirku (zazwyczaj kwarcowego); w przyszłości, jak będę przesadzać, uzupełnię tę mieszankę lawą. Liście są sztywne, ładnie wybarwione, kolce zadowalające. Przyrosty za to są wolne, ale to kwestia innych też czynników (stanowiska, doniczki, podlewania, pewnie też zimowania).

Traktuję je jak kaktusy, mają te same stanowiska na balkonie i z tą samą na ogół częstotliwością je podlewam. Zimuję agawy także z kaktusami, w jasnym pomieszczeniu, temp. 16-5 stopni; najmłodsze agawy, z paroma ledwie liśćmi, podlewam b. lekko raz lub dwa podczas zimowania. Żyją, rozwijają się, chyba prawidłowo, ale dość wolno.
Awatar użytkownika
Mirana
100p
100p
Posty: 151
Od: 21 kwie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja (Północ), Lille

Re: Agave - agawa

Post »

U mnie też przyrosty są bardzo wolne, za to moje agawy wypuszczają po 2-3 malutkie po bokach. Szkoda, że nie wpadłam wcześniej na to, aby dosypać do dołków warstwę keramzytu. Będę musiała chyba trochę przerobić jeszcze raz mój skalniak i podłoże w doniczkach. Fakt, że sporo roboty z tym jest.
Ostatnio jak przesadzałam jedną agawę, to widziałam, że w sklepie posadzili ją praktycznie w sam drobniutki żwir, a najwięcej nowych, ładnych i zdrowych korzeni miała przy dnie doniczki, gdzie było trochę bardziej wilgotno. Czyli to, o czym wspomniał Kocilka.
"Proszę, weź tego hibiskusa, Mirana. Wiem, że u ciebie każda złamana, chora roślinka dostanie nowe życie".
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Agave - agawa

Post »

Witam, jaki kształt doniczki jest najlepszy dla agawy? Z forumowych zdjęć wynika, że raczej wyższy niż szerszy, dobrze kombinuję?
Moja victoria reginae wrosła z doniczki, czy to jest czas na przesadzanie?

Obrazek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Agave - agawa

Post »

Czy wyższa niż szersza to nie ma takiego znaczenia. W każdym razie warto przesadzić ją do nieco większej.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Agave - agawa

Post »

Właśnie tu, na forum przeczytałam, że agawy nie potrzebują tak ciasnych doniczek jak np. kaktusy. Wtedy swoją dokładniej obejrzałam i zobaczyłam, że przerasta w dół i wypycha sie do góry. Dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Agave - agawa

Post »

Trochę zależy z jakim gatunkiem agawy mamy też do czynienia. Wynika to z możliwości przetrzymywania ich bo wielkie agawy można przetrzymać w mniejszych doniczkach by trzymać w ryzach ich rozrost. Victoria reginae do wielkich nie należy to można posadzić ją do większej doniczki bez obawy. Kilka tegorocznych fotek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Agave - agawa

Post »

Świetne, robią wrażenie w grupie. A od czego zależy czy victoria r. będzie taka ładnie kulista, jak Twoja? Od wieku? Egzemplarza? prowadzenia?
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Agave - agawa

Post »

Twoja już widać, że będzie ładnym egzemplarzem. Duża doniczka, ziemia zmieszana z piaskiem, podlewanie latem na przemian z przesuszeniem, jak jest ciepło podlewam jak ochłodzenie przesuszam. Tak ja robię. Zimą nie podlewam ale trzymam w chłodnym miejscu ok 10*C.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”