Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Dzisiaj w tunelu foliowym zauważyłem zmiany na liściach niektórych pomidorów. Kilka dni temu robiłem oprysk chelatem żelaza ze względu na zbyt wysokie pH ziemi i nie pobieranie tego składnika z ziemi. Okazało się, że przedobrzyłem i stężenie było nieco za duże niż zalecane. Proszę o pomoc czy to zwykłe niedobory, skutki po oprysku czy może jakieś choroby atakują :?:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Janek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11335
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Radek2705 nawet jeśli je odratujesz to wielkiej pociechy pewnie z nich nie będzie. Są w fatalnym stanie. Kup coś na ZZ . Może być Mildex, Infinito, Ridomil , Acrobat. Ziemia jest gliniasta, zbita i mokra i od tego powinieneś zacząć.Weź widły amerykany i powbijaj gęsto w ziemię w pewnej odległości od krzaków, żeby ją trochę napowietrzyć i rozluźnić. Jak najszybciej zrób analizę metodą ogrodniczą (uniwersalną). Jak będzie wiadomo jakie ew.braki uzupełnić, to może jeszcze w tym sezonie doczekasz się jakichś konkretnych plonów.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6965
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

8 lipca wykonałem oprysk pomidorów w tunelu preparatem Signum 33 WG z uwagi na plamy na liściach (podejrzenie zarazy ziemniaczanej). Dziś zerwałem ponad 30 liści z takimi plamami. Co proponujecie? Dziś zrobię oprysk REVUS 250 SC.
Poprzednio dawałem zdjęcia http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... &start=812

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obok tunelu gdzie rosną pomidory po drugiej stronie alejki - ok. 10 m. rosną ziemniaki zaatakowane przez ZZ i to dość mocno. :(
Awatar użytkownika
sajmon0609
200p
200p
Posty: 274
Od: 1 mar 2009, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Erazm pisze:8 lipca wykonałem oprysk pomidorów w tunelu preparatem Signum 33 WG z uwagi na plamy na liściach (podejrzenie zarazy ziemniaczanej). Dziś zerwałem ponad 30 liści z takimi plamami. Co proponujecie? Dziś zrobię oprysk REVUS 250 SC.
Poprzednio dawałem zdjęcia http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... &start=812


Obok tunelu gdzie rosną pomidory po drugiej stronie alejki - ok. 10 m. rosną ziemniaki zaatakowane przez ZZ i to dość mocno. :(
To jest zaraza jeżeli te plamy się kruszą na liściach i popsikałeś to powinno być wszystko w porządku, patrz czy nie występują nowe ogniska choroby.Ziemniaki i pomidory w bliskim sąsiedztwie i takim mokrym lecie to gwarantowana ZZ po drugie widzę ze masz tunel nie można go zamykać.Musi być otwarty na przestrzał tylko w czasie burzy można przymknąć bo wilgotne liście w tym czasie to prośba o ZZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11335
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Erazm pisze:8 lipca wykonałem oprysk pomidorów w tunelu preparatem Signum 33 WG z uwagi na plamy na liściach (podejrzenie zarazy ziemniaczanej). Dziś zerwałem ponad 30 liści z takimi plamami. Co proponujecie? Dziś zrobię oprysk REVUS 250 SC.
Nie przesadzasz? Nie stosuj oprysków jeden po drugim bo możesz sobie narobić większego kłopotu niż te 30 liści na cały tunel. Signum jest b. dobrym środkiem systemicznym i zabezpiecza rośliny co najmniej na 7-10 dni. Nadgorliwość gorsza od...Sam sobie wybierz od czego :wink: .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6965
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

W odległości około 10 m od tunelu po drugiej stronie alejki sąsiad ma ziemniaki. Są one zaatakowane przez ZZ - część liści i pędów jest już sucha. Ma wykonać oprysk przeciw ZZ gdy przestanie padać. Czy mam dopuścić do tego by padły mi pomidory. Musiałem zaryzykować. Od 8 lipca po oprysku preparatem Signum 33 WG do wczoraj zerwałem w tunelu ponad 60 zainfekowanych liści - codziennie coraz więcej. Dziś rano już nie znalazłem nowych zainfekowanych liści.
Olaferka
50p
50p
Posty: 93
Od: 30 cze 2016, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Witam

Czy mogę prosić o diagnozę co im brakuje że w środku są zielone??
Obrazek
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Uspokoi mnie Ktoś i da diagnozę na zdjęcia, które wstawiłem na poprzedniej stronie :?: Niestety herbatki z melisy już nie dają rady, żeby mnie uspokoić ;:oj Porównywałem wczoraj z innymi zdjęciami z forum i nawet podobnie do ZZ wygląda. A może to tylko reakcja liści na niedobory, za wysokie pH i oprysk chelatem żelaza w nieco za dużym stężeniu :?: Proszę tylko o potwierdzenie, mam w zanadrzu infinito lub amistar opti ;:224
Pozdrawiam Janek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11335
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Olaferka
kozula pisze:Oprócz niedoboru potasu najczęstszą przyczyną występowania zielonej galaretki są duże wahania temperatury między dniem a nocą . To dlatego zielona galaretka częściej się zdarza w tunelach i szklarniach , w gruncie rzadziej . Jeśli występuje w gruncie , nabardziej prawdopodobne są błędy w nawożeniu , lub jest to cecha odmianowa .
Trzeba pamiętać , że czarne odmiany przeważnie mają zieloną galaretkę i jest to normalne zjawisko .
Pozdawiam , kozula
bologno czy pojawiają się nowe plamy?
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

kaLo na działce będę dopiero jutro rano, wówczas stwierdzę czy coś nowego się pojawiło. Liście ze zmianami oczywiście oberwałem i wywiozłem z ogródka. Największe zmiany, które widać na trzech pierwszych zdjęciach od góry dotyczą tylko jednego krzaka odmiany brutus. Pozostałe zmiany z dwóch ostatnich zdjęć są na kilku innych krzakach. Jeśli jutro zauważę podobne, nowe plamy zastosować oprysk :?:
Pozdrawiam Janek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11335
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Na wszelki wypadek weź ze sobą jakąś ciężką artylerię. Nigdy nic nie wiadomo a w przypadku królowej to może być kwestia 2-3 dni,.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6054
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

:wit Wczoraj po obejrzeniu krzaków w foli i w gruncie zdiagnozowałam sala pleśń i brak magnezu, a na niektórych krzakach w gruncie, podejrzane plamki na liściach ,które mogły być: albo zsychającymi zaczątkami Zz (26 06,2017 robiłam oprysk infinito) albo początkiem ZZ
Zrobiłam oprysk Amistaru i siarczanu magnzeu.
I tu zrobiłam głupotę ;:124 : Rozpuściłam w konewce prawidłową ilość w 10 l wody siarczanu magnezu (50 G) i dodałam Amistaru taką ilość jak na 7 l wody.
Czy ten oprysk ma jakiś sens? Na dodatek po 3 godzinach spadł niewielki deszcz....
Awatar użytkownika
mamaAmelka
200p
200p
Posty: 402
Od: 26 mar 2017, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rumia, pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Mam problem z jednym krzaczkiem pod folią. Jeden z dwóch Faworytów jest wyraźnie jaśniejszy

Obrazek

Owoce z pierwszego grona są dość spore, ale przy szypułce nastąpiło odbarwienie, jakby zdrewniała :?: ta część

Obrazek

Obrazek


Starsze liście (które usunęłam) miały przebarwienia

Obrazek


Wszystkie pomidory traktuję tak samo: w marcu ziemia została wymieszana z granulowanym obornikiem, przy wysadzaniu miały oprysk miedzianem, a ostatnio dolistnie 2 x saletrą wapniową (w tygodniowym odstępie) oraz siarczanem magnezu.
Obok rośnie drugi Faworyt, z którym wszystko jest w porządku.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”